politura, patiniranje, šelak - pitanje

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
demonic
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 10 Sep 2010 13:18
Location: Hrvatska

politura, patiniranje, šelak - pitanje

Post by demonic »

Pozdrav svima, ovaj post je originalno bio postan na Sam Svoj Majstor forum, ali su me proslijedili na ovaj forum, pa bi vas zamolio da pomognete i pročitate :)
Pozdrav svima. Kao prvo, moram pohvalit forum, stvarno ima svega i svačega, do sad nisam imao potrebu otvarati account jer sam uglavnom nalazio ono što mi je trebalo, ali ovaj put moram postavit i koje konkretno pitanje. Dakle ovako, počeo sam se baviti izradom glazbenih instrumenata (tambura). Moj otac ih izrađuje već desetak godina i sad je na meni red da krenem u te vode

Ono što me konkretno zanima je finiš. Situacija je takva da on već 10 godina radi sa nitro finišem i nitrobajcevima. E sad, ja kakav jesam proveo sam noći i noći čitajući razne knjige na engleskom o finiširanju drveta, o akustičnim instrumentima, violinama gitarama itd itd. Našao sam da nitro finiš ne valja za akustične instrumente jer smanjuje sposobnost rezoniranja drveta. Dakle akustični instrumenti se lakiraju šelakom. E sad, viđao sam tambure raznih majstora koje su sjajne poput ogledala, a rade sa šelakom. Ono što stoji u opisu boje je npr: patinirana - ''staro zlato'' bajc i bezbojna politura šelakom (to stoji u opisu boje brača u prilogu)

Ja bih zamolio nekog ako zna ( ili ima neke linkove, može i na eng nije problem) da mi objasni točno kako postići visoki sjaj sa šelakom, što znači patiniranje drva i kako taj cijeli postupak izgleda - dakle bajcanje, patiniranje i politiranje šelakom kao postupak koji se koristi za finiširanje tambura. U prilog ću staviti i slike instrumenta jednog majstora iz hrv koji je koristio tu navedenu metodu/e kako bi postigao ovu prekrasnu boju i sjaj.

Zahvaljujem svima unaprijed, lijep pozdrav
Image

Image
heavy metal u srcu, tambure u duši
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dosta toga imas objasnjeno ovde: viewtopic.php?id=1252
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mbole wrote:Dosta toga imas objasnjeno ovde: viewtopic.php?id=1252
pod broj 2.moras imati min.50godina i pozeljno je da budes u penziji.:D
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

singer wrote:
mbole wrote:Dosta toga imas objasnjeno ovde: viewtopic.php?id=1252
pod broj 2.moras imati min.50godina i pozeljno je da budes u penziji.:D
ja imam više od 50 godina i u penziji sam

Å ta dalje?????
Дођох, видех, побледех
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

sloba10 wrote:Å ta dalje?????
udri po tamburama.:D:D:D
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
demonic
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 10 Sep 2010 13:18
Location: Hrvatska

Post by demonic »

imam 21 godinu i student sam, to ti dođe na isto :D
heavy metal u srcu, tambure u duši
User avatar
demonic
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 10 Sep 2010 13:18
Location: Hrvatska

Post by demonic »

pročitao sam ovo sve ali mislim da nisam baš sve dobro pohvatao..dakle, postupak je ovakav:

kad instrument bude gotov, ja ga navlažim sa vodom i ostavim preko noći da se ''naježi'' i drugi dan dođem do papira 800 minimalno..to je već dobro pripremljena podloga. Zatim ga premažem lanenim uljem koje je rastvoreno tarpentinom, i zatim ga bajcam? Jel potrebno šmirglanje poslije bajcanja?

Poslije toga ide grundiranje, politiranje pa vađenje ulja. Ako sam dobro skužio. Jedino što mi u ovoj cijeloj priči ne štima je bajc :/
heavy metal u srcu, tambure u duši
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

posle bajca nema smirglanja samo izbrisavanje krpom
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
demonic
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 10 Sep 2010 13:18
Location: Hrvatska

Post by demonic »

singer wrote:posle bajca nema smirglanja samo izbrisavanje krpom
znači najprije pripremit podlogu, pa premazat lanenim uljem, pa onda bajc koji se očisti krpom?
heavy metal u srcu, tambure u duši
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nema potrebe da cekas ceo dan da se podignu vlakna. Ne kvasis drvo da bude mokro. Kvasis ga doooobro iscedjenom krpom, tako da se navlazi samo taj povrsinski sloj. To je potpuno suvo za otprilike sat vremena. U zavisnosti od drveta, ponekad postupak treba ponoviti vise puta.
Pre vlazenja ide smirglanje do oko 360. Pre toga nema preterano smisla, posto su pokidana vlakna previse gruba.
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Tacno tako minimalno dva puta se kvasi da bi moglo da se izvede finale.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
Post Reply