Ponovno farbanje vrata preko uljane boje

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
makedonac
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 30 Jun 2009 22:53

Ponovno farbanje vrata preko uljane boje

Post by makedonac »

pozdrav svima na forumu. Moram da kazem da ste svi sjajni i da je forum jako dobar. Mozda moj Srpski nije tako dobar ali se moram potruditi jer sam generacije 76. t.j unapred se ispricavam zbog gresaka.
Da ne duzim zelim da ofarbam sobna vrata koja su farbana belom uljanom bojom.E sad od alata imam 24l. BLECK&DECKER kompresor i kupijo sam neki jeftin pistolj LUX firme.Moje pitanje je kako da nastelujem,kojom bojom da farbam i kojom smirglom da ostrugam vrata.
Unapred zahvaljuem odgovorima . poz.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Pozdrav i tebi i dobro nam došao :) Verovatno si primetio da na forumu ima i tvojih zemljaka i da problemi u komunikaciji ne postoje ukoliko postoji dobra volja za razumevanjem, a na ovom sajtu je sigurno ima :)

P.S.
Napravio si malu grešku u slanju jednog posta pa sam ti tu poruku obrisao. Takođe sam ti obrisao i identičnu poruku koju si poslao u jednu drugu temu. Verovatno ti je to početnička greška :). Članovi i administratori vrlo pažljivo prate sve poruke tako da nema potrebe za dupliranjem. Ova tema je preimenovana kako bi se svi lakše snalazili.
User avatar
makedonac
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 30 Jun 2009 22:53

Post by makedonac »

hvala puno sto si popravio moju gresku ,a i ja sam probao ali se nisam snasao :).bice bolje sledeci put,nadam se:)
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Stelovanje postolja ces morati da probas pa kako ti najbolje bude odgovaralo jedino je bitni da izlazni pritisak iz kompresora podesis da nije prejak za pistolj koji imas. Najcesce je to za te jeftine pistolje 4 bara ali provjeri vjerovatno pise na pistolju negdje pored spoja za crijevo! Sto se smirglanja tice, ako ces da farbas opet pokrivnom bojom, ne moras da skidas komplet staru boju vec samo oguli djelove koji su ispucali i poceli da se odvajaju, zatim ih iskituj i blago osmirglaj. Kitovane povrsine dobro osmirglaj da se izjednace u debljini sa starim lakom jer se kasnije i najmanja neravnina primjecuje na pokrivnoj boji(mnogo vise nego kod bajcivanja i lakiranja bezbojnim lakovima). Ako lakiras sa poliuretanom ili nitro lakom moras prvo da stavis prajmer za uljani lak da ti se nebi nabubrio stari lak i pokvario ti sav posao!

Sve sto ti preostaje je dosta strpljenja i volje da ovo sprovedes u djelo jer je sigurno lakse napraviti nova nego restaurirati stara vrata, sa srecom!
User avatar
makedonac
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 30 Jun 2009 22:53

Post by makedonac »

Sto se tice stelovanja pritiska primetio sam da kad nastelujem na regulatoru 2.7 bara onda kad pustim pistolj da duva na istim tim regulatorom pokazuje 1.3 bara idrzi taj pritisak konstantno t.j pritisak ne opada,ja mislim da je to dobro.samo neznam jeli to dovoljno .a sto se tice pritiska u boci on je konstantan oko5.7 bara i ne opada a motor kompresora radi.ja sam ustanovio da je to optimalno sto se tice ovog tipa kompresora jer kad nastelujem na regulatoru nesto vise od ovog pritiska onda mi pritisak u boci opada a to mislim da nije dobro.pitanje je bilo mogu li ja sa tim pritiskom ofarbati ta vrata. crevo je dugacko 10m.ije ono tanko.Sto se tice prajmera sta je to jer u prodavnici sam uzeo nitro boju ali izgleda da sam zaboravio da naglasim da zelim da prekrijem uljanu boju.znaci sutra idem da trazim prajmer .
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Prajmer je vrsta podloge koja sluzi da razdvoji staru uljanu boju od uricaja nitro laka, da nebi doslo do reakcije posto se oni ne trpe medjusobno! Sto se pritiska tice mozda jeste 5.7 optimalno za kompresor, ali to ne znaci da je optimalno i za pistolj. Pogledaj na pistolju ili kutiji od njega mora da pise maksimalni pritisak dozvoljen za upotrebu!
User avatar
makedonac
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 30 Jun 2009 22:53

Post by makedonac »

da pise na pistolju da je maksimalni pritisak 8bara
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Onda je sve ok, samo naprijed!
User avatar
aragorn
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 22 Jan 2011 18:06

