Pomoć oko izbora opreme za pripremu sabijenog vazduha

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Pomoć oko izbora opreme za pripremu sabijenog vazduha

Post by Mladja rok »

Pozdrav,

Iz naslova možda pomislite da mi treba savet koju pripremnu grupu da kupim, ali nije to. http://www.devilbiss.com/products/air-c ... -air-units Ovo je link ka sajtu gde prodaju sušač vazduha kao deo pripremne grupe. Sa slike bih rekao da je veličina cele grupe kao i kod nas (znači pričvršćuje se za zid, može da se prenosi u kesi itd...). Problem je što u Srbiji, sušač sabijenog vazduha ne može da prodje kroz vrata autobusa, liči na frižider i košta oko 800 evra. E sad, znam da je u Srbiji sve kvalitetnije nego na zapadu, a i standard nam je veći (a nije hladno kao u švedskoj):rock: ali me ipak interesuje da nije u pitanju neka latentna prevara. Konkretno da li taj sušač od 800 evra, u praksi znači i bolji kvalitet lakiranja/farbanja, ili je pripremna grupa dovoljna (logično je da vazduh iz sušača izlazi potpuno suv, dok se kod centrifugalnog odvajača kondenzata, kao dela pripremne grupe, odvaja samo vlaga u tečnoj fazi). Da li ta vlaga u obliku pare stvarno može da pravi problem, ili je to samo marketing?
Å ta da kupim?

I da li postoji efikasniji uredjaj za odvajanja ulja iz sabijenog vazduha, od koalescentnog filtera (ne računajući vijčani kompresor za koji nemam pare jer sam sad kupio klipni, jer sam kasno saznao za vijčani, jer j....a :pucko:).
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Нешто овајлинк не води никуд?
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Mislim da se može napraviti dobar sušač vazduha za manje para od tih 800 evrića.
Boca od malog vartogasnog aparata napunjena silikagelom, kojoi povremeno sušiš u rerni. takav sušač su mi nudili kada sam kupovao trudbenikov kompresor 1000l/min
Drugi način je da iskoristiš neki frižider i da umeto iparivača napraviš spiralu kojom hladiš vazduh i nakon hlađenja dovoljan je običan separator vlage iz neke pripremne grupe. Ovo rešenje koristi štamparija Politike gde je cela klimatizacija pogona rešena pneumatikom. a ovaj "frižider" je odmah posle kompresora koji gura vazduh za ceo sistem.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Link ispravljen.

Ovaj susac sa linka je upravo sistem sa silika gelom. U ovu veliku "flasu" staje silika gel.

Frizider od 800 evrica je namenjen za pogone, industriju, velike servise i slicno. No kod nas je i inace ponuda svega iole malog i "na malo" jako losa, pa i ne cudi da ti niko nije nudio ovako nesto (sleper alatnog celika u kvalitetu nije nikakav problem kupiti, al probaj da kupis cak i obican C45 na manje od sipke od 6 metara).

Tako da je ovo sa linka bas namenjeno za potrebe manje radionice.
E sad, dal ga im jos negde, i od nekog drugog proizvodjaca, nemam pojma.
U svakom slucaju raspitaj se i za mogucnost nabavke i cenu silika gela.

PS
Sad videh da silika gel pravi i Galenika Magmasil.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Bule, ovo sa spiralom je i meni palo na pamet. Setio sam se kako se pravi rakija pa sam tako povezao. Jedino se nisam setio da tu spiralu stavim u frižider. Buni me i separator iza frižidera. Da li hoćeš da kažeš da će na pravac kretanja kondenza u frižideru uticati kinetika vazduha, a ne gravitacija (izvini što komplikujem, moram na poslu sa klijentima tako da pričam, pa mi prešlo u naviku, ali mislim da me razumete i ti i mbole)
Ne znam kako funkcioniše pp aparat, a ne znam ni šta je silika gel (Pogledaću danas u toku dana). Sada mi samo pada na pamet da silika gel ima slična svojstva kao aktivni ugalj (znači ogromnu poroznost i povšinu fudbalskog terena za 1 cm kubni uglja). U svakom slučaju pogledaću kako funkcioniše pp aparat i šta je taj gel pa ću te onda eventualno konsultovati ako ne provalim sam. Sada me golica kako se održi pritisak vazduha u, ili na izlazu iz pp aparata (znam da mora malo da padne). Kao što rekoh pogledaću princip rada pa ako mi ne bude jasno...

Feniks, htedoh da ti napišem da kod mene link radi, ali pročitah da je mbole to nešto popravio.

mbole, još ne znam kako se citira na ovom forumu, ali uglavnom tvoj treći pasus, vidim da je na Srpskom, ali ne razumem se u alatni čelik niti mi C45 išta znači, tako da nisam razumeo poentu, ali imam osećaj da je dobra, pa te molim da pojasniš. Za ostale informacije, od tebe i buleta, ne znam kojim rečima bih opisao koliko mi je pomoglo, jer ne mogu trenutno da platim sušač.

Da vas podsetim! Pitanje vezano za koalescentni filter i značaj sušača (pogledajte prvi post).
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

Mladja rok wrote:Bule, ovo sa spiralom je i meni palo na pamet. Setio sam se kako se pravi rakija pa sam tako povezao. Jedino se nisam setio da tu spiralu stavim u frižider. Buni me i separator iza frižidera. Da li hoćeš da kažeš da će na pravac kretanja kondenza u frižideru uticati kinetika vazduha, a ne gravitacija (izvini što komplikujem, moram na poslu sa klijentima tako da pričam, pa mi prešlo u naviku, ali mislim da me razumete i ti i mbole)
Ne znam kako funkcioniše pp aparat, a ne znam ni šta je silika gel (Pogledaću danas u toku dana). Sada mi samo pada na pamet da silika gel ima slična svojstva kao aktivni ugalj (znači ogromnu poroznost i povšinu fudbalskog terena za 1 cm kubni uglja). U svakom slučaju pogledaću kako funkcioniše pp aparat i šta je taj gel pa ću te onda eventualno konsultovati ako ne provalim sam. Sada me golica kako se održi pritisak vazduha u, ili na izlazu iz pp aparata (znam da mora malo da padne). Kao što rekoh pogledaću princip rada pa ako mi ne bude jasno...

Feniks, htedoh da ti napišem da kod mene link radi, ali pročitah da je mbole to nešto popravio.

mbole, još ne znam kako se citira na ovom forumu, ali uglavnom tvoj treći pasus, vidim da je na Srpskom, ali ne razumem se u alatni čelik niti mi C45 išta znači, tako da nisam razumeo poentu, ali imam osećaj da je dobra, pa te molim da pojasniš. Za ostale informacije, od tebe i buleta, ne znam kojim rečima bih opisao koliko mi je pomoglo, jer ne mogu trenutno da platim sušač.

Da vas podsetim! Pitanje vezano za koalescentni filter i značaj sušača (pogledajte prvi post).
imam ja jedno resenje slikacu ti danas i postaviti sliku kad budem stigao i sve cu objasniti i kosta mnogo malo para i nika problem oko farbanja
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Silika gel je ono sto se nalazi u kesicama u vecini elektronskih uredjaja. U sustini je silicium dioksid, i glavna osobina mu je da ima ogromnu moc upijanja vlage: https://sh.wikipedia.org/wiki/Silikagel
Jeste porozan je, sa ogromnom povrsinom po jedinici zapremine.

E sad, ja ne znam sta je koalescentni filter :)

Cemu separator posle hladjenja? Jednsotavno hladan vazduh ne moze da zadrzi onoliko pare, koliko moze topao. Ta para se kondenzuje, ali negde mora da ode. Ako ne bi bilo separatora, kondenzovala bi se na najnizem delu spirale, i ponovo prskala kroz razvod.
Drugim recima, frizider koncentrise kondenzaciju na jednom mestu, tako da tu lako mozes da odvojis vodu.

Od PP aparata koristis samo telo, posto je celicno, debelo, zgodnih dimenzija i siguran si da moze da izdrzi veliki pritisak.

C45 je manje vise obican ugljenicni celik Č1531 po JUS-u (to ce reci nista specijalno), a poenta je u tome da kod nas sve prodaju "na sleper", "za industriju", a jako retko za potrebe malih radionica ili hobija. Pa tako ne mozes da kupis 20cm sike koliko ti treba, vec moras da kupis celu sipketinu od 6 metara. Nije cak problem ni u ceni, posto to nisu ne znam kakvi novci, al sta covek da radi sa 6 metara sipke? Treba to i prevesti. Ko sto tebi ne bi smetao frizider (osim cene naravno), al zauzima mnogo prostora a nije ti potreban.

EDIT
Evo nadjoh sta je koalescentni :) https://en.wikipedia.org/wiki/Coalescer
Filter sa silika gelom po ovome nije koalescentni, vec je... ne znam kako bi ga zvao, valjda desikantni.

