Električni pištolj ili kompresor za farbanje pitanje je sad ?

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Električni pištolj ili kompresor za farbanje pitanje je sad ?

Post by nlazovic »

Prevrteh silne tekstove vezane za ovu temu i na kraju shvatih da sam izgubio par dana, a da nisam došao do nekog bog zna kakvog zaključka pa zato i ponavljam ultimativno pitanje za hoby farbanje, šta kupiti? Najviše bi mi trebalo za farbanje drveta farbama na vodenoj bazi i završno lakiranje.

Laički gledano, najlakša varijanta za upotrebu je neki električni pištolj (HVLP) tipa Wagner 550 ili Bosch PFS 55E, PFS 65E i PFS 105E.
Druga opcija je kompresor i neki HVLP pištolj. Mislio sam da uzmem neki kompresor od 50L tipa:

http://e-merkur.rs/radionica/masine-i-u ... c2-50.html
http://www.takolako.rs/user/kompresori/ ... 0/item.jsp

I neki HVLP pištolj, jeftiniji do 50€.

Sve u svemu, tražim neki best buy u ovoj klasi, tako da koji € gore dole nije problem.
User avatar
Vinkl
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Dec 2012 11:38
Location: Beograda

Post by Vinkl »

Ja kad sam ucio i pocinjao sa prskanjem koristio wagnerov (400w) pistolj. Sa njim sam bajcovao, lakirao i farbao kvadrata - ne zna im se broja :stolt: Ovo samo i iskljucivo ako ne ides na varijantu visokog sjaja i poliuretane. Za mat zavrsnicu radi pos'o kao od sale (kad udjes u fazon). Naravno bitan je i viskozitet onoga sto nanosis kao i same povrsine koju tretiras. Najbolje se pokazuje za ravne povrsine dok su krivine i ostale obline malo vise zahtevnije.

Sustina je da osetis "mlaz" i nastelujes "ruku", onda sve ide glatko.

Ne znam kako se elektricni pistolji mere u kolicini vazduha koji pustaju (valjda to ide kroz snagu u watima) al za kompresor su bitne dve vrednosti odnosno mozda ponajvise ta izlazna vrednost vazduha koju izbacuje. Kad sam uzeo ozbiljan pistolj na kompresoru sa 360l/min morao sam sve ispocetka - prilicno drugi princip farbanja, i efektniji i efikasniji.

Sasvim je moguce da ces vremenom sa recimo ovim Villager kompresorom uci u fazon i moci da postignes zahtevniju zavrsnicu al' nije samo kompresor kljucan vec je bitan i kvalitet samog pistolja koji ces koristiti.

Znas kako kazu, sve ima svoje pa tako i ovo. Za vrhunske stvari potreban je i vrhunski alat. Ne nuzno al' svakako u mnogome pojednostavljuje i olaksava stvari. :)
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Od nečega se mora početi pa posle ćemo videti. Znači, ovi električni su ok za mat boje i bajc. Ja bih radio sa vodenim bojama, a koliko sam čitao, one su gušće. Može li Wagner da radi sa ovim bojama?
Imali rezervnih dizni za njih i koliko su dugotrajne ?
I na kraju, da li se uopšte isplati počinjati sa električnim, ili odmah preći na kompresor ?
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

za vodene boje treba ti pistolj sa nad pritiskom na boju i dizna minimum 2mm za to nemoj dzaba bacati novac???
smirglaj nikad dosta
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Da ne bacam pare na ovo što sam pomenuo ili uopšte na farbanje vodenim bojama ?
Neka pristupačna alternativa za farbanje i lakiranje ?
User avatar
Vinkl
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Dec 2012 11:38
Location: Beograda

Post by Vinkl »

nlazovic wrote:Od nečega se mora početi pa posle ćemo videti. Znači, ovi električni su ok za mat boje i bajc. Ja bih radio sa vodenim bojama, a koliko sam čitao, one su gušće. Može li Wagner da radi sa ovim bojama?
Imali rezervnih dizni za njih i koliko su dugotrajne ?
I na kraju, da li se uopšte isplati počinjati sa električnim, ili odmah preći na kompresor ?
Ja sam najcesce gurao nitro, vodene ne.
Wagnera sam poklonio teci da mu zavrsava posao po placu i selu i rekao ono sto cu i tebi ovde - nemoj da te mrzi ili da zbrzavas ciscenje pistolja nakon farbanja i nema glava da te boli. Dizna na njemu (i sve ostalo) je od dana kada je prvi put nabavljen.

