cim otopli smrdi farba davno obojenih prozora

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
pontis
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 12 Dec 2013 17:38
Location: Beograd

cim otopli smrdi farba davno obojenih prozora

Post by pontis »

Pozdrav svima!

prozori su ofarbani pre deset godina, u ocajnom su stanju, ali od kada je pocelo sunce i toplije vreme, oseca se miris farbe, maltene kao da se nedavno ofabrani.

kako da se resim tog mirisa?

1) samo da osmriglam odnosno skinem farbu koja se vec pocela da ljusti- znaci bez skidanja farbe do drveta, i da staru farbu presmirglam tek toliko da se bolje uhvati nova, pa onda da nanesem osnovnu boju pa i lak, oba u beloj boji i na vodenoj bazi?

2) ako to ne bi resilo problem, onda znaci moram da kupim fen i da skinem farbu sa svih krila - a to je prevelik posao za mena kao laika, jer pretposatvlajm da mi treba nedelju dana za ceo posao , susenje, vise slojeva itd?

moram nesto da preduzmem jer mi smeta smrad, a nemam kintu za pvc prozore, i necu imati bar jos godinu dve.

hvala unapred na savetu:)

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by pontis on 11 Mar 2014 22:40, edited 1 time in total.
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

na kojim mestima misliš da stara farba dobro drži :forvonad:

Å alu na stranu to ne smrdi davno ofarbana boja već buđ i trulež drveta koje je ostalo bez ikakve zaštite. Koliko vidim tu treba dobar stolar koji bi hteo da se igra sa tim promeni loše drvo i da šmirgla do besvesti da od toga nešto i zakrpi.
Last edited by bule on 11 Mar 2014 22:26, edited 1 time in total.
User avatar
pontis
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 12 Dec 2013 17:38
Location: Beograd

Post by pontis »

na unutrasnjim krilima, ja kao laik mislim da se dobro drzi, odnosno ne otpada sama od sebe ili blagim pritiskom :)
User avatar
pontis
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 12 Dec 2013 17:38
Location: Beograd

Post by pontis »

bule hvala ti... meni smrdi bas na masnu farbu, ali verovatno si u pravu. zanimljivo je da smrdi samo kada ga sunce greje, a kad je hladno i oblacno ne oseca se.
Last edited by pontis on 11 Mar 2014 22:34, edited 1 time in total.
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

pa to je fizika tečnosti koje su u drvetu a ima ih u ovom slučaju tada mogu da ispare i tako ih i osećaš, kada je hladno nema isparenja iz drveta pa time ni mirisa.

Najbolje da očistiš svu farbu sa njih, natopiš dobro firnajzom ili lanenim ulje, pregituješ drvo i prozorskim kitom obradiš oko stakala, šmirgla pa tek onda farba. Verovatno će da izdrži tu godinu dve dok ne sabereš neku kintu
User avatar
pontis
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 12 Dec 2013 17:38
Location: Beograd

Post by pontis »

kako da tu tecnost izvucem iz drveta?

probacu, nikad to nisam radio
jel ima mozda neki tutorijal, korak po korak za taj posao, sa fotkama ili na youtubu?

mislio sam umesto smirglanja da kupim ovaj fen, ima za 2000rsd

http://www.amazon.co.uk/Einhell-2000-Wa ... _pr_sims_t
Last edited by pontis on 11 Mar 2014 22:56, edited 1 time in total.
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

fenom skidaš staru farbu do drveta, njime ćeš delimično i osušiti drvo a od šmirglanja ne možeš pobeći jer to je priprema za farbu a i nečim moraš obraditi mesta kitovanja drveta.
User avatar
pontis
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 12 Dec 2013 17:38
Location: Beograd

Post by pontis »

hvala bule!

znaci moracu da trpim smrad dok ne ispari sve, ili da stolar zameni cele delove prozora koji su truli zar ne?

sta mislis, koliko vremena treba da odvojim za posao i koliko para otprilike za materijal (na vodenoj bazi)
Last edited by pontis on 11 Mar 2014 23:15, edited 1 time in total.
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

Druže, prijatelju, brate....
Ovako nešto sam i ja imao kod sebe u stanu. Zgrada stara 50-setak godina, sve propalo, pola trulo. Tu nema lečenja.
Probao sam i šmirglanje i ponovno farbanje (za koju godinu opet sve otpadne). Prste sam izlomio šmirglajući a nekoliko stakala je uklo od fena (pregrevanja).
Na kraju sam po...io i presavi tabak (skupio lovu) i sve zamenio aluminijumskim. I priča je gotova.
Sad će pre zgrada da se sruši nego što će prozori da se raskupusaju.
A i žena nema izgovor da ne može da ih opere jer cepa prste na raspucalu farbu i tako slično.

Razmisli dobro šta šeš da radiš.

:skool::skool::skool::skool:
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
pontis
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 12 Dec 2013 17:38
Location: Beograd

Post by pontis »

Nenade druze hvala ti!
Bas tako, i ovi su prozori stari tacno 51 godinu.

