tutorijal:FARBANJE MEDIJAPANA 2K POLIURETANSKIM BOJAMA

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

bice i to samo polako :)
mislis da ces resiti problem sa prasinom i trunjem kad napravis komoru?:)
da li znas ijednog autolakirera koji nema polirku i koji kaze da mu netreba i da njemu nepadne trunka na ofarbano?,cisto sumnjam :)
komora je dobra naravno i zbog toga ali i zbog nekih drugih stvari(o tome u narednim mesecima):)
pozdrav!!!
Last edited by singer on 10 Mar 2011 14:24, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
kemmon
Šegrt
Posts: 31
Joined: 28 Jan 2011 04:23
Location: Zenica

Post by kemmon »

:tummenupp::hurra:
Uopšte ne sumnjam da se neću provaliti ali šta bi sa zelenom.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

kemmon wrote::tummenupp::hurra:
Uopšte ne sumnjam da se neću provaliti ali šta bi sa zelenom.
:skratta::skratta::skratta::skratta: zelena je ispod smeđe(opste nije bitno koja je samo da nije bela :tummenupp:)
pozdrav!!!
Last edited by singer on 11 Mar 2011 11:05, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
laser art
Šegrt
Posts: 35
Joined: 10 Mar 2011 17:20
Location: Vrdnik

Post by laser art »

Pozdrav svima,sve ovo deluje veoma dobro zamišljeno i kako vidim sjajno funkcioniše..svaka čast na temama,razmeni ideja i savetima,za nas početnike su od neprocenjive važnosti...
Ukratko,o mom problemu...
radim na cnc laseru,što znači da sam daleko od nekog "pravog majstorluka" jer najveći deo posla mi je priprema na računaru.Imam nekoliko proizvoda koje uglavnom kao ciljnu grupu imaju decu-čiviluci,ogledala u zanimljivim ramovima i slično.To nisu neke velike količine,uglavnom snabdevam poznanike,komšije i prijatelje za dečije rođendane.Sve do sad sam koristio "zalihe" materijala,neke komade daščica i štafli koje sam-a zašto ne znam-sa lakoćom farbao običnim bojama u spreju bez prethodne pripreme..Elem,sada su se zalihe potrošile i kao najbolje rešenje mi se nametnuo mdf-medijapan (to je,koliko sam razumeo ista stvar) ali tu su počeli i problemi,naravno sa fabanjem.Čitao sam već na forumu radionice,nisam prvi koji pokreće ovu temu,dosta toga je i napisano ali ja imam dva tri pitanja koja me interesuju:
1.da li se medijapan obavezno mora tretirati nekim osnovnim bojama-premazima,pre farbanja,
2.da li isto važi ako želim da koristim vodene boje jer za njih kažu da su najzdravije a ipak su moji krajnji "korisnici" deca,
3.kako da rešim problem kantova koji ne da piju ngeo izuvaju :)
4.meni nije neophodan neki visoki sjaj,važnije mi je da to što ofarbam preživi dve-tri nove godine...minimum :)
Toliko za sada,očekujem odgovore a verujem da će mi u međuvremenu još nešto pasti na pamet (ah ta pamet..)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

1. Da izuzev ako kupis onaj koji vec ima nanet beli osnovni sloj, mada i tada je preporucljivo naneti osnovnu odgovarajucu za zavrsnu koju ces koristiti.
2. Da (naravno odgovarajuci, to jest isti proizvodjac, ista hemija).
3. Ako nemozes da nadjes proizvod koji je bas za to namenjen, rastvori obican stolarski lepak u vodi (ustvari razblazi ga, posto je on vec vodeni rastvor), otprilike 1:2 do 1:3 i premazi time. Kad osusi, prilicno dobro "zacepi" bokove. Naravno nakon toga sleduje smirglanje.
User avatar
laser art
Šegrt
Posts: 35
Joined: 10 Mar 2011 17:20
Location: Vrdnik

Post by laser art »

