Problem sa bajcanjem - površina ispada šareno

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Moze, ali ne sa gradacijom 120. Ako ne pazis, mozes ga prosvirati i bez masine.

p.s.
samo da te pitam Bole,
koja ti je to ekscentar ?
prva: http://www.happydo.it/foto/2605_big.jpg
ili ova druga: http://www.cezar.ua/local/goodimg/BO5012.jpg
Ja imam upravo te dve i obe imaju ekscentar.
Prva je orbitalna, a druga rotoorbitalna.
Ovo sada pisem zato sto sam primetio da se mnogi pogresno izrazavaju.
Last edited by Pezzo on 20 Oct 2012 02:29, edited 1 time in total.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

Ja brusim isključivo sa ROTEX RO 150 i nemam nikakve progovore, ako dobro odabereš gradacije šmirgl papira nikavih vidljivih tragova nema.
Namjeravam kupiti i nešto što ima još manji radijus pomaka, ali čekam da se pojavi višak novaca :-)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

To su alatke prvenstveno namenjene za brusenje lakiranih povrsina. A sta se sve moze jos sa njima je za diskusiju. Po fabrikama gde se furnira i u pogonima gde se radi priprema za bojenje i lakiranje, tesko da cete ih videti.

I jos bih rekao u vezi izrazavanja... da je pravilnije reci tracna nego trakasta, jer je i cokolada mlecna a ne mlekasta :)
Ne zamerajte mi sto sam i ovo oko izrazavanja umetnuo u diskusiju, ja sam vas razumeo, ali bi neke nepravilne izraze trebalo prevazilaziti.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na ovim prostorima su uobicajeni nazivi za prvu vibraciona a za drugu ekscentar.
Ja barem ne znam "pravi" naziv za random orbit (a pitanje je da li uopste postoji, kao usotalom i za gomilu drugog alata).

Sustinski si u pravu, i obe su ekscentar, posto upravo rade na principu ekscentra, ili orbitalne posto obe imaju kretanje u sitnim krugovima, ali odomaceni nazivi su ovakvi (dzaba sto je pravi naziv "kljunasto merilo sa nonijusom" kad ga svi zovemo "subler" :))

Industrija je druga prica, i jednostavno mi koji radimo po malim radionicama ili u kucnim uslovima nemamo mogucnosti za takvo nesto.
Random orbit savrseno radi posao, a laksa je za koriscenje od rucne trakaste, i uz odgovarajucu granulaciju neces primetiti razliku izmedju necega sto je za bajcovanje, lakiranje ili bilo koji vid zavrsnog premaza radjeno trakastom ili njom.

Sto bi rekli: nije bitno dal je macka bela ili crna, bitno je da lovi miseve :)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ma razumemo se mi odlicno, ali to nije ni random (slucajan) ni ekscentrik :) Ona ima svoju pravilnu orbitu kojom se krece u odnosu na centar, znaci nema kretanja van svoje putanje. A sto se tice vibracija, ja sam birao modele koji imaju najmanje vibracija, jer od njih trni ruka do ramena :) Te masinice se uporedjuju i bolje cene po mirnijem radu, tj. sa manje vibracija i trzanja pri startu.
Znaci imamo orbitalne, to su one koje se krecu samo po orbiti i roto-orbitalne kod kojih papuca sa smirglom i rotira. Po inostranstvu ih tako i zovu, samo mi na Balkanu izmisljamo toplu vodu. Da li je orbita 2-3 ili 6 mm, to je vec drugo pitanje. Uglavnom sam hteo da kazem da su nam uobicajeni nepravilni nazivi.

Mi, kojima je ovo vise hobi, znamo da nam je van svake racunice nabavljati industrijske masine koje su pravljene za velike serije, medjutim industrija ima razradjena resenja sta je gde naprikladnije koristiti pri obradi, a mi mozemo samo da biramo najodgovarajucu zamenu za te operacije. Znaci, za tracnu slajfericu treba imati i smirgle sitnije gradacije, sve u zavisnosti sta smirglamo. Jeste i orbitalna dobra zamena uz odgovarajuci brusni papir, narocito za uglove, medjutim ona je pravljena za lakirere.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne zaboravi da industrija uvek racuna i na faktor isplatiovosti.
Uvek ce izabrati nesto sto u eksploataciji kosta manje, cak i po cenu da efekat nije tako dobar kao sa necim drugim. Naravno mora postojeati neki nivo kvaliteta, i ovde konkretno to nije slucaj, ali cisto da ljudi ne ulete u zamku da je nacin na koji radi industrija uvek najbolji. On je samo najisplativiji.