Vidim da mogu u najboljem slucaju da samo odlozim zamenu, ali kao sto rekoh nemam para za to trenutno, tek za godinu -dve.

Valjda uspem da nadjem stolara, i da zamenom trulih dasaka privremeno resim problem smrada dok ne skupim kintu za nove prozore.
annenad wrote:Probao sam i šmirglanje i ponovno farbanje (za koju godinu opet sve otpadne). Prste sam izlomio šmirglajući a nekoliko stakala je uklo od fena (pregrevanja).
Na kraju sam po...io i presavi tabak (skupio lovu) i sve zamenio aluminijumskim.
Samo mi recim molim te - da li je smrdelo tih godinu-dve dok nije opet otpala farba koju si naneo?
Last edited by pontis on 12 Mar 2014 20:05, edited 1 time in total.
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

pontis wrote:Nenade druze hvala ti!
Bas tako, i ovi su prozori stari tacno 51 godinu.

Vidim da mogu u najboljem slucaju da samo odlozim zamenu, ali kao sto rekoh nemam para za to trenutno, tek za godinu -dve.

Valjda uspem da nadjem stolara, i da zamenom trulih dasaka privremeno resim problem smrada dok ne skupim kintu za nove prozore.
annenad wrote:Probao sam i šmirglanje i ponovno farbanje (za koju godinu opet sve otpadne). Prste sam izlomio šmirglajući a nekoliko stakala je uklo od fena (pregrevanja).
Na kraju sam po...io i presavi tabak (skupio lovu) i sve zamenio aluminijumskim.
Samo mi recim molim te - da li je smrdelo tih godinu-dve dok nije opet otpala farba koju si naneo?
Meni nije smrdelo ali je sve bilo polutrulo, rasušeno. Nigde nbije dihtovalo jer je sve bilo nekako ukrivo. Zimi se zavesa leluja (a i u ostalim danima kad god ima vetra). Džaba grejanje. Džaba što su to dvostruki prozori. Morao sam da stavljam, kao u stara dobra vremena, čaršava u donjem delu da ne duva. I sve tako neka zezancija. Sad je banja. Još samo da ulazna vrata promenim i biću CAR.
Pozdrav i da što pre skupiš pare.
:skool::skool::skool:
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
pontis
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 12 Dec 2013 17:38
Location: Beograd

Post by pontis »

annenad wrote:Meni nije smrdelo ali je sve bilo polutrulo, rasušeno. Nigde nbije dihtovalo jer je sve bilo nekako ukrivo.
Pozdrav i da što pre skupiš pare.
:skool::skool::skool:
samo molim te pojasni - nije smrdelo posto si osmirglao i ofarbao, ili nije ni pre smrdelo?
to mi je bitno da znam, kako bi resio da li vredi da prefarbam, ili da batalim tu varijantu i da probam sa zamenom trulih segmenata prozora.
hvala na odgovoru i pozdrav :)
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

pontis wrote:samo molim te pojasni - nije smrdelo posto si osmirglao i ofarbao, ili nije ni pre smrdelo?
to mi je bitno da znam, kako bi resio da li vredi da prefarbam, ili da batalim tu varijantu i da probam sa zamenom trulih segmenata prozora.
hvala na odgovoru i pozdrav :)
Meni nije smrdelo zato što nije bilo toliko vlage. Koliko sam video kod tebe je mnogo vlažno pa ima i mahovine ili šta več.
Meni su prozori sa zapadne strane i bili su polutruli (mogao si ih sa dva prsta na pojedinim mestima zdrobiti). Ostalo je sve bilo prilično suvo ali neravno i u delovima izvitopereno. Ne znam koliko ćeš uspeti ovo da središ jer tu ima dosta da se menja sa zdravim drvetom. Ja sam morao da menjam samo donje daske na spoljnim oknima. Ako ćeš sam da sređuješ želim ti svo strpljenje ovog sveta.
:skool::skool::skool:
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Druže stavi na papir koliko će sve da te košta i kada je lova na vidiku, ako je to skoro ambi pur je rešenje za neprijatne mirise a za nešto dugotrajnije to je zamena vanjskih krila sa novima i detaljno sređivanje štokova ako im ima još života ako je to za neki duži rok do kinte, u svakom slučaju treba baciti na papir varijante, pa kada već 51 godinu i sigurno 10 godina od zadnjeg sređivanja možda izdrži i takvo još ovo leto pa na jesen spremi lovu pa to zameni kompletno jer i da ovo dovedeš u koliko toliko pristojno stanje trebaće dobrog rada podosta a ako marneš nekog majstora ni on neće raditi za džabaka.
User avatar
pontis
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 12 Dec 2013 17:38
Location: Beograd

Post by pontis »

hvala momci na dragocenim savetima!

krecem u potragu za majstorom , valjda nadjem, koji bi da zameni potrebne delove prozora, ako je to uopste moguce.

I druga varijanta je izgledna - samo gde u beogradu da proverim cene novih prozora, drvenih kao sto su moji?

pozz:)
Post Reply