Pomoc oko izbora alata za farbanje

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
duke
Šegrt
Posts: 21
Joined: 30 Jan 2012 19:17
Location: Beograd

Pomoc oko izbora alata za farbanje

Post by duke »

Pozdrav svima !
Pre nego sto postavim svoje pitanje pohvalio bih sve posetioce ovog foruma ,koji su dali vrlo iscrpne i poucne odgovore na pitanja koja sam video , mnogo sam naucio od vas.
Moj problem je sledeci : Do sad sam radio sitne komade od drveta i farbao ih akrilnim bojama , pomocu malog hobi airbrush kompresora Atlantis PT 350 , koji je skoro kao malo jaca pumpa za akvarijumi i naj obicnijeg airbrusha sa bocicom za farbu . Koristio sam akrilne boje za airbrus . Radim drveni nakit . Posto su mi te boje postale preskupe 60ml je oko 8eur , reko ajde da probam malo sa nekim akrilnim bojama . Naravno morao sam da ih razredjujem poprilicno da bi mogle da prodju kroz airbrush ali tada dobijam problem slivanja farbe i loseg pokrivanja . Treba mi savet , dali postoji neka kombinacija kompresor - pistolj , kojim bih dobio mali snop kao kod airbrusha a da nije preskupa !? Takodje ne bih kupovao pistolje kojima posuda ima veliku zapreminu . Maksimalno koristim po 100tinak ml od jedne farbe a i to retko , najcesce mi treba 50tak ml . Jos jedna informacija,povrsine koje farbam su pune oblina , skoro i da nemam ravnih povrsina . Nakon farbanja obavezno nanosim vodeni lak .
Postoji li neka kombinacija koja bi mi olaksala i ubrzala posao ?
Srdacan pozdrav !
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Postoji. Ja bih ti preporucio da kupis jedan mali pistolj Asturo, nudi ih ova firma u Zemunu:
http://www.coloral.co.rs/asturo-pistolji.html
To su dobri i profesionalni pistolji i po vrlo pristupacnim cenama u odnosu na izvikane marke. Ja ih imam desetak i sa njima nikada nisam imao problema. Ima za njih da se kupe i posebno dizne sa iglama raznih promera. Inace i sa vecom diznom mozes da dobijes jako fini sprej kad je pistolj dobar. Od kompresora ne znam sta bih ti preporucio, mozda neki mali za pneumatske alate.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5374
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

^^

ti "asturo" pistolji su teske kineske kopije :pucko:

bolje neka kupi na buvljaku za duplo jeftinije pare ;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Na linku koji sam postavio su originali. Ja sam ih doduse kupovao u Italiji, tamo gde se proizvode: http://www.walmec.com/en/walcom-product ... e-download a na buvljacima su turski i kineski plagijati i o njima nebih znao nista da kazem.

... i to im je delatnost od 1925 godine !

evo im ga i cenovnik. Ima i malih pistolja iz serije Grafica pocev od 30-40 evra. To je kod nas sigurno skuplje jer su ovo cene za EU:

http://www.europadistribuzione.it/files ... 13_ITA.pdf
Last edited by Pezzo on 22 Jun 2013 22:06, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5374
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

izmedju ostalih imam bas ovaj http://www.coloral.co.rs/images/asturo-ab17g-veliki.jpg koji koristim za gluposti ;)

ako je to ASTURO onda sam ja Papa :pucko:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Koliko sam mogao da vidim na njihovom sajtu, robu uvoze iz Italije zajedno sa lakovima Silva (u stvari od Silve uvozi neko iz Rume i verovatno snabdeva i ovog trgovca). Da li podmece i plagijate, to ne znam, ali nema razloga. Tih Asturo ima i iz hobi programa, tako da imaju puno modela. Uz njih ide i italijanska deklaracija, a plagijati nemaju niti deklaraciju niti originalno kartonsko pakovanje i odmah mozes da primetis, a i po ceni na kraju krajeva. Moji su iz starih serija IM i OM i stvarno su neunistivi. Radio sam i sa pistoljima drugih proizvodjaca, cesto sa Iwata i jos nekim Kremlinima, manuelnim i automatskim i sl. ali kad vidim oko dizne 20 sitnih rupica za vazduh, kosa mi se dize na glavi. To se cesto zacepljuje i svaki cas prekidaj u sred posla i cackaj, peri dizne. Zato ja volim ove koji mi ne prave slicne probleme i ne zadrzavaju me u poslu, a na kraju u kvalitetu nema nikakve razlike. Mozda ima razlike kod auto lakirera, oni koriste druge lakove, ali na namestaju nema sanse da primetis neke defekte u lakiranju ako pistolj nije bio Sata od 650 evra ili DeWilbis.
User avatar
nuvolari
Šegrt
Posts: 45
Joined: 10 Apr 2010 23:58
Location: Skopje

Post by nuvolari »

Dobar dan u vezi sa pistoljima za farbanje sve zavisi koliko imas posla, i prema svom budgetu,ja licno provodim po 5.6 casova dnevno u farbanju i poceo sam farbati sa Asturom legend a sad imam kolekciju od nekoliko Satinik i Devilbisovik modela, ali ipak prednost dajem Sati pozdrav iz Skopja
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5374
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

zadnji pistolj koji sam kupio je Devilbiss GTI Pro lite sa dig.manometrom.:) http://www.airspray-gun.co.uk/buy-spray ... 290617cc98

kad sam cuo da se SATA radi u PRC odustao sam ,hteo sam da pazarim SATA jet B 4000 HVLP i odustanem i pazarim dewilbiss.

