Električni pištolj ili kompresor za farbanje pitanje je sad ?

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Bio sam danas na Bubanj potoku i kupio kopiju sata pistolja za 30e isti kao Radenkov.Trazio sam pistolje sa vec ugradjenim nadpritiskom ali nisam ih nasao.Radenko da li bi mogao da mi posaljes detalje oko tog dodatnog creva i ventila da znam sa kojom pricom cu kod strugara.Predpostavljam da nikada nije to radio,pa da znam sta trazim od coveka. :)
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

StolarBastovan evo saljem ti skicu ventila kako da ga napravis kod stugara i nadjes glavni dovod vazduha na pistolju tu izbusis rupu i narezes navoj M6 nadjes tanke alu podloske i navrnes ventil 30 cm odgovarajuceg crevca povezes ventil sa odzrakom na poklopcu lonceta sipas lak i nastelujes nadpritisak i lakiras. pozdrav
ps: kad budes pravio ventil trazi da ti napravi od prohrona ili ga nosi na niklovanje da ne zahrdja jer je u dodiru sa vodom peres pistolj?
Image
smirglaj nikad dosta
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Hvala Radenko.Ovo ce biti od ogromne pomoci.Pozdrav.:)
User avatar
milance21
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 07 Apr 2011 10:01
Location: Jagodina

Post by milance21 »

Ako nije problem da neko objasni koja je razlika u pistolju koji ima ovaj ventil za nadpritisak u odnosu na obican.i da li pistolji koji imaju posudu koja je okrenuta kontra od gravitacione (znaci na dole)vec imaju fabricki ugradjen ovakav filter?hvala unapred
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kod "obicnog" pistolja, kome se posuda nalazi dole, nesto mora da povuce boju do dizne. To "nesto" je Venturi efekat.
Kada vazduh prolazi brzo iznad nekog otvora, u ovom slucaju vrha cevcice koja je uronjena u boju, u toj cevcici se stvara potpritisak, koji povlaci boju iz posude. Pored toga, na posudi postoji otvor (oduska), koji sluzi da se u njoj ne bi stvorio vakum.

To je dovoljno za relativno retke boje da ih povuce do dizne. Potpritisak ne moze neograniceno da raste, posto sve i kad bi imao apsolutni vakum, maksimalna razlika pritiska bi bila onoliko koliko je atmosferski pritisak, to jest oko 1 bar. A naravno daleko si od apsolutnog vakuma, i Venturi daje relativno mali potpritisak.

Kod gustih boja, kakve su vodene, taj potpritisak jednostavno nije dovoljan da bi dovukao boju (ili barem ne dovoljnu kolicinu boje) do dizne.
Zato "ukrades" malo pritiska iz glavnog voda, i "ubacis" ga u posudu. Naravno sada oduska mora da se zatvori, odnosno najcesce se upravo ona iskoristi da bi se na posudu spojila cevcica. Sada u posudi sa bojom imas nadpritisak, koji gura boju ka dizni, a posto je taj natpritisak veci od onog potpritiska koji si mogao da postignes venturijem, do dizne dolazi dovoljno boje (taj natpritisak je onoliki koliki je pritisak u crevu, to jest nesto reda 1.5-5 bara, zavisno od vrste pistolja).

Pistolji koji imaju posudu na vrhu, pored Venturi efekta (koji uvek postoji), koriste i gravitaciju, to jest boja jednostavno "curi" na dole ka dizni. Da li je to dovoljno za vodenu? Iskreno, ne znam, to ce bolje objasniti nako iskusniji, i verovatno zavisi i od modela samog pistolja, to jest od velicine "rupe" kroz koju boja dolazi do dizne.

Nevolja sa pistoljma koji imaju posudu gore je sto im je pomereno tezeste. Centar mase se sada nalazi iznad ruke kojom drzis pistolj, pa se obicno prave sa relativno malim posudama, jer je inace zamorno raditi sa njima.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Gledao sam u subotu ove pištolje na Bubanj potoku. Nisu imali sa ugrađenim ventilom već samo standardne. Kod ovog modela postoji i mogućnost izmene dizni. Ne sećam se kojih sve veličina ima, ali znam da su bile 1.6, 2.0 i 2.5. Diznu 2.2 nisu imali. Pretpostavljam da bi mi za bajc, sadolin i ostalo odgovarala 1.6 , a za vodene, kako Radenko kaže 2.0 ?
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

stolarbastovan jel gotov pistolj za vodene boje?
smirglaj nikad dosta
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Nikluje se. :) Stutra bi trebalo da mi stigne ventil.Pa u cetvratak da ga probam.:)
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Koliko te koštao ventil i gde si ga pravio .?
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Kolega Radenko iz Valjeva mi je nabavio i jos jednom veliko mu hvala i pozdrav za Radenka. :prsgore::pljesk::pljesk::pljesk: Izaci ce me sa sve pistoljem 50 evra.30 pistolj,20 ventil.
Last edited by StolarBastovan on 09 Apr 2013 21:46, edited 1 time in total.
User avatar
penevl
Precizni šegrt
Posts: 93
Joined: 03 Jun 2013 22:15
Location: veliko gradiste

Post by penevl »

Da li se farba na bazi vode za drvo, vise potrosi kad se radi kompresorom ili kad se radi cetkom (valjkom)? I da li proces rada isti tj 2 ruke osnovne i 2 ruke zavrsne? I smirglanje posle svakog sloja?
Hvala
Last edited by penevl on 11 May 2015 21:29, edited 1 time in total.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

stolarbastovan daj slike da vidimo kako je ispao pistolj i jesi li probao kako radi?
penevl nisu isti vodeni lakovi za pistolj i za mazanje cetkom a u svakom slucaju vise se trosi sa pistoljem pozdrav!
smirglaj nikad dosta
User avatar
penevl
Precizni šegrt
Posts: 93
Joined: 03 Jun 2013 22:15
Location: veliko gradiste

Post by penevl »

Hvala ti na odgovoru!
A jel proces farbanja isti 2 ruke osnovne i 2 ruke zavrsne i smirglanje?
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

jedna ruka osnovnog 200gr po kvadratu pa smirglanje i zavrsni moze 1 sloj ali mora da bude bogatiji 300 do 350 gr ili dva tanja sloja po 150 gr po kvadratu pozdrav! :skool:
smirglaj nikad dosta
User avatar
penevl
Precizni šegrt
Posts: 93
Joined: 03 Jun 2013 22:15
Location: veliko gradiste

Post by penevl »

Znaci moze po jedna ruka..

Hvala na detaljnom odgovoru :buga:
Post Reply