problem sa lakiranjem

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

lukank wrote:Moye li mi neko pomoci kako postignem ovo. Kako da ofarbam a da dobijem ovako ove tamnije detalje?

[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/8284_kuhinja_b.jpg[/url]
ovde ti je eka bela ili bezkasta baza preko nje neka braon patina i lakirano posle toga u matu
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

Pozdrav. Interesuje me da li je prilikom lakiranja drveta (konkretno bukve) potrebno prije temeljnog Pu laka nanositi neku podlogu u vidu sandolina, nekog izolatora i sl. ili ide temeljni Pu lak direktno na drvo?
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Temelj=podloga=baza=osnova

Nema potrebe za nekim drugim premazom.
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

Ok, hvala. Tako sam i mislio ali ajd da pitam za svaki slucaj ;)
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

pre podloge nekad je potrebno prvo izolant za masiv!
smirglaj nikad dosta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A kad je "nekad"?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

pa nekad kad treba :smejanje::happy::part:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

ja po nekad ali pod obavezno prvo idem izolant pa temelj kako je bog rekao!:prsgore: :happy:
smirglaj nikad dosta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cek sad, nesto ne kapiram.
Po onome sto sam do sad skontao, izolant je tu kada imas dve hemije i dodje izmedju njih kako se ne bi potukle.
Npr imas bajc, pa ce preko njega ici nekakav lak.
Tada bi isao bajc, izolant, osnovna, lak

Ako imas cisto drvo, na njega ide osnovna (ko sto joj ime kaze), i preko nje lak.

Cemu sad sluzi izolant preko golog drveta?
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

izolant sluzi da ucvrsti dlacice od smirglanja da bi mogao lepo da osmirglas i da spreci nezeljene reakcije izmedju drveta i osnovnog laka i poveca cvstocu povrsinsku kod mekog drveta!
smirglaj nikad dosta
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mbole wrote:Cek sad, nesto ne kapiram.
Po onome sto sam do sad skontao, izolant je tu kada imas dve hemije i dodje izmedju njih kako se ne bi potukle.
Npr imas bajc, pa ce preko njega ici nekakav lak.
Tada bi isao bajc, izolant, osnovna, lak

Ako imas cisto drvo, na njega ide osnovna (ko sto joj ime kaze), i preko nje lak.

Cemu sad sluzi izolant preko golog drveta?
U nekim retkim slucajevima ako drvo sadrzi dosta smole, pa da se zbog nje napravi izolacija, onda da, inace ne ide.
Zatim, kao sto si napisao, preko nekog nekompatibilnog ili nepoznatog premaza kao preventiva da ne dodje do problema.
A preko bajca ne ide izolator, moze ili osnovni ili neki fiksator ako se radi ulje ili vosak, ali sve zavisi od vrste bajca.
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

pozdrav, jedno pitanje vezano za patiniranje. Da li je elemente koji se patiniraju bolje smirglati grubljom granulacijom npr P80 da bi patina bolje usla u pore ili isto kao i kod ostalog farbanja da smirglam sa sitnim papirom. Konkretno, radi se o jasenu. Nemam iskustva sa patinama pa zato pitam. Unaprijed Hvala.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Drvo pre bajcovanja i lakiranja se smirgla sa 180, a u kalibru sa 150. Sve uradis, znaci bajc i podlogu, pa kad se osusi (najmanje 2 sata), osmirgla se kao za zavrsni lak. Tada izduvas prasinu i nabacis patinu, pazi da ne preteras. Ona se odmah osusi zbog acetona, pa je mozes odmah skidati. Visak skidas je ili mekim skoc-brajtom ili finom celicnom vunom "0000", tako da ostavis da se zadrzi samo u ugovima, da lici na prirodnu patinu. Ravne povrsine treba dobro ocistiti jer se cesto ne primecuje da je jos ima, a kad predjes zavrsnim lakom onda vidis da je nisi dobro skinuo i zato na to obrati paznju. To je sve, nije tesko ali moras da probas da bi znao, procitaj ponovo ono objasnjenje sto sam ti i pre linkovao.
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

oki, hvala na objasnjenju
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

Pezzo jos jedno pitanje. Ja bih zelio da istaknem sve godove (teksturu) drveta, znaci zelio bih i na ravnim povrsinama godovi da budu tamnije boje.
Da li i to postizem patiniranjem? Ja sam mislio raditi bijeli temelj pa patinu pa zavrsni bezbojni lak. Sad si me malo zbunio sa ovim bajcom?
Post Reply