Pomoć oko izbora opreme za pripremu sabijenog vazduha

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Evo da se i ja uključim u raspravu pošto sam već pustio buvu u prvom komentaru.
Mbole je uglavnom dobro elaborirao zamisao sa pp aparatom. Tačno tako je od aparata koristiš samo praznu bocu koju napuniš silika gelom.Silika gel ima samo u nazivu "GEL", inače je praškasta materija sa ne tako sitnom granulacijom. Po ceni nije uopšte skupa i ima veliku moć apsorbcije upravo vlage iz vazduha. Upravo iz tog razloga je i trpaju svugde gde je potrebno eliminisati tu vlagu iz vazduha (nađu se kesice čak i u kutijam od cipela). Dakle ako se malo preradi sama glava od PP aparata na način da se ulaz vazduha posle kompresora ubaci sa cevkom do dna posude pp aparata a sa vrha napravi izlaz prema pištolju ili čemu već vlažan vazduh će ući na dno posude i prolaziti kroz sloj silika gela do vrha posude gde će na tom putu biti odstranjena vlaga iz vazduha i takav suv vazduh ide prema potrošačima. Pošto je absorbcija silika gela konačna potrebno ga je s vremena na vreme osušiti u rerni kako bi bio ponovno sposoban da upija vlagu. Mislim da su mi za takav sušač onomad tražili 300 dojče maraka (jbg bilo davno) meni to tada bilo skupo :)

Druga priča sa "frižiderom" nije baš tako jednostavna, odnosno tu bi trebalo uključiti nekog frigomehaničara u izradu celog uređaja. Konstrukcija bi trebalo da izgleda ovako. Koristiš kompresor i kondenzator i termoekspanzioni ventil sa neke rashladne vitrine a ona cevna armatira koja služi za hlađenje treba da se uradi na isti način kako je urađena u protočnim bojlerima. Dakle tamo gde prolazi voda prolazio bi vazduh iz kompresora a na mesto grejača išla bi cevna spirala isparivača. Pravljenje spirale koja bi prolazila kroz frižider nebi bila dovoljno efikasna jer vazduh treba jako brzo ohladiti zbog njegove količine a to nebi bilo moguće kroz protok u frižideru, odnosno dobro si konstatovao da bi ta spirala morala da bude jako dugačka. Separator vlage na izlazu posle hlađenja je obavezan jer se ta kondenzovana voda nema gde izaći i kada ga nebi bilo imao bi kapi vode direktno na potrošaču ( po izreci đžaba ste krečili)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Silica gel je sjajan za uklanjanje vlage ali nemoj gubiti vreme sa flasama. Za taj protok vazduha ti treba filter od 5 kg gela i 10ak litara, mozda i veci.
Ovo pricam pomalo napamet ali pravim paralelu sa silica filterom koji se koristi za apsorpciju vlage gde je protok oko 3 litre nekomprimovanog vazduha na sat a filter je velicine tvoje posude na pistolju za farbanje.
Da je to tako, svaka hala bi kupila dzak silica gela i napravila susac umesto trosenja onolikih para za sprave koje se profesionalno koriste za tu namenu.
Ovo je samo moje misljenje, uzmi ga sa rezervom. Ja cekam starog sremca da podeli misljenje sa nama. Ovo je ipak njegov fah.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bem li ga, ovaj devilbis koji je po zapremini manji od PP boce deklarisan je na 25cfm sto mu dodje oko 700 litara u minutu.