Post by aragorn »

najbolje je farbati istom bojom na istoj bazi u ovom slucaju uljanoj...ali...zavisi od toga sta zelis da dobijes...ponekad materijal ispadne skuplji od samih vrata pa u slucaju da samo zelis da osvezis boju predlazem ti da prefarbas vrata bojom na uljanoj bazi da kao sto rece Vrhunski ne bi doslo do SVADJANJA medju bojama....posto si verovatno vrata vec ofarbao objasnicu ti proces farbanja uopste nebitno o kojem predmetu se radi pa ako slucajno budes nesto farbao samo se drzi uputstva i nece biti greske...kao prvo moras znati da postoje farbe pravljene na razlicitim bazama i da se medjusobno ne podnose....kod nas se najvise koriste uljane,nitro,metalic,acrylne,i poluretan farbe...Vazno je znati da nijedna farba ne podnosi nitro farbu preko sebe,sa poluretanom je slucaj da podnosi nitro boju kao podlogu ali kad nitro boja ide preko poluretana dolazi do svadjanja farba....ukratko...postoji poluretan podloga koja ide na bilo koju farbu koju moras prethodno povrsinski obrusiti da ostetis stari sloj i preko te podloge mozes farbati kojom god farbom pozelis....zove se FP289 i koristi se u kombinaciji sa poluretan razredjivacom i katalizatorom za istu podlogu...dakle zabrusish smirglom 220 granulacije naneses podlogu .nju obrusish granulacijom u rasponu od 320 400 i sve je spremno za farbanje...
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Pozdrav makedonce

Stip Makedonija
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

aragorn wrote:najbolje je farbati istom bojom na istoj bazi u ovom slucaju uljanoj...ali...zavisi od toga sta zelis da dobijes...ponekad materijal ispadne skuplji od samih vrata pa u slucaju da samo zelis da osvezis boju predlazem ti da prefarbas vrata bojom na uljanoj bazi da kao sto rece Vrhunski ne bi doslo do SVADJANJA medju bojama....posto si verovatno vrata vec ofarbao objasnicu ti proces farbanja uopste nebitno o kojem predmetu se radi pa ako slucajno budes nesto farbao samo se drzi uputstva i nece biti greske...kao prvo moras znati da postoje farbe pravljene na razlicitim bazama i da se medjusobno ne podnose....kod nas se najvise koriste uljane,nitro,metalic,acrylne,i poluretan farbe...Vazno je znati da nijedna farba ne podnosi nitro farbu preko sebe,sa poluretanom je slucaj da podnosi nitro boju kao podlogu ali kad nitro boja ide preko poluretana dolazi do svadjanja farba....ukratko...postoji poluretan podloga koja ide na bilo koju farbu koju moras prethodno povrsinski obrusiti da ostetis stari sloj i preko te podloge mozes farbati kojom god farbom pozelis....zove se FP289 i koristi se u kombinaciji sa poluretan razredjivacom i katalizatorom za istu podlogu...dakle zabrusish smirglom 220 granulacije naneses podlogu .nju obrusish granulacijom u rasponu od 320 400 i sve je spremno za farbanje...
Kolega ko je proizvodjac te podloge FP289 i dali postoji neko vremensko ogranicenje kod upotrebe iste, mislim jel se moze nanositi preko svjeze(5-10dana) lakiranih povrsina ili samo preko necega sto je lakirano minimum godinu dana prije!?
User avatar
darkoknez
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Jan 2010 23:45
Location: čačak

Post by darkoknez »

Da malo osvežim temu.
Hteo bih sobna vrata kr.master koja su farbana uljanom bojom da ponovo prefarbam ali ovoga puta PU bojom. Da li je već neko probao ovako nešto( a da je bilo uspešno) i na koji način?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ta uljana, jel stara ili relativno nova (farbano pre par meseci ili pre par godina)?

Ja sam farbao prosle godine preko stare uljane vodenim akrilom. Ustvari, ne da je samo bila uljana, nego je neko izgleda pretrcao nekim nitro lakom, pa se na povrsini napravila isprskala mrezica, ko na fresci. Bilo je nemoguce obrisati ih, posto se stroka stalno zavlacila u te prskotine.

Prebruseno, tu i tamo sitno prekitovano, dva sloja vodene osnovne, dva sloja zavrsne. Obe Helios Aqua.

Ja nemam primjedbi (a ni zena).
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

mbole wrote:Ta uljana, jel stara ili relativno nova (farbano pre par meseci ili pre par godina)?

Ja sam farbao prosle godine preko stare uljane vodenim akrilom. Ustvari, ne da je samo bila uljana, nego je neko izgleda pretrcao nekim nitro lakom, pa se na povrsini napravila isprskala mrezica, ko na fresci. Bilo je nemoguce obrisati ih, posto se stroka stalno zavlacila u te prskotine.

Prebruseno, tu i tamo sitno prekitovano, dva sloja vodene osnovne, dva sloja zavrsne. Obe Helios Aqua.

Ja nemam primjedbi (a ni zena).
Čime si nanosio boju, valjkom ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kompresor i pistolj.

Nikada nisam uspeo da valjkom nanesem vodenu kako treba. Susi previse brzo i ne razliva se dovoljno dugo da je razvucem, a valjak mi uvek ostavlja mehurice (probao sam ja mislim 5-6 razlicitih vrsta valjaka).

Na uskim povrsinama (stok), jos i uspevam da cetkom sa plasticnim vlaknima nanesem kako treba, to jest da ne ostanu izrazeni tragovi cetke i sastavi medju prelazima. Radis brzo i ne razvlacis cetkom ko sto bi radio sa uljanom, vec maltene u jednom potezu naneses.
Post Reply