Random orbit, naravno nije random, vec je "forsiran" to jet upravo kombinacija ova dva kretanja koja si pomenuo, ali tako ga zovu na engleskom govornom podrucju, a najveci broj nas barata engleskim.

Iskreno, prvi put cujem za "roto orbit" (sto naravno ne znaci da termin nije ispravan), gde si naisao na njega, odnosno sa kog je govornog podrucja?

Brzi google za: roto orbit sander vrati 47.000 pogodaka, a za: random orbit sander 600.000. Rotary orbit sander vraca 1.600.000 ali najveci deo pogodaka ustvari vraca rezultat od random, dok "rotary orbital" sander (sa navodnicima) vrati svega 6000.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Evo nasao sam na jednom sajtu gde objasnjavaju sta je tu slucajno (random), ali ne uspevam da prevedem i ako neko moze, nebi bilo lose da razjasnimo:
http://www.familyhandyman.com/DIY-Proje ... -All#step1
Inace, mislim da se tu nista ne desava slucajno nego namerno.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

I eto odgovora na pitanje zasto je Cak Noris pobjegao iz Zemuna!? :smejanje::skratta::smejanje:
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Sasa wrote:I eto odgovora na pitanje zasto je Cak Noris pobjegao iz Zemuna!? :smejanje::skratta::smejanje:
:smejanje:

ja imam vibracionu i random orbit sander-- obe koristim dok ovoj drugoj smirgla duze traje tj manje se zapusava .

tracnu koristim za uske stvari i kantove necega da ""zderem" dok ove dve za povrsine vece.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U sustini dva kretanja. Jedno kao kod obicne vibracione, znaci brzo u malim krugovima, plus relativno sporo okretanje cele ploce.
Na ovom sajtu je napisano upravo obrnuto, ali malo mi je previse da se cela ploca okrece 10.000 rpm, tako da mislim da je u pitanju greska.

Kombinacija ta dva kretanja daje "saru" koja je gotovo slucajna (naravno nije, ali je dovoljno nepravilna). Ljudsko oko, jako lako primeti pravilne linije, dok mu "umrsene" ne privlace paznju.

Dosta dobar opis sa Wikipedie:
The random orbit sanding pattern is produced by simultaneously spinning the sanding disk and moving it in an ellipse. This ensures that no single part of the abrasive material travels the same path twice. Because of this unique random sanding action, the tool does not leave swirl marks, and is not sensitive to the direction of the wood grain. This makes it useful when sanding two pieces of wood that meet at right angles
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

To je broj obrtaja motora. Hvala ti za prevod. Sada mi je jasnije zasto random, mada je glupo sto to naglasavaju jer se ona vuce po povrsini i svakako nece grebati po istom mestu, a takodje nece ni i ona sto je samo orbitalna.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uh, uvek postoji trenutak kada se kretanje ruke zaustavi (makar nenamerno).
Cak ni to nije toliki problem, ali jednostavno kruzici koji se ponavljaju su nesto sto daleko lakse uocis nego neke "slucajne" linije.

Kako su napisali u ovom tekstu: " The circular bases spin at about 10,000 rpm " sto bi bukvalno prevedeno bilo: "okrugla baza se okrece oko 10.000 obrtaja u minuti", gde bi "okrugla baza" bilo jastuce za smirglu (kad mi ovako stane mozak i ne mogu da se setim kako se zove "jastuce"...).
Znaci jastuce se vrti toliko, ne motor. Zato i mislim da pobrkali malo i veliko rotaciono kretanje.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Možda pomogne:
http://www.stolarskaradionica.com/stola ... j&strana=1

I nešto van teme:
Lepo je što se trudimo da nađemo odgovarajući prevod za neki naziv alata; i ovde na sajtu je to više puta pokušavano da se uobliči u nekom "rečniku", ali bez uspeha. Ipak, nakon svega, mislim da je mnogo važnije da naučimo sopstveni jezik i rečnik i da bar tu ne izmišljamo nove reči i pravopis.
Post Reply