Slucajno sam pre nekoliko dana gledajuci bas ovaj klip koji sam stavio u prethodnoj poruci uopste cuo da nesto takvo postoji. Tip kroz to tera vazduh za plazma rezac (cini mi se za jos po nesto), a on nema bas mali protok.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Mbole: Ne mogu kući da otvorim youtube, pa ću klip pogledati u ponedeljak. Kupio sam polovan pp aparat na Bubanj potoku (onaj standardni. Nije mi palo na pamet da pitam kako se klasiraju prema veličinama). 1500 dinara. Video sam da je posip za mačke silika gel, ili nešto slično. Posip je baš jeftin. Silika gel je mnogo skuplji i košta 900 dinara za kilogram, preko oglasa. Galeniku sam pokušao da dobijem danas, niko se ne javlja. Našao sam i polovne sušače sa protokom od 500 litara vazduha (to je naj manji sušač) i košta oko 600 evra u kraljevu. U Smederevu i Čačku imaju samo sa većim protokom i još skuplji (sve polovni). Video sam ga na internetu kako izgleda iznutra i utisak je da nije ništa komplikovaniji od kućnog frižidera. Pošto sam rekao prodavcima da ne mogu toliko da platim, rekli su mi da je on neophodan za zaštitu pneumatskih alata od vlage, a da za farbanje nije kritična komponenta. Bez obzira, napraviću ga u pp varijanti. 2 velika zastupnika Italijanskih premaza u BG kažu da je ulje mnogo opasnije od vlage, ali da i klasičan odvajač ulja zadovoljava farbarske potrebe. Direktor firme gde sam kupio kompresor mi je poklonio gušće ulje i rekao da se nesekiram, s obzirom da je kompresor nov i da samo češće menjam karike na klipovima. Kaže i to će mi raditi džabe :forbryllad::/. Kaže da je jedino 100% efikasno rešenje za ulje, bez uljni (vijčani) kompresor. Uvoznik devilbisa za Srbiju kaže da grupa treba da bude što udaljenija od kompresora, da bi se na tom putu što više vlage kondenzovalo.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja nisam juce bio na poslu (uhvatio me neki nazeb), pa nisam mogao da pitam ove moje u firmi sta oni koriste.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Ropee, možda si u pravu, ali ne mogu više da komplikujem sebi, a i varijanta sa pp bocom je zaista povoljna.

Pa desi bre bule. Od drugog pasusa sam pročitao samo prvi red i neću dalje ni da čitam jer sam siguran da je interesantno i izazovno, ali kao što odgovorih ropee-u, ne vodi nigde, s obzirom da sam se odlučio za pp sušač. Mislim da bi ste ti i mbole trebalo da prodajete ove sušače. Ipak je to vaš predlog ovde, a i ne vidim da iko to u Srbiji prodaje. Jedino je pitanje kako bi bio prihvaćen na tržištu s obzirom da ne postoji navika medju potencijalnim kupcima. Možda da ga uklopite sa filterom i odvajačem ulja (da izgleda kao pripremna grupa. to je već svima poznato, pa na odluku o kupovini neće uticati strah od nepoznatog, ili ono "pa to niko nema"). Pogledajte na devilbisovom sajtu DAD-500 (devilbiss za Američko tržište. Već je pominjano).
Å to se tiče prvog pasusa, gomila "ne potrebnih" informacija, to jest, sve se za par sekundi nadje na netu (o silika gelu). Ako sam te dobro razumeo boca pp aparata treba da stoji uspravno? U firmi gde sam video takav sušač, on je postavljen horizontalno.

Maricaiivica... Beži bre tamo, vukao sam bocu 4 km peške u rukama danas. Å to to nisi napisao juče. Sad ću to da napravim pa šta bude. Pružiću ti još jednu šansu da se izviniš i meni i svim ostalim optimistima na ovom sajtu. Objasni ti sada nama lepo KAKO JA DA IZMERIM VLAŽNOST VAZDUHA KOJA IZLAZI IZ PRIPREMNE GRUPE I SUÅ AČA? (da bih mogao da ih uporedim). Tvoja logika ima logike, ali pomenuti DAD-500 radi na tom "silika gel" principu.
"Za taj protok vazduha ti treba filter od 5 kg gela i 10ak litara, mozda i veci". Ovaj deo ne razumem. da li si mislio da 5kg silika gela ima zapreminu od 10l)?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da tu je negde. Trebalo bi da mu je gustina negde oko 0.7 Kg/l to ce reci da 5kg ima oko 7 litara.
A PP boca je verovatno bar 10 litara, tako da si i tu OK.

Nemam nameru da se bavim proizvodnjom :) Preko glave mi je i ovog redovnog posla koji radim.

PS
Ako ponekad upotrebis neki od smajlija, ljudi ce lakse shvatiti da nemas nameru da nekoga uvredis, ili tome slicno.
Na forumima ne mozemo da cujemo ton kojim nesto kazees, pa se cas posla nesto pogresno protumaci.

