kako skinuti staru farbu sa drveta

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
Rimad
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2010 14:10

kako skinuti staru farbu sa drveta

Post by Rimad »

Pozdrav svima!

Imam staru drvenu ogradu, koju treba prefarbati. Stara farba se već ljušti i interesuje me kako je skinuti. Moglo bi se, možda, uraditi nekom mehaničkom metodom, kao npr. brusilicom. Čuo sam da neki koriste lemilicu (ili tako nešto), ali je, valjda, nezgodno, jer se može spaliti drvo.

Interesuje me da li postoji neka hemikalija kojom se stara farba može premazati, pa da mehaničko skidanje bude dosta lakše ili možda neki drugi način?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Fen sa vrucim vazduhom je najbolja varijanta. Treba malkice nauciti kako da se koristi, ali neces spaliti drvo.

Moze i let lampa, ali posto ona ima otvoren plamen i mnogo vecu temperaturu mora se vise voditi racuna da se ne pretera i spali.

Postoji i hemija (skid boja) ali, em je otrovna ko djavo, em nije jeftina.
User avatar
Rimad
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2010 14:10

Post by Rimad »

mbole wrote:Fen sa vrucim vazduhom je najbolja varijanta. Treba malkice nauciti kako da se koristi, ali neces spaliti drvo.

Moze i let lampa, ali posto ona ima otvoren plamen i mnogo vecu temperaturu mora se vise voditi racuna da se ne pretera i spali.

Postoji i hemija (skid boja) ali, em je otrovna ko djavo, em nije jeftina.
Uredu, hvala. Nisam znao za ovo sa fenom. Vrijedi pokušati.
User avatar
vuk
Precizni šegrt
Posts: 85
Joined: 17 May 2011 18:15
Location: Ljubuški , BiH
Contact:

Post by vuk »

Image


evo i slikice..
never give up !!
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Post by GERSIVARIUS »

Profesor ce me ispraviti ako gresim ali koliko se secam iz svog iskustva ukoliko je drvo i prelakirano nece moci samo fen,vec ce prvo morati da radi smirgla pa tek onda fen.Prilikom rada sa fenom voditi racuna da se ne zadrzi suvise na jednom mestu jer ce tu kada strugacem(spahtlom)skinete podignutu farbu,drvo biti tamnije a mozda cak i nagorelo.
"Julije dječače,ja sam odviše star ali poslušaj što ću ti reći-kaniš li pobjediti,nikako ne smješ izgubiti!"
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam skidao samo fenom bez ikakvog smirglanja. Skidalo se bez problema. Smirglanje dodje posle, jer uvek malo ostane, i bude "drljavo".
Treba nabaviti i dobar grebac, ili barem spahlu koja je namenjena za skidanje farbe, koja je dosta deblja od obicne (debela 2-3mm) i mnogo kruca.

Koliko sam ja shvatio, ici ce farba (neprovidna, bela, zuta, plava...) tako da promena boje drveta nije mnogo bitna.
Naravno ne treba zadrzavati fen do besvesti na jednom mestu, i dozvoliti da se drvo nagori, jer jednostavno za tim nema potrebe. Treba malo vezbe, ali nije neka nauka.
User avatar
lazar
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 23 Jan 2016 13:11
Location: Novi Sad

Post by lazar »

Da li je to ta let lampa koju spominjete? Radi na obican benzin sa pumpe ili je potrebno nesto drugo?
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jeste.
Radi na obican benzin sa pumpe.
Zgodnije su one na plin, al i ova ce zavrsiti posao.
User avatar
lazar
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 23 Jan 2016 13:11
Location: Novi Sad

Post by lazar »

Hvala puno
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Apsolutno se slazem, da je mnogo, mnogo pametnije sa fenom.

Pord ostalog, ti benzinski gorionici nisu za bezolovne benzine koje danas korisimo, a koji imaju u sebi kanecrogene materije, koje sagorevaju na visokoj temperaturi i pritisku, u motoru, pa su posle toga bezopasne. Te temperature i pritisci se ne postizu u lampi, i udisanje para iz let lampe danas moze da bude daleko stetnije, nego u vremenu kada smo koristili klasican benzin.

Informacija je stajala na sajtu Svedske firme Optimus, koja pravi resoe na identicnom principu, a na sajmovima su takodje delili letke na tu temu.

E sada, posto kupio, toliko i prodao.
User avatar
lazar
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 23 Jan 2016 13:11
Location: Novi Sad

Post by lazar »

Meni ce sluziti za neke druge stvari
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Od kada je farba (približno godište ako ynaš) Probaj Hemijski. Sa malao nc razređivača ako malo omekša idi na hemijski skidač (potročićeš mnogo NC-a) koji u sebi ima i NC. Ako možeš pozajmi i probaj ako počne da bubri posle koji minut to je to. Neutrališeš uljanim rzređivačem.

(Domaća proizvodnja je do bola razređena a stana skupa).

Možeš da probaš i sa NaOH ali bi ja to izbegavao kako god znam.

Pozz
Last edited by momirz on 17 May 2016 23:16, edited 1 time in total.
User avatar
lazar
Precizni šegrt
Posts: 58
Joined: 23 Jan 2016 13:11
Location: Novi Sad

Post by lazar »

Image
Prosao test :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uh, ti hemijski skidaci imaju u sebi mnogo gore stvari od zive sode.
Metilen hlorid koji uglavnom sadrze je ekstra otrovcina.
Post Reply