tutorijal:FARBANJE MEDIJAPANA 2K POLIURETANSKIM BOJAMA

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
lepi777
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 16 Dec 2010 23:55
Location: Jadranovo

Post by lepi777 »

damir 66, zapremina posude mora bitit adekvatna za ono što se farba, npr auto,barka... preko 100lit(adekvatno 200lit), namjestaj i manji objekti cca 50lit, a 24 lit je dovoljno za ofarbat ogradu.
Naravno u tom slučaju trba se držat spec. pištolja za farbanje koji imaš ili kupiš.
Image

Ja imam ovakav kompresor i do sada je odradio dvije jedrilice, tri pasare, i četri automobila i par skutera, susjed pitur pa me zamolio da mu ga posudim i sve ovo je odradio sa njime...
Njegove perfomanse su 400/50/10
400lit usisna snaga, efektivna oko 300lit zraka, zapremina tlačne posude 50lit, tlak 10bara...
Pištolj kojim se farba troši 200lit zraka u minuti na 2 bara, tako da ima dovoljno zraka za farbanje i tlak mu u pištolju nesmije padat.
Pratim ovu temu jer imam jedan projekt koji radim i imam namjeru farbat pu lakom, po prvi put...
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

lepi777 wrote:Pištolj kojim se farba troši 200lit zraka u minuti na 2 bara, tako da ima dovoljno zraka za farbanje i tlak mu u pištolju nesmije padat.
Pise za neke pistolje da trose 200 lit... ali zavisi za sta su predvidjeni. Manje dizne su za manje povrsine i redje lakove, ali kad koristis gusce lakove onda su dizne i od 2 mm, pod pritiskom 3-3,5 bara i onda ne trosi samo 200 litara/min.
Za zapunjavanje mdf se koriste filer, vodene i poliesterske podloge, tiksotropni lakovi... to je sve jako gusto.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

OK, hvala na odgovorima.
User avatar
fizicki radnik
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 05 Mar 2010 00:25
Location: Beograd

Post by fizicki radnik »

Koliko moze da potraje medijapan lakiran PU lakom, ako je komad kupatilski namestaj? I jel ima neka 'tajna' kod farbanja medijapana koji je u da kazem vlaznim uslovima kao kupatilo? Element na kome stoji lavabo je posle samo par godina poceo da se 'naduvava' . Mislim se da nisam pogresio kod izbora i primene, koristio sam polumat PU lak ali nisam presao na kraju bezbojnim lakom??
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ako je propisno uradjen ,moze da traje dugoo,dok se ne osteti...
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Najbolje bi bilo da postavis sliku, ovako bez videnog komada mozemo da nagadamo a moze biti puno faktora zbog kojih se to desilo :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
fizicki radnik
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 05 Mar 2010 00:25
Location: Beograd

Post by fizicki radnik »

Odozdo se pocelo da naduva iako je na nogicama. A sto se tice tehnologije, da li prelazite bezbojnim lakom ili nije neophodno?
Ubedjen sam da je u pitanju ovaj saten lak i cinjenica da nisam isao bezbojnim lakom preko njega
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako bih trebao da pogadjam, pre bih tipovao da je problem u ivicama koje nisu obradjene dovoljno dobro, i koje nisu zapunjene pre lakiranja, pa ta povrsina nije bila lepo "zatvorena" lakom, nego u vrsti laka, i manjku jednog sloja.

Da je problem u laku, imao bi isti problem i na drugim mestima, ne samo na donjoj ivici.
User avatar
prolega
Šegrt
Posts: 38
Joined: 05 Feb 2017 20:41
Location: Osijek

Post by prolega »

Evo da podignem malo temu.
Naime, u trgovini sam trazio da mi zamijesaju bijeli PU lak plus katalizator. Mijesaju se u omjeru 2:1.
Totalni sam laik za šprice pa bih vas molio preporuku. U ovoj temi sam procitao da za navedeni PU 2K lak treba dizna od 1.4-1.8 mm, da bi kasnije bilo napisano 2-2.5 mm.
Kupio bi špricu do cca 70 eura. Najvise mi treba za PU 2K i lazure. Ako ima netko preporuku da mi ne štopa špricu. Mogu li se dizne mijenjati na šprici ili svaka šprica ima svoju diznu?
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Ako si ga zamesao jutros i stoji u plastici vise ti ne treba nikakav pistolj....stegao se ili ce uskoro😬
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Podloga 2-2,5
Zavrsni 1.4-1.8
I ne koristi isti pistolj za pu lak i lazure
User avatar
prolega
Šegrt
Posts: 38
Joined: 05 Feb 2017 20:41
Location: Osijek

Post by prolega »

Kako mislis podloga i zavrsni? Jedan te isti lak prvo spricam sa npr. 2.5 pa zatim sa istim lakom nakon smirglanja 1.4-1.8? Jel se moze na pistolju mijenjati dizna ili mi je potreban drugi pistolj? Koji preporucujete do cca 70 eura?
Pojasni mi molim te "ne koristi isti pistolj za lakove i lazure". Koji pistolj za lazure a koji za lakove?
Last edited by prolega on 14 Aug 2020 23:58, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne jedan te isti.
Podloga (osnovna) je jedno, zavrsni lak je drugo.

Na pistoljima se moze menjati dizna, ali je to sizifov posao.
Zato se koristi jedan pistolj za osnovnu, drugi za zavrsnu.

Ne uspevam da nadjem gde si video 2-2.5 diznu?
Singer je napisao:
za osnovnu 1.4-1.8
zavrsnu 1.3-1.6
User avatar
prolega
Šegrt
Posts: 38
Joined: 05 Feb 2017 20:41
Location: Osijek

Post by prolega »

E sad, gdje sam nasao taj podatak za diznu, da budem iskren, ni sam ne znam. Procitao sam more savjeta i vjerojatno sam negdje procitao i pomijesao malo. Isprika.
Uglavnom, drzat cu se Singerove preporuke. Vjetojatno ce ta velicina dizne propustiti PU 2k lak.
Sto se tice temeljnog i zavrsnog premaza...U trgovini sam kupio vec gotovi bijeli PU 2K lak, polumat, te s njim dobio utvrđivač. Znaci, nakon mijesanja 2:1, direktno ga nanosim na zeljenu povrsinu. Ne znam sto bi u ovom slucaju bio temeljni premaz? Jel bi temeljni bio isti lak samo sa vecom diznom ili nesto sasvim drugo i ako da, sto to drugo?
Last edited by prolega on 15 Aug 2020 13:35, edited 1 time in total.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Procitaj prve postove na ovoj temi.
Singer je tu sve objasnio, temeljno i razumljivo .
Post Reply