Zavrsni premaz za drvenu kadu

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Zavrsni premaz za drvenu kadu

Post by karatas »

Zdravo svima.

Prijatelj bacvar ce mi izraditi drvenu kadu, no nije siguran u zavrsni sloj. Jedino sto znam da ne bih isao s epoxy-jem, jer je on dosta hladan. E sada, po preporuci sam htio kupiti: http://www.epiform.de/shop/show_product ... ucts_id=77, no dostava u RH za 4 kantice je 60 Eura sto mi je previse.

Jel imate neku preporuku sa cime zastiti drvenu kadu (drvo ce biti jasen)?


Hvala puno!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kako mislis da je epoksi hladan?
Premaz je isuvise tanak sloj da bi mogao da bude bilo hladan bilo topao. Bice one temperature koje je i kada.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:Kako mislis da je epoksi hladan?
Premaz je isuvise tanak sloj da bi mogao da bude bilo hladan bilo topao. Bice one temperature koje je i kada.
Kada sam se raspitivao o epoxy-ju za drugu namjenu (radilo se o podu u kupatilu), rekli su mi da je epoxy hladan kao kamen, pa se bojim da ako stavim zavrsni premaz na kadu od epoxy-ja da bi me stalno to hladilo :) sto bih svakako zelio izbjeci :)

Na jednoj americkoj stranici koja se bavi izradom drvenih kada ovo su rekli o zastiti njihovih kada:

"
We start with ultra low viscosity primer that encapsulates the wood fibers in a tough, waterproof shield. Then, using the toughest and most advanced low VOC polyurethane formulation, we apply a series of thin coats by hand to create a rich DeepSealed satin matte finish that is slip resistant and hard wearing for Long Life Protection. This means that maintenance is exactly the same as for any other tub, normal cleaning with a non-abrasive detergent.

"

Ovo mi je prihvatljivo, samo bih zelio preporuku nekog proizvoda koji je pouzdan. Gledan lakove za zastitu jedrilica :)

Naravno, ako je netko slicno nesto radio, bilo bi super cuti iskustva :-)


Hvala puno
User avatar
Drvorad
Šegrt
Posts: 49
Joined: 17 Nov 2013 20:55
Location: Arandjelovac

Post by Drvorad »

Svakako se drugacije ponasa epoksid na podu i na drvenoj kadi u smislu toplotne provodljivosti. Mene ovdje vise brine eventualno pucanje laka na spojevima dascica. Mozda neko ulje kao zastita?
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

Drvorad wrote:Svakako se drugacije ponasa epoksid na podu i na drvenoj kadi u smislu toplotne provodljivosti. Mene ovdje vise brine eventualno pucanje laka na spojevima dascica. Mozda neko ulje kao zastita?
razmisljao sam o ulju, no citao sam okolo da nije o bas tako jednostavno. trebalo bi ulje nanositi dosta cesto, te je problem higijene, jer komadici koze i sapuna ulaze u drvo. Vjerojatno bi to trebalo i brusiti svakih godinu-dvije (ili cesce), a nisam siguran koliko bi mi se to dalo...

decko koji mi je preporucio onaj prvotni lak (koji ima skupudostavu) je sebi s tim lakom radio i ima kadu vec par godina i nema problema, te kaze da je on nanio 12 slojeva laka :)

osim toga, kada bi bila radjena po principu bacve, tako da vjerujem da i ako dodje do pucanja laka , da nece doci do curenja...
User avatar
Drvorad
Šegrt
Posts: 49
Joined: 17 Nov 2013 20:55
Location: Arandjelovac

Post by Drvorad »

Sigurno nece da curi, bacva kad zabrekne ne treba joj nikakav premaz :) Jedino estetika moze biti narusena ako lak pocne da puca. Mislim da sam vidio slike kade radjene u Sloveniji od bukve i to postupkom ljepljenja ali se ne sjecam koja je bila zastita. Valjalo bi potraziti...
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

Drvorad wrote:Sigurno nece da curi, bacva kad zabrekne ne treba joj nikakav premaz :) Jedino estetika moze biti narusena ako lak pocne da puca. Mislim da sam vidio slike kade radjene u Sloveniji od bukve i to postupkom ljepljenja ali se ne sjecam koja je bila zastita. Valjalo bi potraziti...
da da kontaktirao sam tog decka koji je radio tu kadu. no lak koji je on koristio mi je skupa dostava (prvi post).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U sustini ni jedan premaz nije ni topao ni hladan.
Svi oni su jako tanki, i kolika god da im je specificna toplotna provodljivost, na debljini od par desetih delova milimetra, pa nek bude i milimetar, imace identicnu temperaturu kao i podloga ili kao vazduh unaokolo.

Ne "navijam" za epoksid (mada bi verovatno bio idealan za datu namenu), samo ne vidim kako bi mogao da bude hladan.

Osecaj je nesto drugo, i zaista tvrdi premazi umeju da odaju utisak "hladnoce", iako realno imaju identicnu temperaturu kao i mekani, ili kao da premaza i nema.
Problem je u nasim culima, posto se tu temperatura i dodir "brkaju", pa sto je nesto tvrdje, to nam deluje hladnije.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:U sustini ni jedan premaz nije ni topao ni hladan.
Svi oni su jako tanki, i kolika god da im je specificna toplotna provodljivost, na debljini od par desetih delova milimetra, pa nek bude i milimetar, imace identicnu temperaturu kao i podloga ili kao vazduh unaokolo.

Ne "navijam" za epoksid (mada bi verovatno bio idealan za datu namenu), samo ne vidim kako bi mogao da bude hladan.

Osecaj je nesto drugo, i zaista tvrdi premazi umeju da odaju utisak "hladnoce", iako realno imaju identicnu temperaturu kao i mekani, ili kao da premaza i nema.
Problem je u nasim culima, posto se tu temperatura i dodir "brkaju", pa sto je nesto tvrdje, to nam deluje hladnije.
kontam... onda mi je isti klinac (sto se tice osjecaja hladnoce) uzeo poliuretanski premaz ili epoxy, jer su oba tvrda.

Jel moze neka preporuka za konkretan lak? jel bi tu isao bilo koji bolji lak ili da se pozabavim specijalnim lakovima za jedrilice (visoka izlozenost vodi, suncu, soli...)?
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jedino ozbiljno resenje za takvu kadu su dva tanka sloja staklenog platna u epoksidu, ne tezeg od 100 grama po m2 da bi se sprecilo svako pucanje prilikom rada drveta, i sa spoljne i sa unutrasnje strane, pa providni poliuretanski lak spolja za sjaj. Sve ostalo je jako kratkotrajno resenje.
Last edited by BR on 11 Feb 2015 20:11, edited 1 time in total.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Мени се привиђа да је човек правио дрвену каду и ради лепог изгледа купатила.
Ако стави стаклопластику споља и изнутра могао је да купи кинеску пластичну каду да се не мучи са свим што је урадио и што треба још да уради
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad ispoliras stakleno platno zasiceno epoksidom, imas izgled visokog sjaja, tj providno je (posto je jelte u pitanju staklo i smola koji su oba providni).
E sad, sto to nije bas jednostavno uraditi da valja, da nigde nema mehurica i slicno... druga prica.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Смола јесте провидна али стаклени мат баш и није.
Да би се добио тајизглед мора се одливати у калупу па после полирати.
Руком нанет слојна тојповршини - сизифов посао је песма према полирању те површине.
А, можда ја и грешим - нови материјали и нове полир-машине и не треба ни недељу дана да се ради и то се сија к'о тепсија
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

e da, to je to :)
Post Reply