farbanje medijapane

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
picasso
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 05 Feb 2010 09:25

farbanje medijapane

Post by picasso »

Novi sam na forumu pa se unapred izvinjavam ako je ovo pitanje vec postavljeno. Moj problem je vezan za farbanje medijapana, naime, koristio sam kompresor i pistolj i nakon dve podloge i rucnog smirglanja kada sam naneo prvu ruku vodene farbe pojavile su mi se svuda tufnice. Nije u pitanju prasina...Da li je neko imao slican problem i kako to se to moze resiti?
Last edited by picasso on 05 Feb 2010 10:51, edited 1 time in total.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Hajde malo detaljnije.. Kakve tufne, velicina, boja, koja "farba" je u pitanju, mislim na tip. Kolika ti je temperatura i vlaga u prostoriji gde farbas? Da li imas filter izmedju kompresora i pistolja? Sitne bele tackice mogu da nastanu kao posledica prolaska vode i njenog mesanja sa lakom.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Можда би било најбоље да "усликаш", па да професионалци дају дијагнозу.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
picasso
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 05 Feb 2010 09:25

Post by picasso »

Majstore majstora zdravo, upravo sam kupio filter o kome pricas i nadam se da je to uzrok tufni. One se po boji ne razlikuju od farbe koju sam naneo, inace je u pitanju Er-lak na vodenoj bazi, ali su rasute po citavoj povrsini. Zanima me i koja je idealna temperatura za farbanje. Ja sam farbao u prostoriji koja je inace relativno hladna ali sam ukljucio grejalicu.

pokusao sam da slikam ali ne vide se na slici, tufnice su definitivno bele a povrsina je potpuno glatka. Upravo planiram da krenem sa smirglanjem pa da probam sa ovim filterom...Totalno sam sludjen...Ako neko ima neki savet molim vas javite se, hitno mi je...
Last edited by picasso on 05 Feb 2010 10:59, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da nema ulja iz kommpresora u vazduhu?
Idealana temperatura je oko 20-25 stepeni kao i za sve boje/lakove (pise obicno na kantici).
Da nije bilo necega u posudi u kojoj si razredjivao lak?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ajde lepo napisi sve sve u detalje od pocetka sta si i kako radio(koja podloga,kojom smirglom si smirglao,kakim pistoljem farbao,koliki pritisak(izlazni)cime si kojim odnosom mesao boje(temeljnu i zavrsnu)nacin na koji si farbao(udaljenost,viskozitet),da li si nalivao,da li si grejalicu okrenuo da direkt bije u materijal,da li si procedio farbu(koja granulacija sita),da li je boja dugo stajala kod tebe i u radnji..............,pa cemo ti reci gde si gresio!!!
ajjddd saaad poooolako redom.:)pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mbole wrote:Da nema ulja iz kommpresora u vazduhu?
kad ima ulja u vazduhu onda ostaju krateri na supstratu(farba bezi).:)
Last edited by singer on 05 Feb 2010 13:39, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da u pravu si, moja greska.
User avatar
picasso
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 05 Feb 2010 09:25

Post by picasso »

Evo ovako, podloga koju sam koristio je beli grund a izmedju dve ruke podloge smirglao sam smirglom 120. Posle druge ruke podloge koristio sam smirglu 320. Nakon toga sam farbao, krenuo sam od unutrasnjih delova jer je rec o obostranom farbanju, a predhodno sam zastitio prednje strane i ivice. Pistolj koji sam koristio je SATA, izlazni pritisak 4,2. Farba je na vodenoj bazi, a s obzirom da nije pisala razmera na uputstvu odokativno sam je mesao sa vodom. Udaljenost tokom farbanja bila je 20 do 25 cm. Nakon susenja pojavile su se bele tufnice. Onda sam kupio filter za kompresor i farbao drugi sloj sa manje udaljenosti i dosta jacim intenzitetom nego prvi put. Pre svega toga sam ismirglao smirglom 320. Sad cekam da se osusi ali se bojim da se tufne ne ponove ili ko zna sta...
Voleo bih da znam gde sam pogresio da mi se to ne dogodi sa prednjim stranama. Sad se pitam da nisam preterao sa intenzitetom i kako se to uopste procenjuje???
User avatar
picasso
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 05 Feb 2010 09:25