PS
Imao si tacku na kraju linka, pa zato nije radio. Forum nije bas toliko pametan kada prepoznaje linkove, pa treba ostaviti po jedan razmak sa obe strane da bi radio kako treba.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

@Mladja rok

Prijatelju,cime ti planiras da se bavis?

koji kompresor posedujes?

trazis naprednu tehnologiju vezanu za lakiranje a planiras da farbas "nista specijalno"....

separator vlage ti je sasvim dovoljan za to.

evo ti link,njihove proizvode mozes nabaviti u BG po pristojnim cenama

http://ewo-stuttgart.de/

otvori katalog za kompresovani vazduh pa nadji sta te zanima :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Singeru, popravkom starijih automobila kao osnovnim izvorom prihoda i hobijem; i lakiranjem samo kao hobijem; Posedujem Novi ABAKOV klipni kompresor, boca 90l, 2.2 kw, Izlazni kapacitet oko 320 l/min (Advance Hd konzumira 298). Da, tražim naprednu tehnologiju i planiram da refiniširam stari i nameštaj sa oštećenim finišom; Separator vlage (vode) ima kod nas centrifugalni i koalescentni. Kažu da je ovaj drugi bolji, ali da i kroz njega prolazi veći deo vlage (pare). Takodje ni jedan ni drugi nisu 100% efikasni u uklanjanju uljnih para. Za potpuno uklanjanje vlage i uljnih para kažu (prodavci) da je efikasan samo sušač. Ekspanzionog je tipa i ne kapiram kako se uljne pare odvajaju od vazduha ekspanzijom, ali ako to radi, što je bitno kako. MENE NAJ VIÅ E ZANIMA KOLIKI JE UTICAJ TIH FAZA U VAZDUHU, NA POJAVU GREÅ AKA I KVALITET LAKIRANJA?

Bule, mbole napisa da se samo telo pp aparata puni silika gelom. Mislim da mi je to lakša varijanta od frižidera. Ako bi crevo u frižideru išlo spiralno bojim se da bi to crevo bilo jako dugačko i da bi se dosta pritiska izgubilo do pištolja (morao bih da kupim veći i jači kompresor. Za te pare bolje da kupim gotov sušač). Našao sam pp bocu. E sad, kako vazduh izlazi iz boce, a da ne ponese gel sa sobom? Da li možeš u kratkim crtama da mi objasniš princip rada protiv požarnog sušača :), a ja ću već da smislim kako da ga napravim.

Mbole, ne znam ni ja šta je koalescentni filter, ali na pločici (deklaracija valjda), brojke govore da bolje obavlja separaciju u vazduhu. Po tim brojkama je po efikasnosti izmedju centrifugalnog odvajača i sušača. Onaj Američki je "desikantni" šta god :forvonad: Napraviću sušač od pp aparata, samo još da vidim i predlog od miloscale. kažeš da je taj sušač za industriju, velike servise itd... DA LI IMAÅ  INFORMACIJU IZ PRVE RUKE (ILI DA POZNAJEÅ  NEKOGA KO TO IMA) DA TA VLAGA I ULJNE PARE KOJI PRODJU KROZ ODVAJAČE NE PRAVE PROBLEM U FINIÅ U? Ja pre mislim da je to za firme kao štu su Ent. Pavlović, ili Janković, jer baš će Zoki i Boža da rasturaju pp aparat. Udju brate u prodavnicu i ne pitaju da li košta 800, ili 1800 evra.
Last edited by Mladja rok on 15 Oct 2015 14:34, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

centrifugalni separator je sa sinterovanom bronzom,a koalescentni je sa aktivnim ugljenom(on se pocesto menja jer iako ne dolazi do zasicenja prljavstinama iz kompresovanog vazduha dolazi do zasicenja akt.ugljena pa samim tim vise nema tu moc apsorpcije)

tebi u tom slucaju treba pripremna grupa kao ova

grupa sata filter 103

http://www.alatistherm.in.rs/sata.filteri.html

ili ekvivalent drugog proizvodjaca tipa EWO,Devilbiss....

p.s. osnovni izvor prihoda tesko da moze biti i hobi :)

p.p.s. znaci da planiras i autorefinis izmedju ostalog .....
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Singeru, kod prvog, centrifugalna sila izbacuje tečnu fazu na zid čaše, valjda. Nije mi ta teorija sada prioritet, nego efekat u praksi. Gomila informacija, a još nisam ni uključio kompresor. 103 izgleda lepo, ali nisam gledao detaljno, to ću sutra ako mi cena bude odgovarala, a mislim da neće, jer je nešto slično u Devilbiss varijanti 40-ak hiljada. znači za SATU pomnožiti sa 2 naj manje. Za prvi link koji si mi poslao nemam snage sada, a mislim da ću na kraju staviti običnu grupu sa 3 nivoa mehaničke filtracije (20, 5 i 0,01 mikron čini mi se), odvajačima tečne faze + "Protiv požarni sušač". U jednom pogonu sam video sličan sušač. Izgleda kao lonac od auspuha, samo aero dinamičiji. U njega ulazi i iz njega izlazi cev, to jest na primarnom vodu je. To je naj verovatnije ova varijanta sa silika gelom.

