Pomoć oko izbora opreme za pripremu sabijenog vazduha

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Poštovani članovi sajta, OBAVEÅ TAVAM VAS DA SAM NA ŽALOST ODUSTAO OD BILO KOJE VARIJANTE SUÅ AČA. Anlizirajući vaše komentare zaključih da taj sušač niko nema. Takodje, setio sam se da jedna od dve firme koje sam pomenuo u jednom od prošlih postova nema, niti taj sušač, niti vijčani kompresor, a ima vrhunski kvalitet završe obrade. IPAK HVALA SVIMA NA TRUDU! i mislim da tema nije bila beskorisna.
Sada ću svima pjedinačno da odgovorim:

Ropee, nije ti loš predlog, ali s obzirom da niko na sajtu ne zna za to ne bih nepotrebno rizikovao, jer sušač sa silika gelom već postoji i koliko vidim svima je ovde to donekle poznato. Takodje je tu i video uputstvo za samo gradnju (od mboleta činimi se). Treće nabavka tih komponenti je isto tako lako kao i naći sušač sa kamiona.

Singeru, kad sam video link na ewo-stuttgart i kad sam video da si napisao da ima u Srbiji, prvo sam proverio da li ima i naravno da... NEMA (sreća tvoja pa imam jedan žuti. Da su lične greške sad bi bilo :pucko:).
Na SATINE proizvode sam zaboravio, mada napisao sam ti da su Devilbisovi preskupi ,pa su Satini verovatno još skuplji, ali ću ipak proveriti. Varijanta koju ti imaš (2 separatora na primarnom vodu i jedan na pištolju) je nešto standardo u Srbiji i to ću i ja da uradim.

Mbole, dogovoreno za smajlije :). Ja sam čuo da se vlaga naj više kondenzuje na izlazu iz pištolja jer tu dolazi do nagle ekspanzije (ima logike). Bilo bi super da se kondenzuje u cevima i da se odvoji pred pištoljem.

Bule, to komplikuje stvar, ne toliko što bi moralo to da se pravi i plaća, nego što bi morala da se računa aero dinamika i geometrija tako nečega i da se to precizno odradi i opet pošto to nije čestoprošlo kroz praksu, pitanje je da kako bi funkcionisalo.

Maricaiivica, ovakav odgovor mi je trebao u početku, ali ok, niko nije znao da li neko poseduje takav sušač. Došli smo do zaključka da to niko nema i da nije ni neophodan. Hvala za gel, kao i da si mi ga dao ;)

Feniks Dali si imao pp sušač, ili predpostavljaš da je dužina mala. Velika poroznost omogućava da se molekuli hvataju na gel, a ne brzina strujanja. Mada jeste velika brzina strujanja :/. Ako je kinetička energija vazduha veća od sile kojom gel drži molekule vlage, moguće je, ali opet ne vidim kako cev veće dužine rešava problem, jer je takva cev uža od pp boce, pa se u njoj "povećava" (manje pada nego kod pp sušača) pritisak.

Nadam se da nisam nikoga izostavio.

Postaviću novu temu ovih dana u vezi komore. Pročitao sam na sajtu šta ima na tu temu, ali mislim da nije dovoljno. Kada se malo raspitam izaći ću sa konkretnim predlogom konstrukcije pa će mo moći da dikutujemo. Do kraja nedelje naj verovatnije. Do tada, zdravi bili.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Mladja rok wrote:Singeru, kad sam video link na ewo-stuttgart i kad sam video da si napisao da ima u Srbiji, prvo sam proverio da li ima i naravno da... NEMA (sreća tvoja pa imam jedan žuti. Da su lične greške sad bi bilo :pucko:).
naravno da NEMA jer smo mi jako MALO trziste za njih ALI sam rekao da ima firma u BG gde mozes da kupis njihove proizvode :pucko::pucko::pucko:

evo kod njih mozes da kupis ili porucis sta god ti treba od EWO

http://www.kameleon-mix.co.rs/Home.html

p.s. ali to sad nije bitno,bitno je da si dosao sebi od fantaziranja ;):prs:
Last edited by singer on 19 Oct 2015 11:58, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Singeru, zvao sam ih. Ne prodaju više Ewo jer kaže čovek da im ne odgovara saradnja jer moraju da plate svu robu unapred, pa zbog toga ne prave zalihe i onda kada bi neko i hteo da kupi, odustane zbog čekanja na robu. Inače, kaže da je po kvalitetu u rangu sa Devilbisom i Satom, ali da je cenovno pristupačniji.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

