Zavrsni premaz za drvenu kadu

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

miloscale wrote:
karatas wrote:
singer wrote:ja mislim da ste odabrali pogresno drvo(jasen)ako dobro vidim sa slika
bravo! tocno, radi se o jasenu. bacvar birao drvo i susio ga... mislis da bi bolje prosli s nekim drugim drvetom? zasto jasen ne?

Sada sam se cuo s jednim majstorom koji mi se dugo nije javljao (neku prometnu je imao), pa bi on to sredio ovih dana/tjedana. kaze da bi stavio roving staklenu mrezicu (valjda sam dobro cuo) i onda dosta spoxija, pa bi probao napraviti kadu unutar kade, pa ako drvo i bude radilo da ipak ne pokida ovaj epoxy dio.

inace, kada, kada je radila,je izvrsna :))))) dijete od 4 godine je plivalo u njoj :)))ma zakon! ali kada ne pusta :)
zato sto jasen nije dobar za takve stvari on nije dobar ni za spoljnu stolariju brzo propada i truli a jos ovde stalno dolazi u dodir sa vodom
misli, da kad se uradi epoksijem da si resio stvar da napravis kadu u kadi i to je to
trebalo je biti da ce epoxy zatvoriti drvo i da nece doci voda na njega. e , nije stavljena ta staklena mrezica, drvo radilo, epoxy pukao i eto veselja.

zar jasen nije hrastov svjetliji brat, a za hrast kazu da je dobar za vanjske uratke? da je tvrd, pa onda i sporije propada/truli pod vanjskim utjecajima? iako sam cuo da hrast nije dobar za prozore, jer puca, a voda se onda zavuce u pukotine i imas sajze.

hvala na korisnim informacijama
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se tice epoxida, nemas nekog razloga za strah, naravno neces ga mazati prstima, vec se pridrzavati osnovnih mera zastite (rukavice i slicno).
Poliester je gadan, verovatno ga je pobrkala sa njim.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:Sto se tice epoxida, nemas nekog razloga za strah, naravno neces ga mazati prstima, vec se pridrzavati osnovnih mera zastite (rukavice i slicno).
Poliester je gadan, verovatno ga je pobrkala sa njim.
koliko sam shvatio, pare epoxy-ja su jako otrovne i taloze se u tijelu. treba imati neke gadne maske. naravno, rukavice su standardna mjera opreza.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To vazi za poliester.
Epoksid, po onome sto znam, nema tih problema.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pass, sad, kao i parwe svakog drugog laka. Standadni VOC, protiv njega pomaze svaka maska za VOC, tj organske rastvarace. Epoksid je opasan u kombinaciji sa staklom, i to samo kada se brusi, kada pravi jako sitnu prasinu sa ostrim cesticama, koje su vrlo kancerogene. I za to pomaze maska sa P2 P3 filterom, a sa druge strane, radis samo jednu kadu.

No videvsi sve sto si postavio, cini mi se da ti je zena bila u pravu. Najbolje resenje za tu kadu je sekira, pa na njeno mesot plasticna kada. Drvene kade nisu za savremene stanove, pogotovo kada nisu napravljene na adekvatan nacin. Negde drugde, gde je vlaga veca, a oscilacije u temperaturi spolja unutra manje, to mozda i radi.

Dakle, ne bacaj pare na dalje popravljanje onog sto je nakaradno napravljeno od pocetka.

Na kraju, majstor koji tui nudi roving ne nudi ti nista bolje od onoga koji je hteo da ti kadu krpi nekakvom smesom vlakana. To je prakticno isto. Roving su sveznjevi vlakana, a roving platno je platno napravljeno od toga. To na kraju izgleda kao poprilicno stara pasara. West sistem platno, ili modelarsko platno je druga prica, no sve mi se cini da je sada za to kasno.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

kada nije trebala imati srednji deo nizi zbog obruca da se stavi vislje pa se zato raskokalo u gornjoj zoni.problem je sto je radjena kao

kaca a u njoj stoji tecnost stalno i nema temperaturnih razlika kao kada koja je nekad puna a nekad prazna pa jos sa vrucom vodom

:skratta::part:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

jbt stvarno fali obruc :D
Ideja je valjda da se napravi KAO drvena kada a u stvari oblozena epoxi smolom?
Jer u suprotnom to ne moze tako da funcionise ,drvo ma koje vrste se skuplja i siri u zavinosti od kolicine vlage u sebi i kaca funkcionise tako sto je u konstantnoj vlazi i onda ne propusta vodu (mora da nabrekne ::navodnici:: )
Last edited by art of wood on 24 Jan 2017 21:30, edited 1 time in total.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

mora da se stavi rogoz izmedju duga i onda nece nikad pustati!
smirglaj nikad dosta
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Procitajte temu od pocetka, sve lepo napisano, ali bilo pametnijih. I ode mast u propast.

A napravio duge koje su pola pokvasene, pola ne, bez necega sto ce da ih spreci da prime vlagu na bocnim stranama. Dobro je i do sada izdrzala.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

nisam mogao da odolim kada sam video snimak
https://youtu.be/xj4gSMdaaxE
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

PA kada kupis Feldera, onda sigurno ne curi
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

art of wood wrote:nisam mogao da odolim kada sam video snimak
https://youtu.be/xj4gSMdaaxE
zakon video :)
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Ove dvije pukotine te muče ili ima toga još?

Ambulantno rješenje - kupi silikon u trgovini laminata , imaš boje jasena, prođi pukotinu s njim i začepio si rupu i žena više neće kvocat :D
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

ropee wrote:Ove dvije pukotine te muče ili ima toga još?

Ambulantno rješenje - kupi silikon u trgovini laminata , imaš boje jasena, prođi pukotinu s njim i začepio si rupu i žena više neće kvocat :D
mislis da ce silikon drzati? ima sila fc 11+ silikon/vrtvilo, no kontam da to nece drzati...

ovaj majstor koji je pristao to srediti se ponasa ... "majstorski" :( ima puno posla, ne stize, vuce me za nos.. ako uskoro to ne sredi, nece vise imati sto srediti :)) zena je dosla na ideju da prepilimo kadu po duzini i dobijemo trosjed :)))) vec ju vidim kako polako pali cirkular... :)))
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

hahaha idealno :skratta:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply