Bojenje oplemenjene iverice

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
mrvica
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 12 May 2011 11:35

Post by mrvica »

Da li ponovo da šmirglam ove izbajcovane površine?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

mrvica wrote:Furnir ide u nekoliko pravaca koji se mestimično ukrštaju i bilo je nemoguće izbeći preklapanje u zonama susretanja. Potom sam pregletovala oštećenja toniranim gitom, pa opet blago išmirglala. Prešla na bajcovanje, opet se mučeći sa onim različitim pravcima. I ispalo je šareno.
Ne kapiram bas na kakvo preklapanje mislis. Ako je zavrsna smirgla bila dovoljno fina (recimo 180 ili finije), onda ne bi trebalo da imas problema oko toga sto smirglas popreko na godove furnira, to jest ne bi trebalo da se poznaju tragovi smirgle.

Kakav bajc (lazuru) si koristila?
Skoro svaki mozes da bez problema premazes vodenim akrilom. Jedino je bitno da bude potpuno suv.
User avatar
mrvica
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 12 May 2011 11:35

Post by mrvica »

MBOLE, ne znam kojih si godina, ali možda si imao prilike da vidiš one regale iz 70-ih. Od sredine fronta, pod uglom od 90 stepeni kreću dve ploče furnira, a okolo je nešto kao bordura - znači, ovde imamo i horizontalne i vertikalne šlajfne furnira. Inače, nema godova, već su u pitanju sasvim tanke linije, kao lika. Pri tom sam skidla lepljene lajsne, po oštetila furnir, gitovala, git drugačije reaguje na lazuru od furnira i providi se. Kod razmazivanja lazure sam probala i sa četkom i sa sunđerom - sunđer se bolje pokazao, ali sam morala da pratim pravac furnira (samo vertikalno ili samo horizontalno nije valjalo), ali tamo gde se spajaju ove table furnira različitih pravaca, meni je bilo nemoguće da postignem potpunu ujednačenost razmaza, već je u zonama spajanja ostajala veća količina lazure i pojavilo se ružno šarenilo. Inače, koristila sam Belinka lazure, prvo Belton, ali onako mat, izgledalo je stvarno jadno, pa sam prešla na Beltop, on je satenski sjajan. Da napomenem da je u pitanju bela boja i da su korpusi ispali super, ali oni su furnirani u "jednom komadu" i prugice su krupnije i nemaju izraženu teksturu, nisu "trodimenzionalni" kao frontovi, A, da, čovek iz tehničke podrške Belinkinog predstavništva je bio vrlo ljubazan i objasnio mi šta i kako mi je činiti. Zato korpuse ostavljam ovakve kakvi su, a frontove sam već počela da farbam nekim grčkim Uni Primerom, pa prelazim na završnu boju istog proizvođača. U pitanju je akrilna boja, a čovek iz tehničke podrške mi je takođe ljubazno odgovorio na pitanja. Posle planiram da istom bojom pređem i neki ultrapas, pa ću napisati kako sam prošla, da skratim muke drugim amaterima, ako se odluče na ovakve poduhvate.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Video sam regale i iz 60-tih :) ('63... nije bila tako losa berba :))

Sad polako kontam, sta je u pitanju. To mi po opisu najvise lici na fineline furnir.

Bela lazura je prilicno nezahvalna za takav posao, posto ti ustvari hoces da pokrijes al da ostane tekstura.

Iskreno ni sam nisam siguran za sta bi se odlucio u takvom slucaju.
Mozda (al samo mozda) bi probao da nanesem sloj neke "boje" (znaci nesto sto nije poluprovidno ko lazura), pa da ga odmah obrisem krpom. Pa tako iz par puta dok ne dobijem ono sto treba. Uopste nisam siguran da bi to radilo, samo mi pada na pamet kao mogucnost.
User avatar
Nexent
Majstor
Posts: 327
Joined: 06 Oct 2010 17:42
Location: Loznica
Contact:

Post by Nexent »

Radio sam vrata na takvom regalu poliutetanskom nekom bojom poput Vanile.
Posle skidanja lajsni,rupice od eksera smo zagitovali i isli podlogu belu i zavrsnu boju u 50 % sjaja.I uspelo je.
Ja sam mislio da nece uspeti i bio sam ubedjen da ce boja bezati sa takve povrsine.Posto sam to radio za rodjaka,a boje smo imali od nekih predhodnih poslova ,probali smo pa ako uspe uspe.I uspelo je .
User avatar
Savke
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 05 Jan 2009 22:18
Location: Vranic,Barajevo

Post by Savke »

Prvo da kazem da mi je zao sto nisam video ovu temu pre nego sto si pokusala da uradis bilo sta ,a da sam video rekao bih ti da ne skidas lajsne jer ces pocupati furnir koji je uz to ispod lajsne mnogo svetliji jer je bio zasticen i nije bilo uticaja svetlosti, takodje lajsne su lepljene pa ces imati problema i sa lepkom a i stavljene su da bi pokrile sastav furnira pa ce bez njih izgledati cosavo i nezavrseno. E sad mozd su malo demode a ako je tako onda ofarbaj u neki ral (pokrivnu boju).Dalje rekao bih ti da ne smirglas lak pogotovo 80 granulacijom jer iako ne brobijes furnir ostace takvi risevi da ih niko nece ispraviti bez da probije furnir, nego da uzmes bodijev skid (sredstvo za skidanje farbi, lakova .....). Nanosis postepeno po pola kvadrata i kada odreaguje sa farbom istu svuces spaklom (ne ostrom!).Reakcija je ocigledna i lako prepoznatljiva farba nabubri i odvoji se od povrsine ako ostane negde po malo farbe namazati opet nikako ne skidati smirglom.Zatim smirglati ociscen furnir sa 150, zavrsno 180, najbolje vibracionom slajfericom jer kolko sam shvatio to su vrata sa secovanim furnirom(bordura po ivici a sredina riblja kost ,romboid i sl.). Rucno obavezno u pravcu godova sto je teze zbog sastava,paknom precizno. Bajcujes tek kada pripremis povrsinu i kad si sigurna da je gotovo, bajc ne smirglas pre nanosenja laka,git u boji drveta sluzi u principu za popunjavanje manjih rupica i pukotina a za velika ostecenja kod elemenata koji se lakiraju (transparentnom) nema leka osim ako nisi talentovan ko Pikaso pa umes da pogodis nijansu gita sa nijansom zavrsenog komada ,izbajcovanog i prelakiranog (za to ti je potrebna i vidovitost), pa jos da nacrtas i godove ko sto neko napisa ccccc. Sumnjam da sam tebi pomogao osim mozda za ovo smirglanje bajca ali mozda ces ponovo raditi nesto slicno ili mozda neko drugi. Sto se tice ove lazure to je sr..e. ako hoces polutansparentno onda uzmes beli bajc i bezbojni lak preko.
Last edited by Savke on 07 Jun 2011 12:56, edited 1 time in total.
User avatar
Goca193
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 08 Jul 2019 15:41
Location: Beograd

Post by Goca193 »

Pozdrav svima.
Vidim da odavno nije pisano na ovoj temi, ali nisam htela da otvaram novu pa se nadam da će mi i ovde neko odgovoriti.
Planiramo da osposobimo deci veću spavaću sobu sa nameštajem u beloj boji. Fale nam još ormari. Imamo jedan garderober sa kliznim vratima koji nemamo gde (u prevodu završiće na kontejneru) i koji se trenutno odlično uklapa u smislu funkcionalnosti i dimenzija... osim što je venge boje. Ne razumem se baš nešto u materijale i sve što mogu da kažem je da je od univera. Ako sam se dobro snašla, trebalo bi da sam okačila i sliku. ;) Dimenzije ormara su 225x60x220. Htela sam da pitam, postoji li mogućnost da se ormar (samo sa spoljnih strana) prefarba u belu boju, da li se to uopšte isplati i ako da, da li neko zna nekog kome bih mogla da se obratim za ovakvu uslugu? Čitala sam ovde neke postove na ovu temu ali i dalje nisam sigurna da li može ili ne može, da li se isplati ili ne, da li će se boja ljuštiti ili ne i sl. Moram da napomenem (u smislu isplativosti) da bismo u slučaju da možemo da iskoristimo ovaj garderober eventualno kupili još neku komodu/policu sa fiokama, a ukoliko ne, dva nova odvojena ormara i još neka komoda/polica, koštali bi sigurno kako smo gledali 40.000 -50.000 RSD ako ne i više.
Nestrpljivo čekam odgovor i unapred zahvaljujem!

Image
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Nisam siguran dal bi se farbanje isplatilo. Morao bi da se rasklopi odnese,uradi i ponovo sklopi jos farbanje plus sve to itd...
Mozda postoji jednostavnije i povoljnije resenje. Kazem mozda zato sto se na slici ne vide svi detalji.
Ako bi se na bocne stranice dodala jos po jedna u boji koju zelite a na kliznim vratima se promenile ispune opet u zeljenoj boji.
Ostaje cokla ako se vidi.
Najbolje bi bilo da pozovete nekog da to pogleda na licu mesta.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ako rasklopite vrata i na stovaristu porucite univer u beloj boji i istim dimenzijama, potrosicete oko 55€. Za bok sa dodatnom kant trakom i soklom jos 25.
Da li ste vicni da to uradite sami?
User avatar
Goca193
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 08 Jul 2019 15:41
Location: Beograd

Post by Goca193 »

maricaiivica wrote:Ako rasklopite vrata i na stovaristu porucite univer u beloj boji i istim dimenzijama, potrosicete oko 55€. Za bok sa dodatnom kant trakom i soklom jos 25.
Da li ste vicni da to uradite sami?
Hvala na ideji, :hurra: to definitivno deluje manje komplikovano nego farbanje, znala sam da sam se obratila na pravu adresu. Da li smo vični da to uradimo sami? E to ne znam. Za vrata ćemo lako, izmerimo naručimo da nam iseku po meri i zamenimo ih, a sad ovo za bok i soklu nisam sigurna šta ste tačno mislili. Da na postojeću zalepimo novu belu i iskantujemo ili šta? A šta sa soklom? :ironisk:
User avatar
Goca193
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 08 Jul 2019 15:41
Location: Beograd

Post by Goca193 »

J.Vlada wrote:Nisam siguran dal bi se farbanje isplatilo. Morao bi da se rasklopi odnese,uradi i ponovo sklopi jos farbanje plus sve to itd...
Mozda postoji jednostavnije i povoljnije resenje. Kazem mozda zato sto se na slici ne vide svi detalji.
Ako bi se na bocne stranice dodala jos po jedna u boji koju zelite a na kliznim vratima se promenile ispune opet u zeljenoj boji.
Ostaje cokla ako se vidi.
Najbolje bi bilo da pozovete nekog da to pogleda na licu mesta.
Hvala na ideji,:hurra: slično razmišljate kao maricaiivica, eto meni laiku to nije palo na pamet. Mislim da se ideja usvaja, bacamo se na premeravanje i krojnu listu. Ostaje još samo da smislimo šta sa coklom, ako uspemo i nju da zabelimo biće sjajno, a ako ne preživećemo...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Par detaljnijih slika, pa da vas navedemo sta i kako.
Bok ce biti jednostavnije zasrafiti preko postojeceg. Moze i zamena.
Sokla se cesto lako skine.
Ko je proizvodjac plakara?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

J.Vlada wrote:Nisam siguran dal bi se farbanje isplatilo.
naravno da ne bi... ljudi ne znaju da je lakiranje bar 3-4 puta skuplje po kvadratu od belog univera, pa i vise u zavisnosti od nijanse i vrste laka. A nece ni svako da uzme posao kad se radi o par kvadrata jer mu dodje skuplja pita od tepsije :stolt:
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Pezzo wrote:
J.Vlada wrote:Nisam siguran dal bi se farbanje isplatilo.
naravno da ne bi... ljudi ne znaju da je lakiranje bar 3-4 puta skuplje po kvadratu od belog univera, pa i vise u zavisnosti od nijanse i vrste laka. A nece ni svako da uzme posao kad se radi o par kvadrata jer mu dodje skuplja pita od tepsije :stolt:
Hteo sam da kazem " Manite se corava posla gospodjo " ali na lep nacin :D:D:D
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Goca193 wrote:
maricaiivica wrote:Ako rasklopite vrata i na stovaristu porucite univer u beloj boji i istim dimenzijama, potrosicete oko 55€. Za bok sa dodatnom kant trakom i soklom jos 25.
Da li ste vicni da to uradite sami?
Hvala na ideji, :hurra: to definitivno deluje manje komplikovano nego farbanje, znala sam da sam se obratila na pravu adresu. Da li smo vični da to uradimo sami? E to ne znam. Za vrata ćemo lako, izmerimo naručimo da nam iseku po meri i zamenimo ih, a sad ovo za bok i soklu nisam sigurna šta ste tačno mislili. Da na postojeću zalepimo novu belu i iskantujemo ili šta? A šta sa soklom? :ironisk:
Ako je moguce da skinete bocne strane i pritom ne ostetite ostale delove, onda je lako.
Prema njima se naprave druge i vrate se na mesto. Isece se po istoj meri , iskantuje kao i stara itd...

Ako to nije izvodljivo, napravi se nova stanica i sa unutrasnje strane se zasrafi za postojecu.
Nema potrebe da se lepi.
Kao sto rece maricaiivica :mora vise slika za vise za vise saveta :D
Post Reply