Upravo tome emotikoni i sluze.
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Kako će da stoji sama boca u krajnjoj liniji nije bitna ali je važno da vazduh nateraš da prolazi kroz što veću količinu silika gela a ne samo da najkraćim putem protrči od ulaza prema izlazu. Možda bi pomoglo da se oko uronjene cevi postavi i neka spirala od lima kao recimo ono svrdlo za bušenje rupa za voćke. Sve što sam napisao je u klasi ideja kako bi se to najjeftinije rešilo a da pritom ima upotrebnu vrednost za ono što želiš. Koliko sam sračunao boca 1500 din. silika gel 7kg 4900 din znači i sa uslugama metalostrugara za izradu te glave nebi trebalo da prefuraš 100 evrića.

Usput drago m i je da ima entuzijasta koji vole da naprave sebi ono što im treba.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

bule :prsgore:
Gustina mu se krece izmedju 0.5 i 0.6 g/cm3 pa ce u taj tvoj sud da stane 6kg gela. Kada odbijes prostor za prikljucke, cev i filtere, oko 5kg ti treba.
Probacu da ti sakupim neku kolicinu posto ga redovno bacam iz nekih paketa. Pustam ti pp od nedelje kada pogledam koliko toga sada ima da se sakupi.
Kada pogledam tehnicki list DAD-500 filtera, pun pogodak, ako su podatci tacni (a ne kao kod VW :) ).
Protok i Water Vapor Removal -40° F Dew Point je svakako vise nego sto ti treba za lakiranje.
Ako ja dobro pamtim, vode u vazduhu ima 1-2-3% sto je jako malo i moglo bi da se izracuna koliko je to tacno ml za minut rada pistolja. Ako tu vodu dodas u boju i isprskas, videces rezultate. Verujem da ce biti zanemarljivo.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko ja kapiram, sama vlaga u obliku pare u vazduhu nije problem za farbanje.
Al problem nastane kad se ta vlaga kondenzuje negde u crevu, cevima... i onda pistolj ispali celu kapljicu u trenutku.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Чини ми се да ме неко горе прозвао па да и ја кажем коју.
За одвајање капљица је једноставније користити центрифугални сепаратор а за водену пару силикажел.
Проблем код те справе од ПП апарата је мала дужина проласка ваздуха кроз силикажел.
јпак се за фарбање троши релативно велика количина ваздуха(зависно од справе за фарбање)
Кад тако велика количина једноставно речено пројури кроз силикажел доста влаге ће проћи у црево и настаје проблем о ком је Боле писао.
Некад давно сам правио једном аутолакиреру са Вождовца справу са силикажелом али сам ја узео цев од 4 метра пречника 2" и то је добро радило ако он не заборави да истресе силикажел и осуши га у рерни поосле сваког фарбања.
Преостаје ти да направиш то што си почео па ћеш видети да ли си задовољан резултатом.
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ima smisla, mada ovaj "fabricki" je namenski pravljen za farbanje, a ima relativno malu i kratku posudu. I ovaj sa klipa koji je fabricki (doduse ne znam dal je namenski za farbanje) je slicnih dimenzija.

Mozda je trik i u raznim "sortama" silikagela? Ono sto sam vidjao po kutijama za elektronikom je uglavnom bezbojno. Ovaj "namenski" je plav, a kako upija vlagu postaje sve vise i vise rozikast. Kad ga turis u rernu, nakon dovoljno vremena opet poplavi. Bas intenzivna plava boja.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

fabricki susaci rade po principu smrzavanja(kad naidje kapljica vode ona se automatski zamrzne i padne),to je stvarno skupa igranka i mislim da nije za nase uslove.

ja imam DO pistolja za farbanje 2 zidna separatora i na samom pistolju mini separator i nemam problema sa vlagom i kondZezom ;)

pretpostavljam da ni Mladja rok nece imati :stolt:
Last edited by singer on 18 Oct 2015 10:54, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

http://www.olx.ba/artikal/12589884/susac-zraka-volvo/

ovdje imaš primjer sušača zraka na kamionu. Kamioni koji imaju zračne kočnice (svi veći kamioni) imaju ugrađen sušač zraka sa izmjenjivim filterom.
Po meni najjednostavnije rješenje, samo pronaći negdje u servisu/otpadu,.... nosač sušača, kupiti novi filter i gotovo
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Rope bojim se da je ovaj ipak mali.
Kocioni sistem u kamionima ima relativno veliki pritisak, ali mu je protok maltene nikakav, tako da se bas ne uklapa u parametre za farbanje.

Ne tvrdim... samo razmisljam napismeno :)
Post Reply