Pomoć oko izbora izvedbe komore za farbanje

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Bule i Pezzo. Moja komora bi imala 24 m3 x 20 izmena = 480 kubika vazduha na sat treba da se dovede u komoru. ZNAČI MENI TREBA VENTILATOR KOJI UBACUJE 480 cm3 VAZDUHA NA SAT??????
Za farbare piše 5 -15 izmena, ali predpostavljam da se tu pod farbarom podrazumeva prodavnica boja i lakova.

Bule. Filteri koji su opisani na str. 15, 16 i pola 17-e, da li znaš koji je od njih naj bolji za lakirnicu? Ja sam hteo da kupim filtere Vokes air. E sad Vokes nema ni jedan od ova četiri tipa sa str. 15, samo ravni.
http://www.stolarskaradionica.com/forum … 04&p=1 Ovo sam pročitao ranije i samo me je zbunilo.
Pezzo je napisao "moraju se uzeti u obzir i otpori svih filtera i predfiltera i duzine i krivine kanala za odvodjenje prljavog vazduha". Piše u tabeli da je inicijalni pad pritiska (predpostavljam da je ovo pad pritiska dok je filter nov) kod njih od 18 - 30 Pa (zavisi od tipa filtera). Da li su kanali za dovod vazduha toliko bitni? Ja sam planirao (to jest ja nisam palnirao, ali ću poslušati vaše savete) da postavim ventilator ispred filtera na ulazu vazduha i jednostavno da ogradim prostor oko tog ventilatora i da ostavim otvor koliki je prečnik ventilatora, kroz koji bi vent. mogao da uzima vazduh. Isto tako i na izlazu. Na izlazu bih postavio kartonski filter, pa fini i grubi vlaknasti?

Singeru, Ipak ću da uradim sa bočnim izvlačenjem, a dole ću samo postaviti vlaknasti filter... Gde postoji Low overspray?

Pezzo, zbunio si me u poslednjem postu. Da li na plafon da stavim cik cak filter, zbog promaje, ili ne?
Zašto kažeš da je kartonski filter loše rešenje? Ne bi zagadjivao sredinu, jer bih stavio iza njega vlaknaste filtere u tri finoće, zbog sredine, ali više da bih zaštitio ventilator.
Last edited by Mladja rok on 01 Nov 2015 16:55, edited 1 time in total.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

480 kubika vazduha = 480 cm3 ???
:smejanje::smejanje::smejanje::smejanje::smejanje::smejanje::smejanje::smejanje::smejanje::smejanje::smejanje::smejanje::smejanje::smejanje::smejanje:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

480 m3, izvinjavam se, znate na šta sam mislio.
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

evo posle prvog googlanja "Filteri za lakirnice" izašlo ovo
http://www.idfilters.rs/proizvodi/filteri-za-lakirnice/
Inače potreban broj izmena je pod LAKIRNICE i on je 20 - 50 u tom priručniku za ventilaciju, Pezzo kaže čak 50 - 60. Moj predlog bi bio da otvor za ubacivanje vazduha bude par puta većeg preseka nego sam ventilator jer će se na taj način smanjiti brzina strujanja vazduha koji ulazi pa samim tim neće biti toliko velika promaja.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Bule, nisi me razumeo. Otvor, prečnika ventilatora bih ostavio IZA ventilatora (znači otvor kroz koji će da ulazi vazduh u ventilator). Ispred ventilatora (gde potiskuje vazduh na filtere i dalje u komoru) taj otvor bi bio 2 x 2.
ID FILTERS sam već kontaktirao. Opredelio sam se za Vokes air zbog cene, jer imam popust tu gde bih kupovao.
20 - 50 izmena je preveliki raspon. Mora da ima kada je 20, a kada 50.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Mladja rok wrote:Pezzo, zbunio si me u poslednjem postu. Da li na plafon da stavim cik cak filter, zbog promaje, ili ne?
Zašto kažeš da je kartonski filter loše rešenje? Ne bi zagadjivao sredinu, jer bih stavio iza njega vlaknaste filtere u tri finoće, zbog sredine, ali više da bih zaštitio ventilator.
na plafonu ti ne treba nista. Filteri na cik-cak se koriste u ramovima kao kasetni u ventilacionim kanalima jer tako imaju vecu povrsinu i samim tim vecu propusnost. Ali, sto se tice tvoje garaze, ne bih mogao da komentarisem, vec sam napisao sta mislim o tome.
Kartonski "filter" uopste i nije filter, vec obicna kartoncina sa rupama (samo na suvim kabinama), a efekat mu je kao i da ga nema i retko ko to i koristi. http://www.totus.si/shared_images/varia ... a_copy.jpg
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Pezzo, napisao si "na plafonu ti ne treba nista". Ako će mi u komoru ulaziti ne filtriran vazduh, onda ne vidim poentu nad pritiska.
Knjiga Površinska obrada drveta od Milana Jaića (Red. Prof. na Å umarskom fak.), na strani 277, kaže da je papirno kartonski filter poslednja reč u suvom prečišćavanju vazduha u lakirnicama (knjiga je štampana 2000 godine). Slika, koja pokazuje depozit overspreja u prostoru izmedju 2 naspramno postavljena kartona (oba cik-cak, jedan manje, drugi više savijen) ne ostavlja mesta za sumlju.

Prošlo je dosta vremena od kako sam otvorio temu i sada posle 22 dana nisam ništa sigurniji po pitanju konstrukcije komore. Na slikama na internetu većina lakirnica uopšte nije zatvorena, imaju samo jedno kućište od lima (kao sa slike koju mi je Pezzo poslao) i unutar njega suvi filter u pravcu prskanja (naravno, prostorija u kojoj se nalazi to kućište, se održava čistom). Firma u Kraljevu koja pravi isključivo hrastov nameštaj za izvoz ima upravo ovakav tip lakirnice (doduše nemaju suvi već vodeni filter i ogroman bazen ispod, ali nemaju komoru) i postižu vrhunske rezultate. Da li je do lakirera, premaza, poliranja... ::neznam::

Komoru ću graditi kako sam prvobitno zamislio, pa ako kroz rad budem video da treba da se pravi nad prit. napraviću ga.

Momci, hvala svima na dosadašnjem učešću!

Sutra idem u kupovinu materijala i kada napravim lakirnicu i krenem malo da radim preneću utiske ovde.

...Cepajte ;)
Last edited by Mladja rok on 02 Nov 2015 18:10, edited 1 time in total.
Post Reply