Ne razumem sta znaci isplativost u hobi varijanti? Koliko ces toga farbati i u kom vremenskom periodu? Sta zelis da postignes? Nista nije ovako ili onako, ako razumes sta hocu da kazem....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve je stvar sta na kraju zelis da postignes, u kom vremenu, i koliko imas vremena da se zazas sa tim.
No posto je u pitanju hobi, mislim da sasvim lepo mozes da radis sa nekom od ovih varijanti.

Za vrhunske rezultate, cesto je potrebna i vrhunska oprema, ali nesto se ipak moze uraditi i sa prosecnom, pa i sa jeftinom. Vise posla, vise zezanja, mogucnost greske pa da radis ponovo, ali za hobi to i nije tako strasno.

Sa malim kompresorom i jeftinim "buvljak" pistoljem, moguce je puno toga uraditi.
lazure i lakovi uglavnom nisu problem ni za jednu varijantu. Najveca muka su vodene (koje su i najinteresantnije), posto su dosta guste.
Daklem, treba ti ili pistolj sa donjom posudom koji ima posebno crevce, kojim pravi nadpritisak u loncetu, ili gravitacioni pistolj (sa posudom na gornjoj strani pistolja).
Naravno i odgovarajuce dizne za razlicite boje, ali i toga ima po buvljacima (Bubanj potok, Najlon, pa i radnje tipa Woby-a).

Predlozio bih ti da za pocetak krenes sa klasicnim pistoljem (ne HVLP), posto su ovi kompresori koje si naveo pogodniji za rad sa njima (a oni koji izbacuju dovoljan protok za HVLP su dosta skuplji).

Sto se tice varijatni tipa Wagner ili bosch, ove koje si pomenuo tesko mogu da odrade sa vodenom, ali mislim da bi recimo Wagner 670 i mozda 610 mogli (mogu da guraju boju do gustine od 130 odnosno 110 DIN).

Wagner eksplicitno navodi da su ova dva pogodna za rad sa vodenim.

E sad, za koju varijantu se opredeliti, zavisi najvise od tebe i tvojih mogucnosti i zelja. Ako imas prostora, tipa garaze ili radionice, po meni je bolja varijanta sa kompresorom, posto njega mozes da koristis i za druge stvari, a i izbor pistolja i dizni je veliki.

Ako radis na terasi onda ti ostaje Wagner.

PS
Premestio sam temu na odgovarajuce mesto.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Vinkl wrote:
nlazovic wrote:Od nečega se mora početi pa posle ćemo videti. Znači, ovi električni su ok za mat boje i bajc. Ja bih radio sa vodenim bojama, a koliko sam čitao, one su gušće. Može li Wagner da radi sa ovim bojama?
Imali rezervnih dizni za njih i koliko su dugotrajne ?
I na kraju, da li se uopšte isplati počinjati sa električnim, ili odmah preći na kompresor ?
Ja sam najcesce gurao nitro, vodene ne.
Wagnera sam poklonio teci da mu zavrsava posao po placu i selu i rekao ono sto cu i tebi ovde - nemoj da te mrzi ili da zbrzavas ciscenje pistolja nakon farbanja i nema glava da te boli. Dizna na njemu (i sve ostalo) je od dana kada je prvi put nabavljen.

Ne razumem sta znaci isplativost u hobi varijanti? Koliko ces toga farbati i u kom vremenskom periodu? Sta zelis da postignes? Nista nije ovako ili onako, ako razumes sta hocu da kazem....
Pod isplativošću mislim da ako je razlika između Wagnera ili Boscha i kompresora sa pištoljem 50-100€ , a razlika u kvalietu i radu ogromna, mislim da mi se ne isplati dati pare za nešto pa posle da kupujem ponovo novu igračku (ako se brzo izigram :). Uglavnim, imam nameru da farbam drvenariju sadolinom, belom bojom (ali me nervira nitro zato što požuti vrlo brzo pa sam zato mislio vodenim da farbam), bajcovanje (ako se ne bacuje pištoljem nego krpom, ok, ne znam) i farbanje nekih metalnih delova (metali ramovi - kutije, metalna vrata od garaže ..). Generalno, ne treba mi ni za šta konkretno tipa, rešio sam da se bavim baš farbanjem kola, već za svaštarenje. Jasno je meni sve šta pričate, samo pokušavam da nađem neko optimalno rešenje. Recimo, hteo sam da kupim onaj turbo zoom da krečim i farbam stan, ali pola mojih drugara je to kupilo i pobacalo jer ne vredi ništa pa zato i pitam kakva je stvar sa Wagnerom i sličnim jer je razlika tipa 50€. Ako je krš, preskačem.