Post by picasso »

Farba koju koristim je ER LAK na vodenoj bazi...Grejalica nije direktno usmerena ka mestu gde farbam ali je bila ukljucena.
Last edited by picasso on 05 Feb 2010 16:15, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

da li je podloga istog proizvodjaca?
koju diznu imas na pistolju?
da li je pistolj HVLP,a ti imas kompresor prdavac?
nema potrebe farbati vecim pritiskom od 2-2.5bara(za namestaj)grejalicu smes koristiti da bi zagrejao prostor pre farbanja NIKAKO U TOKU FARBANJA bez obzira sto je vodena boja,jer prilikom grejanja grejalica dize finu prasinu i kovitla je po prostoru pa pada po supstratu dok farbas!!!
da li imas ventilaciju adekvatnu?
sa tolikim pritiskom kojim si farbao pravis bukvalno maglu u prostoriji.
ajd sad da te cujem dalje(nastavi)
pozdrav!!!:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
picasso
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 05 Feb 2010 09:25

Post by picasso »

Malopre sam proveravao drugu ruku, nije bilo tufni verovatno je filter bio u pitanju, ali ima tu i tamo truncica prasine verovatno zbog grejalice...Vidim da mi nije svuda ravnomerna boja, mada sam plocu farbao na ravnoj povrsini.
Koliko puta treba da predjem po ploci da bi bilo ravnomerno i sa koje razdaljine?
U pravu si za pritisak bukvalno sam se gusio u magli...
Last edited by picasso on 05 Feb 2010 18:10, edited 1 time in total.
User avatar
picasso
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 05 Feb 2010 09:25

Post by picasso »

Pistolj je HVLP, a kompresor prdavac, a dizna je 1,4. Zanima me i sa cime bi trebalo da vrsim poliranje nakon farbanja na najbrzi i najbezbolniji nacin.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

eee moj lepi,nemoj da me pogresno razumes ali to tako neide:
za HVLPpistolj treba protok vazduha min 400l/min da bi imao pun efekat ,hvlp daje veliku lepezu i zato mu treba veliki protok(NE USIS)zato ti je sareno jer prdavac nemoze da "nadruka" koliko mu treba,moras smanjiti pritisak na 1.5-2bara(iz pistolja)sa hvlp pistoljem treba prelaziti preklop na 1/3 i pooolako,razdaljina na 18-22cm od supstrata pod pravim uglom u odnosu na isti.
za farbanje na vodenoj bazi treba malo veca dizna od 1.6-2.0
nemoj da nalivas jer to nije dvokomponentno(nemas katalizator),jer ce se jako dugo susiti.
poliranje radis sa polirkom(pneumatskom ili elektricnom)sa sundjerom na njoj(srednje gustoce),pasta za poliranje koja daje jako dobar efekat(farecla G3)prvo smirglom 2000-3000p poskidas tufnice uz prskanje vodom(fajtalicom za staklo),pastu naneses na tocak polirke(kao male crvice)i srednjom brzinom s leva na desno,smirglati iskljucivo pravocrtno jer polirka ide kruzno i "vadi"riseve.eto sad mozes da se pocnes sekirati i puuno razmisljati o tome.:lol::lol::lol:
moj savet:batali grcke farbe,pucaj na italijanske imaces manje problema!!!
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
picasso
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 05 Feb 2010 09:25

Post by picasso »

Hvala na savetima puno...Ali imam jos jedno pitanjce. Zastitio sam lice dok sam farbao nalicje. Kada farbam lice dali da stitim nalicje?
Post Reply