Hvala puno na savetima!Znači šmirglanje mi ne gine...ja sam sve do sada šmirglao sa P220 šmirglom a ovde se vidim pominju 400 i veći brojevi-to znači da od ove moje šmirgle koju sam zvao VODENA ima i VODENIJIH :) Možda zvuči neozbiljno ali sam laik i toga se (ne)stidim..
Da li bi smetalo da u tu napravljenu smesu stolarskog lepka umočim ceo komad isečenog medijapana-zašto?Jer radim,na primer cvet,mali je i ima puno kantova do kojih je teško doći..
Bole-hvala u svakom slučaju,pomogli ste!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Fine smirgle se koriste da bi se postigle neke druge stvari, i u nekim drugim tehnikama, kada 400 ume da ne bude ni blizu pocetka a kamo li kraja. Recimo uljni finis trazi jako visoke i fine granulacije, iz prostg razloga sto nema "sloja" koji bi pokrio fine zareze od smirgle. Kad radis sa bojama koje imaju "sloj" tada uopste nije neophodno smirglati tako finim granulacijama. 220 do 300 je sasvim dovoljno.
Treba samo da skines grub deo, finije zareze pokrije osnovna.

A sto se tice "vodenijih" imam par tabaka 9000 i par listica 12000 (ne nisam promasio broj nula :))
Ne bi verovao da ima svrhe raditi drvo necim takvim, ali ima, samo naravno zavisi sta radis.

Sto se tice "umakanja" to stvarno nisam probao, jer jednostavno nikad nisam imao potrebu za tim. Predlog je da probas ne nekom komadu.
Ako odmah ne nabubri od previse vlage, nista mu nece faliti, al kako je dalje za obradu... jednostavno mora da se proba.
User avatar
Nexent
Majstor
Posts: 327
Joined: 06 Oct 2010 17:42
Location: Loznica
Contact:

Post by Nexent »

Mozes i preporucljivo je da umesto vodenih koristis suvobrusne smirgle.
User avatar
laser art
Šegrt
Posts: 35
Joined: 10 Mar 2011 17:20
Location: Vrdnik

Post by laser art »

da,dok ne probam neću znati...Nexent,ove suvobrusne šmirgle su bolje za medijapan ili uopšte?Nisam čuo za tu vrstu.U svakom slučaju moraću da se posvetim rešenju tog problema,mislio sam da koristim pleksiglas za te sitne delove-prednosti su:vabrički obojen,visoki sjaj,lako sečenje,čvrst..jedina mana,zbog koje sve ove prednosti i nisu toliko jaki argumenti je-cena...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Suvobrusna smirgla je ona koja nije vodobrusna :)
Drugim recima u pitanju je "obicna" smirgla.
Dve glavne razlike izmedju obicne i vodobrusne smirgle su to sto obicna ne trpi vodu, i sto vodobrusna ima "zatvorenu" strukturu.
Sad sta je zatvorena struktura?
Za jednu istu granulaciju zrna, mozes imati razlicitu kolicinu zrna nanetih na neku povrsinu papira. Zatvorene stukture imaju mnogo gusce nanet abraziv. Usled toga brzo se zapunjavanju. Vodobrusne, koriste vodu kako bi ona ispirala opiljke, dok one koje su namenjene za brusenje na suvo uglavnom imaju otvoreniju strukturu, to jest manje zrnaca nanetih na istu povrsinu.
"Otvorenost" moze biti manja ili veca.
Koju ces koristiti zavisi od puno faktora, a najvise od samog materijala koji smirglas, odnosno od njegove "zelje" da zapunjava.
Boje su tu otprilike na prvom mestu, i jako brzo zapune smirglu. MDF nije bas toliko grdan, ali i on puni dosta.
User avatar
ikim
Majstor početnik
Posts: 110
Joined: 03 Mar 2008 01:06
Location: Bačka Palanka

Post by ikim »

Ovo je odlično odrađeno.kad postavljate osztalo na youtube
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ikim wrote:kad postavljate ostalo na youtube
kad malo otopli :skratta:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Чиме уклањате прашину која настаје од брушења лака ? Прашину са површине предмета који се фарба . Само компресором није могуће јер је некако прилепљена за површину .
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

stolart wrote:Чиме уклањате прашину која настаје од брушења лака ? Прашину са површине предмета који се фарба . Само компресором није могуће јер је некако прилепљена за површину .
ne pratis na casu :)
to je staticka prasina a uklanja se magicnom krpom ili "medenom"krpom za autolakirere
i nakon toga izduvas pa farbas.;)
Last edited by singer on 11 Apr 2011 10:18, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Па да сам пратио на часу до сада бих завршио факултет , а не бих због три испита вукао даске , гуто прашину и радио по 10-12 сати (седмично :) ).
Х В А Л А
Post Reply