Sta je sta.. boje, lakovi, bajc...

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Sta je sta.. boje, lakovi, bajc...

Post by šantjer »

Da, trebao bih. Prvo moram ovdje pretražiti teme iz ove rubrike da ne postavljam dupla pitanja, a pošto ih ima puno trebat će i vremena.
A sad ću postaviti dva pitanja pa ako netko ima volje...

1. Razlika između lanenog ulja i firnisa (to sam danas već nešto komentirao)
2. Razlika između bajca i lazure. Svi nešto pišu o bajcu, a kad uđeš u razne bau-mau-hau centre vidiš samo lazure. Ruku na srce, čini mi se jednostavnije raditi sa gotovom lazurom, nego mućkati prašak i još nešto (kako sam shvatio da se bajc spravlja), a rezultat je isti tj. vidljiva struktura drva. U čemu je štos, kada lazura, a kada bajc?

*** mbole ***
premesteno iz teme koja nije bas imala veze sa ovim
*** mbole ***
Last edited by mbole on 01 Dec 2011 18:12, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 15035
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

1. U sustini nikakva. Firnajz je da tako kazemo, laneno ulje malo "grubljeg" kvaliteta, sa dodacima za brze susenje. Cisto laneno ulje je bas laneno ulje samo finije precisceno. Takodje moze da ima dodatke za brze susenje.

2. Bajc je u pravom smislu te reci samo boja. Ne pruza apsolutno nikakvu zasitu, vec samo sluzi da toniras drvo.

Lazura pored toga ima i zastitna svojstva. Odbija vodu recimo.

E sad, druga je prica sto trgovci to trpaju u jedan kos, pa za lazure koriste i termine bajc i sadolin (iako je sadolin samo jedna firma koja pravi lazure).

Bajc koristis umesto lazure, kada preko toga ide neki drugi premaz a hemija tog premaza se ne trpi sa hemijom lazure.
Bajc postoji i u gotovom, smuckanom obliku, ne samo u prahu.
Doduse i jedan i drugi ces tesko naci u farbari iza coska.

Pri tom i bajca imas dve sorte. Kako se kod nas zovu nikada nismo razjasnili, a engleski izrazi su dye i stain. Glavna razlika je sto je jedan od njih rastvor, dok je drugi suspenzija. Pigment iz rastvora prodire dublje u drvo, dok onaj iz suspenzije ostaje iskljucivo na povrsini. Ne pitaj me koji je dye a koji stain :) nikada necu zapamtiti
User avatar
laser art
Šegrt
Posts: 35
Joined: 10 Mar 2011 17:20
Location: Vrdnik

Post by laser art »

Samo jednu stvar,ako smem da primetim-sadolin je izraz koji se odomaćio kada su lakovi u pitanju,bez obzira na proizvođača-bar kod nas neupućenih dovoljno u materiju.Srećom pa je i većina trgovaca neupućena u materiju i terminologiju tako da ovo divno funkcioniše :) :) :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 15035
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sadolin nije lak, odnosno trgovci ne zovu lak "sadolin".
Firma sadolin, pravi svasta, pa ismedju ostalog verovatno i lakove, ali ono sto kod nas zovu "sadolinom" u sustini je lazura, posto prve lazure koje su se ovde pojavile bile su sadolinove.

nego oterasmo ovu temu u off, sd cu to da prebacim u novu.
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

mbole wrote:Sadolin nije lak, odnosno trgovci ne zovu lak "sadolin".
Firma sadolin, pravi svasta, pa ismedju ostalog verovatno i lakove, ali ono sto kod nas zovu "sadolinom" u sustini je lazura, posto prve lazure koje su se ovde pojavile bile su sadolinove.

nego oterasmo ovu temu u off, sd cu to da prebacim u novu.
А најчешће га зову саНдолин:D
Дођох, видех, побледех
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1009
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

lazure (sadolini,saNdolini ) kao recimo http://www.megatti.com/site/images/products/LAZUR.jpg
http://www.color.si/upload/prodajni_pro ... b2e441.jpg
nisu losi za zastitu drveta "vani" ali sporo suse i posto imaju lijepu paletu boja ,nijanse ja cesto koristim za sobna vrata kuhinje u dosta tankom sloju

lak lazure http://www.megatti.com/site/images/prod ... KLAZUR.jpg
http://www.nevenacolor.co.rs/galerija%2 ... zura_1.jpg
definitvno veliko s***e koje nikom ne bi preporucio...to je moje misljenje

bajc je u vecini slucajeva nitro
http://car.rs/images/products/product/1311757809.jpg
http://www.megatti.com/site/images/products/bajcer.jpg
i dobri su za nijansiranje namjstaja i stolarije ..brzo suse mogu da se koriste zajedno sa pu temeljnim lakovima (mijesanjem)

a lazure /bajc mogu biti na vodenoj bazi

http://www.color.si/upload/prodajni_pro ... 7e8d80.jpg
http://www.madex.hr/imgs_products/futura_lazura1.jpg
i svima bi preporucio za zastitu prozora i drveta "vani"

ili lazuru sa lakom http://www.jub.si/jub_katalog/images/im ... .0.65l.jpg na vodenoj bazi
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Hvala mbole, učinio si ono što sam ja htio, naime otvoriti novu temu. Pa kad je već tako hajdemo dalje o tome.

Meni je prirodan izgled drveta puno ljepši nego kad ga se namaže nekom pokrivnom bojom. Zato koristim uglavnom lazure. Osim toga kad je nešto namazano lazurom, to nešto je lakše održavati. Dovoljno je to otprašiti, možda i oprati pa kad se osuši namazati jednim slojem lazure i tako svake dvije tri godine. Tako neka vrtna garnitura može trajati jako dugo. Osim toga lazuru možeš kupiti u gotovo svakoj trgovini, a bajc kao što je rekao mbole nemaš iza svakog ugla. E sad, možda će se tu pojaviti problem jer sa svakim novim slojem predmet bi trebao biti tamniji. Å to mislite o tome?

Odnedavno (točnije otkad posjećujem ovu stranicu) sam se zainteresirao za laneno ulje. Čini mi se da je drvo još ljepše kad se time namaže. Viđao sam i do tada po policama i laneno ulje i firnis ali nisam obraćao pažnju jer sam mislio da su to sredstva za neku "jaku" zaštitu od vlage. Naime, sjećam se iz djetinjstva da su škure (grilje, šalaporke) bile namazane (na golo drvo) nečim što je bilo ljepljivo. Mogao si skinuti jednu kap curka i mijesiti je prstima. Juče sam pročitao temu "ukratko o lanenom ulju" iz rubrike tehnologija rada pa zaključujem da je to bio nekuhani firnis.
Uglavnom, zbog toga mi nije padalo na pamet time išta mazati.

Da li bi se površina namazana lanenim uljem trebala još nečim mazati, kao npr. lazurom ili ulje može ostati kao završno obzirom da (kako čitam u tekstovima) bolje štiti od vlage, a i bolje ističe teksturu drveta. Naime da li je otporno na atmosferilije? Ako je, nije mi jasno zašto se onda više ne koristi jer iz razgovora s ljudima vidiš da svi ponešto znaju o lazurama i lakovima (iako za lazure često kažu i bajc) a laneno ulje i firnis nitko ni ne spominje. Barem u hobističkim krugovima. Kao da spada u povijest.

Raspisah se previše. Otkad znam za "stolarsku radionicu" ne stignem napraviti ni ovo malo posla što ga imam, a ljutim se na klinca zbog fejsa.
Morat ću to malo reducirati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 15035
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Generalno koji ces zavrsni premaz koristiti najvise zavisi od mesta i namene onoga sto radis, kao i naravno od zeljenog izgleda.

Sto se tice lazura za upotrebu na gradjevinskoj stolariji, dvorisnom namestaju i slicnom, potpuno se slazem s tobom.
Opet neko vise voli da 5-6 godina nema nikakvog posla pa ce onda generalno sve da sredjuje. Sto ljudi, dvesta cudi, trista partija :)

Sa druge strane lazure imaju i svojih mana u odnosu na neke druge premaze.
Najpre ne poseduju tvrdocu kakvu imaju PU i akrilni lakovi, pa nisu idealne za predmete koji su izlozeni habanju (na primer parket, radne povrsine...). Takodje slabije stite od hemije.

Zahtevaju perfektnu zavrsnu obradu i drvo visokog kvaliteta, posto ne mozes da sakrijes ni jedan cvor, ni jedno ostecenje. Nisu primenjljive na vestackim materijalima tipa MDF, OSB iverica, posto nema bas mnogo smisla isticati strukturu iverice.

Neki predmeti jednostavno traze visok sjaj koji je s lazurom nemoguce postici.

Firnajz se koristio kao impregnacija i istovremeno podloga za uljane boje, iz prostog razloga sto drugih stvari nije ni bilo. Prvo sto se pojavilo nakon uljanih boja/lakova su nitrocelulozne boje/lakovi, a ni oni nisu bas tako davnog datuma (ako se ne varam negde iz 60-tih godina, barem na ovim prostorima).

Sto se tice raznih ulja (ukljucujuci i laneno), najveci problem kod njih je metodologija rada. Da bi ulje dalo neki estetski efekat i imalo neku zastitnu ulogu, potrebno je jako puno vremena i rada, sto se jednostavno ne isplati izuzev za predmete koji su sami po sebi vec jako skupi.

Generalno gledano samo ulje ima slaba zastitna svojstva, tako da se upotrebljava najcesce za ukrasne predmete koji nece biti izlozeni atmosferskom uticaju. U trenutku kada ga naneses, ono ce odbijati vlagu, ali se jako brzo "isposti".
Lepota ulja je sto se obnavlja krajnje jednostavno odnosno isto kao i lazura. Dovoljno je malo ocistiti i ponovo namazati.
Uz to, ako je u pitanju cisto ulje, moze slobodno da se koristi i kod predmeta koji dolaze u dodir sa hranom (razne cinije, daske za secenje...).
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Vrlo iscrpno. Hvala
Post Reply