e jebga ::neznam::
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Danas sam navatao kolegu koji odrzava kompresor i drustvo u firmi.
Imaju "frizider" to jest veliki susac. No, po onome sto mi kaze, taj susac je tu mnogo vise zbog pneumatskih alata, a ne zbog farbare.
U farbari imaju samo jos pripremne grupe (doduse povelike) koje se sastoje od separatora vode i filtera sa aktivnim ugljem (on valjda uklanja ulje).
Da ne bude zabune, to je velika radionica, samo stubnih dizalica ima cini mi se 12, odvojeno limarsko odeljenje, tehnicki pregled, dve komore za farbanje, tri prostorije za pripremu u farbari, odvojena prostorija za pripremu farbi, samo PP uredjaj u farbari je prica za sebe...
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ne znam sta je tolika galama oko toga.
Kod mene je vijcani kompresor, imam na izlazu iz njega pripremnu grupu i posle 25m cijevi jos jednu u lakirnici gdje je zakaceno crijevo za lakiranje.
Mozda smo imali jednom-dvaput problem zbog kapljice u 4-5 godina kako ovo funkcionise, a lakira minimum 4 sata dnevno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa ako moze nesto da se uradi da bude bolje, a da ne kosta ko leva ruka i desna noga... zasto ne.

Slazem se da se cesto ne isplati.

Ko i obicno, pitanje je sta radis.
Dosta je da jednom zaznes recimo krov na autu u poslednjoj ruci metalik laka... i vec se isplatilo.
Za drvo je bar materijal jeftiniji.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Sasa wrote:Ne znam sta je tolika galama oko toga.
Kod mene je vijcani kompresor, imam na izlazu iz njega pripremnu grupu i posle 25m cijevi jos jednu u lakirnici gdje je zakaceno crijevo za lakiranje.
Mozda smo imali jednom-dvaput problem zbog kapljice u 4-5 godina kako ovo funkcionise, a lakira minimum 4 sata dnevno.
isti slucaj,kompresor-separator-instalacija do dela za farbanje 20m-separator-crevo 10m-pistolj za farbanje :)

nikad problema sa vlagom pa ni kad bude naglo prelaz doba i temperature za 15 stepeni

i to sto ponekad vidim sitnu tackicu na farbi(jako retko),znam da je kapnulo nesto masno ili kinuo ili....
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Mbole, to za sušač i pneumatske alate sam i ja čuo.Os istog čoveka sam čuo da su za P. obradu mnogo opasnije uljne pare od vodene pare (naravno ako je ta vlaga u nekim granicama). S druge strane, pomenuo sam da jedna firma nema taj sušač, a ni bez uljni kompresor, pa opet postižu vrhunske rezultate mada koriste i vrhuske premaze. Znači da verovato ni svi premazi i od različitih proizvodjača ne podnose razne zagadjivače sabijenog vazduha isto). Sad čitam i singerov i Sasin post gde kažu da su bitni dužina creva i raspored pripremnih jedinica na toj trasi. Sve ovo samo pravi konfuziju. Zato je naj bolje raditi kao i svi drugi.

PITANJE! Da li dužina creva ima značajnijeg uticaja na pad pritiska. Ja imam kompresor od 90 litara i 320 litara protok na izlazu. Da li je moj kompresor dovoljno jak za dužinu creva od 30 metara, kao što recimo singer ima???
Neka me neko opomene ako treba da otvorim novu temu za ovo pitanje!!!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

na 10m creva je pad pritiska oko 1 bar ali s obzirom da ne farbas sa 5,6,7 bara to ti ne predstavlja problem.

veci je problem u precniku creva i brzim spojkama kod kojih unutrasnji precnik ne bi trebao biti manji od 9 mm a pripremna grupa (separatori) sa precnikom manjim od 1/2 cola :)

svaki pistolj ima deklarisanu potrosnju vazduha ali na to dodaj jos 40-50 % veci protok kompresora jer imas podosta restrikcija na predgrupama i spojkama.

recimo jedan moj devilbiss(gti pro lite sa setom HV30 trosi 460 litara u minuti a moj kompresor ima efektivni protok 540 litara u minuti.)

sto znaci da sam na granici :forbryllad:

evo za tebe Mladja rok koji kazes da ne postoji GPI

http://www.devilbisseu.com/en-gb/product/new-gpi-gun
Last edited by singer on 21 Oct 2015 16:37, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

mbole wrote:Dosta je da jednom zaznes recimo krov na autu u poslednjoj ruci metalik laka... i vec se isplatilo.
Znam kako je kad nesto zeznes.
Samo vise mi se puta desilo da mi kapne kap iz gas-maske nego iz crijeva za vazduh.
Tako da sam poceo da razmisljam o prikljucenju tog sistema sa silika gelom na izduvni otvor gas maske. :einstein:
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

kad vec to spominjes,da napomenem za druge da znaju,ja sam taj problem resio tako da u dno maske za farbanje presavijem list wc papira i on upija svu vlagu od disanja,;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Skontao, stavljam parce platna. :tummenupp:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bolji ti je toalet papir ili kuhinjski papirni ubrus.
Mogu da upiju vise tecnosti, a i ne moras da ih peres.
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

mbole wrote:Bolji ti je toalet papir ili kuhinjski papirni ubrus.
Mogu da upiju vise tecnosti, a i ne moras da ih peres.
onda je najbolje resenje deciji pamoers mali ili zenski ...... to upija tecnost dobro
jeste smesno ali cilj nebira sretstva
Post Reply