cime premazati nove stolove od borovine i bukovine, i krevet

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
Post Reply
User avatar
autokefal
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 30 Jan 2010 17:51

cime premazati nove stolove od borovine i bukovine, i krevet

Post by autokefal »

pozdrav svima :)

danas mi stiglo iz Ikee: 2 nova stola (kao od punog drveta, ustvari od - valjda pod pritiskom zalepljenih - komada punog drveta velicine 4-5cm x 20cm otpilike).

Elem, na sajtu pise da je drvo netretirano, da ga je pre upotrebe pozeljno necim zastititi.

Ja bih nesto neotrovno, bezbojno, bezmirisno, ekoloski, ako moze, da ne menja boju drveta, (ali moze da je posvetli) i da ima da se kupi u beogradu, jerbo Ikeine premaze moram da cekam jedno nedelju dana, sto ne bih ako ne mora.

I koje cetke da uzmem i ostali pribor jerbo nemam nista od alata.

Nisam protiv ideje da ih odnesemu neku profi radionicu ako treba previse vremena i para uloziti...

onaj od borovine je 120x75cmx2cm, ima i noge od istog drveta, za njega bih da bidne sjajni efekat premaza (glossy) . on je predvidjen uglavnom za rucavanje.

a drugi od bukovine je 155x75x3cm prilicno masivan (26kg, bez nogu koje se posebno kupuju) njega bih mozda da bude mat efekat premaza. to je kao radni sto, sedece na njemu laptop, podebele knjizurine etc

ako nije reklama, evo ovde link za oba stola da vidite.

ako treba kasnije veceras mogu da postavim fotke jer na sajtu se slabo vidi.

bor http://www.ikea.com/ie/en/catalog/products/14630009

bukva http://www.ikea.com/ie/en/catalog/products/50106773

krevet imam od pre godinu dana, i on od borovine, ne znam da li treba uopste da ga zasticujem.

http://www.ikea.com/ie/en/catalog/products/70021631

majstori, hvala unapred na savetima! :)
Last edited by autokefal on 04 Feb 2010 10:46, edited 1 time in total.
Lokacija: Beograd, Stadiona JNA
salchi-ciro
Samostalni majstor
Posts: 166
Joined: 17 Sep 2008 17:00
Contact:

Post by salchi-ciro »

Moj predlog odnesi lakireru da to izlakira bezbojnim poliuretanskim lakom 50% sjaja,potrazi cvršci lak.
User avatar
autokefal
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 30 Jan 2010 17:51

Post by autokefal »

hvala puno!

sto se tice poliuretana imam pitanje - jer sam pogledao malopre na wikipediji, tamo kaze da nije za bor i druga meka drva jer se premaz ljusti i popuca:

http://en.wikipedia.org/wiki/Polyurethane#Varnish

posto mi je veoma bitno da koristim sto zdraviji premaz, da li je tacno da su premazi na vodenoj osnovi najzdraviji, i u tom pogledu bezbedniji od poliuretana? Ako jesu, onda bih radije odabrao neki manje otporan premaz ali neskodljiv.
Last edited by autokefal on 30 Jan 2010 20:42, edited 1 time in total.
Lokacija: Beograd, Stadiona JNA
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nakon sto su naneti, PU, vodena baza, ustvari skoro svaka moderna boja, su potpuno neskodljivi (otprilike, komotno bi smeo da ih pojedes).

Nevolje su u toku rada, kada je vodeni zaista najzdraviji posto mu je rastvarac voda a ne neki nitro ili ko zna kakav razredjivac. Naravno i alat se pere vodom, a ne razredjivacem, nema mirisa.

Ako si bas zapeo za ekologiju, kupi rafinirano laneno ulje (ne firnajz, vec bas laneno ulje pravi ga Zorka sabac) i premazi njime, odnosno utrljaj krpicom pa nakon 4-5 minuta obrisi eventualni visak. Sacekaj bar 24 sata, pa ponovo. Potrajace dok se potpuno osusu (jedno nedelju dana od zadnjeg mazanja), al na kraju nema nikakvog sloja na povrsini (drvo sve upije) i lepo izgleda.
User avatar
autokefal
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 30 Jan 2010 17:51

Post by autokefal »

hvala na savetu! da li treba da premazujem uljem sve delove stola ukljucujuci noge i okvir koji su takodje od borovine ( ili samo gornju plocu - i odozgo i odozdo)?
Last edited by autokefal on 31 Jan 2010 20:56, edited 1 time in total.
Lokacija: Beograd, Stadiona JNA
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto ce se boja malo promeniti, trebalo bi da premazes sve kako ne bi bilo "sareno"
User avatar
autokefal
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 30 Jan 2010 17:51

Post by autokefal »

hvala. posao mi nije dao da se do sada pozabavim sa time, ali svakako cu koristiti laneno ulje za plocu od bukve. medjutim posto ne bih da mi pozuti sto od borovine, sta je preporucljivo da koristim za lakiranje? ako ima neki sjajan ekoloski vodo-otporan lak posto cu taj sto koristiti u kuhinji za rucavanje ( ne za pripremu i obradu hrane)...
Last edited by autokefal on 04 Feb 2010 10:38, edited 1 time in total.
Lokacija: Beograd, Stadiona JNA
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedini lakovi za koje znam, a da apsolutno ne dodaju nikakav ton su oni na vodenoj bazi.

Upravo zbog toga, veoma cesto se pre nanosenja vodenog laka povrsina tonira, da ne bi delovala "tupo".
U svakom slucaju preporucio bi ti da prvo probas na nekom mestu koje se ne vidi.
User avatar
autokefal
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 30 Jan 2010 17:51

Post by autokefal »

Hvala ! probacu pa ce vidimo :)
Lokacija: Beograd, Stadiona JNA
Post Reply