Patiniranje krila

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Patiniranje krila

Post by hak1 »

Interesuje me postupak patiniranja kuhinjskih krila, koja su prefarbana poliuretanom.
Evo slike kako to izgleda.
Image Image Image
Interesuje ma koje se boje koriste i tehnika kako i sa cime se cisti.
Pozdrav
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Boje su razne, ja sam radio i roze :)
http://www.ecoimpex.rs/galerija-uzoraka/patine/

Kad osmirglas osnovni lak, zategnes diznu da fino rasprsuje i smanjis lepezu, pa isprskas mesta koja zelis (obicno se nabacuje samo u frezaturama i po reljefima), a visak skines sa mekanim Scotch Brite. Posle izduvas prasinu i predjes zavrsnim lakom.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Na kojoj bazi je ta patina?
Jer Sayerlack nema da se kupi u Titograd, pa bih uzeo nesto zamjensko.
Posto se radi poliuretanom , znaci zavrsna boja , i ispod nje bi izbijala patina.
Pozzzzz....
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ne mora Sayerlack, imaju patinu svi koji prodaju uvozne lakove. To su neke sinteticke boje i razredjuju se alkoholom i acetonom. Od alkohola budu lakse za uklanjanje, a od acetona se jace zalepe i teze se skidaju. Visak se skida kad se osusi, kao sto sam vec napisao, skoc brajtom, ali moze i celicnom vunom. Moze da se nanosi na PU podloge, ali i na nitro ili akrilne.
Postoje i patine na vodenoj bazi, za vodene lakove, one se dugo suse, i po 4 sata.

Bitno je znati da: nesme da se nanosi u debljem sloju da nebi doslo do loseg prijanjanja zavrsnog laka na tim mestima. Dobro je za to koristiti mali pistolj i sa malom diznom, jer on to fino rasprsuje i samo se gadja pravo u uglove sa raznih strana, po potrebi.
Ovi sinteticki se jako brzo suse, takoreci odmah.
Patine mozes i da korigujes raznim nijansama lazurnih bajceva, ali pazi, to se dodaje po 0.5 do max 2 ml na litar, jer je ta tinta jako koncentrovana, a u vecim kolicinama smeta prijanjanju zavrsnog laka.

Uostalom, tamo gde kupujes PU lak, najbolje je da kupis i njihovu patinu, a pitaj ih i sve sta ti bude bilo nejasno. To ti ne treba mnogo, kupi litar patine u boji koju hoces, litar-dva etanola i litar acetona. To moze da ti bude dovoljno i za godinu dana. Aceton obavezno u limenoj konzervi, sa limenim poklopcem, ako neces da ti ispari za par dana.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Hvala na lijepom objasnjenju.
Pozdrav
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ne brini, lako se nabacuje. Za mali pistolj treba dizna do 0.5mm i ne prskaj da pocrni, nego da izgleda kao da je pala prasina. Ja to radim sa velikim pistoljem, ali mu zatvorim diznu da jedva prolazi i onda smanjim pritisak vazduha na ispod 3 bara.
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

lepo ti je kolega rekao ja sam radio sa milesi bojama i patinam i zadovoljan sam i jos sam posle lakirao akrilom sa 4 posto sjaja
probaj malo da vidis i bazi kad ocistid patinu skocbrajtom da nepipas posle dok neolakiras prstima da nebi ostala neka flekica
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Sad me miloscale potseti na fleke... a bitno je naglasiti :)

Jako tesko se uklanjaju fleke od patine ako ona kapne iz pistolja na to sto radis !
Uklanjajuci te kapljice, cesto se probije i osnovni lak i upropasti i bajc ispod osnovnog laka. I onda ces sve to tesko popraviti da se ne vidi brljotina.
Znaci, pistolj ne sme da kaplje, a da nebi kapao treba da bude cist pre upotrebe. Ako opet ima opasnosti da ce prokapati, onda drugom rukom pridrzis i krpu ispod njega.

Patinu rastvoris samo koliko ti treba i kad ti treba, pre nanosenja (jer aceton dosta brzo ispari). Na ceo litar patine ide pola litre alkohola i pola litre acetona. Znaci, na 100ml patine ide po 50ml alkohola i acetona i ta kolicina vam je dovoljna za dve cele dobre kuhinje ili sobe.
Postoje pakovanja i od pola litre, pa ako ih ima, ne treba ni kupovati vece pakovanje.

A fleke od prstiju... to je moguce uvek i bez patine. Uvek se pre prskanja zavrsnog laka mora sve dobro pregledati i popraviti.
Last edited by Pezzo on 15 Oct 2012 12:08, edited 1 time in total.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Te efekte veoma dobro mozes izvesti sa osnovnim (temeljnim) pu lakovima u boji po zelji. Konkretno, u tvom slucaju, na pripremljeno krilo bi prvo isao deblji sloj bijelog temelja, pa na reljefnim mjestima tanji sloj temelja u boji, pa preko svega bezbojni zavrsni lak! Smirglanje izmedju slojeva se podrazumijeva!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Kod patine je meni ljepsi kontra efekat tj. Kad je boja patine po vrhovima reljefa a ne u kanalima. To postizes inverzijom koraka jedan i dva iz postupka opisanog u predhodnom postu!
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Da ne otvaram novu temu,
Sa kojim bojama je ovo farbano, zlatna i srebrna boja? I jeli isto moze da se farba pistpljem kao i sve ostlo, ili je malo drugaciji postupak?
I gdje ima da se kupe ove boje. Koje su im cijene?

ImageImageImageImage
Last edited by hak1 on 21 Oct 2012 21:30, edited 1 time in total.
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Ovo su listici za pozlatu, mene zanima boja.
Gledao sam djelove namjestaja koji su ofarbani, i boja bas dobro izgleda.
Pozlata nije ni malo jednostavna za rad.
Zato ako je neko cuo za neke boje neka javi.
Pozdrav
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Probaj sa zlatnom i srebrnom patinom pa preko njih lak u zeljenom sjaju, cijena je oko 26 evra kg.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Sad se sjetih da mi je neko rekao da je farbao bojom za sulendare u efektu zlata i to mi se bas svidio taj rad koji je sa njom bio odradjen.
Post Reply