Žao mi je što ovde na forumu nema neki FAQ vezano za razne stvari (ima, ali za vrlo malo stvari, kao npr Farbanje medijapana koji je po meni reper za članke). Kako se bavim računarima, u IT svetu je normalno da se s vremena na napravi neka tabela sa best buy uređajima po klasi. Uzmeš lepo tabelu pa npr kaže, do 50€ ubodna Einhell model taj itaj, do 100€ Makita ta i ta, 200-300€ Festool ... Samim tim, drastično se smanjuje šum na forumu koji generišu novi članovi kao na primer ja. Znam da niko nema 20 alata pa da ih testira, ali može sa onim što ima pa da se na kraju pretoči u neki dokument.
Takođe, vrlo su korisni saveti tipa, bolje dodaj još 50€ ili 100€ pa kupi taj i taj model, drastično je bolji i vredi svake uložene pare.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

mbole wrote:Sve je stvar sta na kraju zelis da postignes, u kom vremenu, i koliko imas vremena da se zazas sa tim.
No posto je u pitanju hobi, mislim da sasvim lepo mozes da radis sa nekom od ovih varijanti.

Za vrhunske rezultate, cesto je potrebna i vrhunska oprema, ali nesto se ipak moze uraditi i sa prosecnom, pa i sa jeftinom. Vise posla, vise zezanja, mogucnost greske pa da radis ponovo, ali za hobi to i nije tako strasno.

Sa malim kompresorom i jeftinim "buvljak" pistoljem, moguce je puno toga uraditi.
lazure i lakovi uglavnom nisu problem ni za jednu varijantu. Najveca muka su vodene (koje su i najinteresantnije), posto su dosta guste.
Daklem, treba ti ili pistolj sa donjom posudom koji ima posebno crevce, kojim pravi nadpritisak u loncetu, ili gravitacioni pistolj (sa posudom na gornjoj strani pistolja).
Naravno i odgovarajuce dizne za razlicite boje, ali i toga ima po buvljacima (Bubanj potok, Najlon, pa i radnje tipa Woby-a).

Predlozio bih ti da za pocetak krenes sa klasicnim pistoljem (ne HVLP), posto su ovi kompresori koje si naveo pogodniji za rad sa njima (a oni koji izbacuju dovoljan protok za HVLP su dosta skuplji).

Sto se tice varijatni tipa Wagner ili bosch, ove koje si pomenuo tesko mogu da odrade sa vodenom, ali mislim da bi recimo Wagner 670 i mozda 610 mogli (mogu da guraju boju do gustine od 130 odnosno 110 DIN).

Wagner eksplicitno navodi da su ova dva pogodna za rad sa vodenim.

E sad, za koju varijantu se opredeliti, zavisi najvise od tebe i tvojih mogucnosti i zelja. Ako imas prostora, tipa garaze ili radionice, po meni je bolja varijanta sa kompresorom, posto njega mozes da koristis i za druge stvari, a i izbor pistolja i dizni je veliki.

Ako radis na terasi onda ti ostaje Wagner.

PS
Premestio sam temu na odgovarajuce mesto.
Evo kako se podiže moral :)
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

nlazovic ako hoces amaterski da se bavis farbanjem vodenim bojama najeftinije mozes da prodjes da ode na buban potok i uzmes pistolj kopiju sate za 30 evrica sa diznom 2mm -2,2mm i da ti neko od strugara napravi ventil za nad pritisak evo ti u prilogu slika kako je odradjeno:
Image

Image

Image
smirglaj nikad dosta
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

:pljesk::pljesk::pljesk:
:prs:
User avatar
dejanpetrovic
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 16 Mar 2013 04:17
Location: Beograd
Contact:

Post by dejanpetrovic »

Ovo sa pištoljem i diznom je super stvar probao lično!
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ima lineka sema ili specifikacija tog ventila.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma imas na Bubanj potoku za male pare pistolj koji to vec ima ugradjeno. Naravno skuplji nego bez toga, al toliko bi te kostalo i da ti preprave obican.
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Planiram da kupim taj sa vec ugradjenim nadpritiskom.Koja je dizna dovoljna za vodene i poliuretanske lakove,a koja se koristi za neke redje?Moze lipreporuka nekog konkretnog modela.
Last edited by StolarBastovan on 21 Mar 2013 01:05, edited 1 time in total.
Post Reply