nisam se ni najmanje pokajao :happy::happy::happy:

p.s. jedini cija je proizvodnja u maticnoj zemlji :prs:
Last edited by singer on 23 Jun 2013 17:57, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Lepo izgleda, ali svaki radi. I ako ides u rat, boj ne bije svijetlo oruzje... i niko ti ne garantuje da neces da izgines ::neznam:: Jes' da nije rat, ali ako ces neku analogiju, isto ti se vata da li koristis ruski, domaci ili nemacki kalasnjikov, svi oni isto obavljaju posao, ako me razumes ? :) Tu cena mnogo ne menja stvari.

p.s.
Mislim, bitan je kvalitet, ali nije ni Asturo nista manje kvalitetno uradjen i sasvim zadovoljava potrebe i u industriji, gde se vrlo cesto koristi. Ja ove moje necu moci pohabati dok sam ziv, a placao sam ih po 50-60 evra, a za te pare sam mogao da kupim mozda samo jedan Sata kome treba i vise paznje i odrzavanja i rezervnih delova. I ako bih hteo nesto jos kvalitetnije, to bi onda bila IWATA, koja uostalom ima i umerenije cene, a nista joj se ne moze zameriti.
Last edited by Pezzo on 23 Jun 2013 18:44, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5374
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

da naravno ,postoje pistolji (brendovi) koji nisu nesto preterano poznati ali su za svaku pohvalu kao sto si rekao Anest-Iwata i jedan jakooo dobar a to je Sagola http://www.redashe.co.uk/Automotive-Sag ... treme.html

nisam radio s njima ali sam cuo reci hvale za iste :prsgore:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Iwata dugo proizvodi odlicnu i cenjenu profesionalnu opremu, ali oni nisu tako agresivni sa reklamama kao DeWilbis, ali je i on dobar, nisi pogresio. Sva se ta roba dosta izjednacila, svima su dostupni i kvalitetni materijali i tehnologija i samo se radi o tome ko ce biti bezobrazniji sa cenama i da hvata musterije na neki renome ili praveci od sebe brend. Ja sam dosta radio sa ovakvim pistoljem: http://www.smitsgroup.co.nz/p1772v0/Ane ... -Spray-Gun (divan je i lagan) i sada vidim da se danas i oni proizvode u Kini, svi trce za jeftinijom proizvodnjom pa su eto i oni otisli. To ne mora da znaci da nisu zadrzali kvalitet, jer i Kinezi rade sve kvalitetnije.
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

i ja sam jedno vreme koristi sagolu i to polovnu kupio mada sam nekako generalno zaovoljan sa satom kupi sam skoro jos jednu novu i nije prc nego germanija
sve zavisi kako ti se zalomi
mada realno moze poso da se radii sa onim pistoljima sa buvljaka nedaje svako 300-400-500evrica za pistolj kadpodje od logike da ima za te pare da kupe 20-ak komada nabuvljaku
sad sam narucio neki asturo da udaram podloge sa njim racunam malo bolji od onog sa buvljaka a nije neka strasna razlika u ceni nadam se da ce da mi radi posao
User avatar
Vladimir-Jagodina
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 13 Feb 2013 09:44
Location: Jagodina

Post by Vladimir-Jagodina »

miloscale wrote:i ja sam jedno vreme koristi sagolu i to polovnu kupio mada sam nekako generalno zaovoljan sa satom kupi sam skoro jos jednu novu i nije prc nego germanija
sve zavisi kako ti se zalomi
mada realno moze poso da se radii sa onim pistoljima sa buvljaka nedaje svako 300-400-500evrica za pistolj kadpodje od logike da ima za te pare da kupe 20-ak komada nabuvljaku
sad sam narucio neki asturo da udaram podloge sa njim racunam malo bolji od onog sa buvljaka a nije neka strasna razlika u ceni nadam se da ce da mi radi posao
Farbanje medijapana nije nabacivanje farbe kofom, pa da moze da se radi spricevima sa buvljaka... Ako zelis extra sjaj i extra kvalitet, moras da imas odlican spric. Ja licno sam koristio Devilbiss GTI PRO, juce sam narucio GTI PRO Lite... Verujte da jedino devilbiss moze da da staklo sjaj na MDF-u.. Ako neko ne veruje, mozemo da se sretnemo da se uverite... Za ProLite cu da vas izvestim za neki dan...
Pozdrav svima!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5374
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

^^
Vladimire,nemoj tako :D

podlogu mozes "nabacati" i rukama(ionako se smirgla):prs:

pitanje je samo rastura na kolicinu kvadrature.

sto se tice pistolja,ima destak vrhunskih firmi koje ih prave(sagola,anest-iwata,asturo....malo su slabiji od sata-e i dewilbiss-a,ali lepo odrade posao.:prs:

inace pre godinu dana sam kupio bas taj gti pro lite(sa digitalnim manometrom) i jako sam zadovoljan,ne bih se ni na satu pozalio :part:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ne može pištolj da promeni kvalitet laka, može samo da oteža ili olakša rad u zavisnosti kakvu lepezu pravi i kako raspršuje.
Post Reply