Predpostavljam da mi niko nije odgovorio na pitanje o uticaju vlage i uljnih para, koji prodju odvajače tečnih faza, na kvalitet završnice, zato što niko nema sušač. A to mi ustvari govori da sušač nije toliko, ako je uopšte bitan, za kvalitet završnice. Definitivno kupujem grupu + ću da napravim sušač, pa ću uraditi uzorke kada je samo grupa i kada su i grupa i sušač u funkciji. Svakako ću preneti utiske, a bilo bi dobro ako neko može da organizuje profi slikanje, pa da svi zainteresovani mogu da vide. Predvidjam da ću izradu uzoraka realizovati do kraja sledeće nedelje.

Osnovni izvor prihoda tesko da moze biti i hobi :) ... Će bude :D

Ne planiram auto refiniš (predpostavljam da je to skidanje stare farbe sa automobila i farbanje novom). To zvuči dosadno, a i mislim da je potrebno peskiranje za vrhunske rezultate + velika komora (Možda lupam sada, ali stvarno ne znam, niti me interesuje). Ma uopšte me to ne zanima + za autolakirera koliko sam čuo treba veštija ruka nego za drvo. Ne bi mene interesovalo ni lakiranje drveta da nisam video prelepa hrastova vrata unakažena lazurom. Izazov je neugledan nameštaj finiširati da izgleda vrhunski.

Bule i mbole, MOLIM VAS ZA KRATKA UPUTSTVA KAKO DA NAPRAVIM SUÅ AČ OD PP BOCE SA SILIKA GELOM, BAR UKRATKO PRINCIP RADA, BIĆE MI DOVOLJNO???
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo kratko uputstvo, ondnosno kako je tip pravio PP susac:
https://www.youtube.com/watch?v=BuexDp0 ... H&index=12
na pocetku klipa se zanima sa nekom testerom, da te ne zbuni.
ima jos dva klipa na temu susaca pre ovoga i jos jedan posle.
Posto pretpostavljam da nemas strug, laksa varijanta je PP boca.

Da ne bi povukao gel, koristi se cista mehanika, tj fini filter, ili keramicki ili od sinterovani. Slican vec postoji u pripremnim grupama. Imas na klipu.

Koalescencija bi trebala da bude grupisanje sitnijih kapljica i formiranje vecih. E sad kako se to konkretno izvodi ocigledno ima raznih sistema.

Desikantni znaci da se koristi neka supstanca koja upija vlagu.
Separator vlage (vode) ima kod nas centrifugalni i koalescentni. Kažu da je ovaj drugi bolji, ali da i kroz njega prolazi veći deo vlage (pare).
Ovde nesto ne stima. Kako je bolji, kad kroz njega prodje vise vode, a osnovni posao mu je da upravo nju ukloni?

Ajde bas cu da pitam ove moje u firmi sta se kod njih koristi. Znam da ima veliki vijcani kompresor koji snabdeva ceo servis, a imaju i dve komore za farbanje (sve pravljeno onako po PS-u sto bi rekli), pa sigurno imaju i nesto cime suse vazduh.
User avatar
Mladja rok
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 10 Oct 2015 21:42
Location: Vrčin

Post by Mladja rok »

Mbole, ja sam razumeo prodavce (u 2 firme u BG) da ni jedan nije 100% efikasan u uklanjanju vlage u gasnoj fazi. I jedan i drugi uklanjaju VODU, ali ne i svu VODENU PARU, s tim da je ko. efikasniji od cent. (uklanja više VODENE PARE nego cent, a manje nego sušač). Nemam danas vremana da ti lepo odgovorim na ostatak poruke. Javiću se sutra do kraja dana. Večeras ću javiti samo da li ima da se kupi i da li se isplati silika gel, da ne pišeš džabe.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Aha... skontao.

Ako nista drugo, mozes da probas sa posipom za macke, koji je u sustini takodje silica gel. Verovatno nije efikasan ko ovaj "pravi" tj namenski, al je zato jeftiniji i lako dostupan.
Cela skalamerija sa PP aparatom u "uradi sam" varijanti, ne bi trebalo da bude neka cifra, pa se isplati igrati se.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Možda je najjednostavnije naći od nekog većeg kamiona sušač zraka sa filterom.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
Post Reply