Gde kupiti proizvode italijanskih firmi Sayerlack i/ili ICA

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
PedjaCh
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Feb 2012 00:09
Location: Vrnjačka Banja

Gde kupiti proizvode italijanskih firmi Sayerlack i/ili ICA

Post by PedjaCh »

Probao sam da nađem zvanične distributere/uvoznike neke italijanske firme koja radi kvalitetne proizvode za zaštitu drveta (impregnate i lakove).
Ovde na forumu sam saznao da firme ICA i Sayerlack imaju odličan kvalitet proizvoda, pa sam pronašao zvanične zastupnike za Srbiju: za Sayerlack to je ECOIMPEX http://www.ecoimpex.rs/#, a za ICA - INTERGAGA http://www.intergaga.co.rs/.

Obe firme imaju zvaničan (srpski) sajt i na oba postoji stranica "kontakt" gde se, naravno, nalazi i e-mail adresa za kontakt, koju sam ja (za obe firme) iskoristio da pitam kako i gde da kupim njihove proizvode i mogu li se sa nekim konsultovati o njihovoj upotrebi. To je bilo pre dve nedelje.

ECOIMPEX mi nije ni odgovorio (iako na sajtu lepo piše: "Ukoliko imate neko pitanje, pišite nam, a mi ćemo vam odgovoriti u najkraćem mogućem roku.").

INTERGAGA mi se odmah javila, čak su me tog popodneva nazvali (njihov tehnolog) koji mi je veoma ljubazno i stručno objasnio šta i kako treba da uradim, a po dogovoru mi je i poslao neke cene.
Baš sam se oduševio brzinom i kvalitetom odziva ove firma i jedino što mi je još trebalo (a nisam znao) je približna potrošnja svakog od premaza po m2 i razjašnjenje nekoliko stavki iz cenovnika. Poslao sam im mejl sa tim pitanjima i od tada ništa. Muk.
Prvo sam pomislio da im tehnolog nije tu baš svaki dan, ali posle dve nedelje više ne čekam odgovor.

Izvinjavam se na dugačkom uvodu.
Moje pitanje je gde vi nabavljate proizvode firmi ICA ili Sayerlack?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3701
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Pedja, nije ti ovo CH...pozovi telefonom, pitaj sta te zanima, budi dosadan, tebi treba.
Zalosno je ali je tako.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Verovatno ne kontrolisu redovno elektronsku postu, ali nema potrebe da se bude dosadan jer su i jedni i drugi vrlo ljubazni i uvek ce svakom kupcu uciniti sve sto mogu. To mogu da garantujem jer ih jako dobro i dugo poznajem. Dovoljno je nazvati ih telefonom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14969
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nazalost, dobar broj nasih firmi (da ne kazem vecina), jos uvek slabo reaguje na e-mail.

Najcesce to cita (ponekad), neka sekretarica, koja ima jos gomilicu poslova, pa kad sta stigne. Jos ako ne razume sta si je ustvari pitao...

Takodje, kod veciine firmi kontakt mail je office@nesto pa tu zavrsi i gomila spam djubreta (svaki spamer na svetu gadja takve adrese), tako da nakon kratkog vremena prestaju i da prate sta stize na tu adresu, ili jednostavno od sume spama ne vide prave poruke.

Jedno od resenja je da pokusas da se dokopas direktne mail adrese nekoga iz prodaje ili tehnologa ili ... sta ti vec treba, pa da onda komuniciras direktno sa njim. U takvim slucajevima najcesce odgovore dobijas ekspresno.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

PedjaCh wrote:i jedino što mi je još trebalo (a nisam znao) je približna potrošnja svakog od premaza po m2 i razjašnjenje nekoliko stavki iz cenovnika.
potrosnja za PU lakove je od 150-180 gr/m2 u jednom premazu, a za neke redje lakove kao sto je na pr. i izolator za mdf oko 130-140 gr/m2 rastvorenog laka (racuna se zajedno sa katalizatorom i diluentom). Znaci racunas za poledjinu jedan premaz osnovnog i za lice 2 premaza, a zavrsni lak po jedan premaz.
User avatar
PedjaCh
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Feb 2012 00:09
Location: Vrnjačka Banja

Post by PedjaCh »

Hvala vam na odgovorima.
Uvek sam smatrao da je "kulturnije" tehničke stvari rešavati pismeno (mail, pa čak i SMS) jer se izbegava "nisam te dobro razumeo" argument u razovoru. A tek ono "sačekajte da zovem kolegu", ili, što mi je možda i najgore: "pozvaće vas naš..." pa onda moraš da budeš na iglama kad će i da li će da nazove.
Tačno je da većina firmi u Srbiji i ne računa na drugi kontakt osim telefona (o, da, još uvek se koristi i telefax!!!), ali to ne mogu da pripišem ničem drugom sem primitivizmu (koliko god to grubo zvučalo).

@maricaiivica:
:) Znam da nije CH, ali bih voleo da bude slično, ili bar da krenemo u tom pravcu... Inače ono Ch u PedjaCh je, opet nažalost, samo od prezimena (Čeperković), a ne od mesta boravka :(

@Pezzo:
Hvala za ove (orijentacione) količine. Njihov (ICA) tehnolog je pominjao 250gr/m2 po sloju/nanosu, ali pretpostavljam da je imao u vidu to što je drvo loše/nikako tretirano duži niz godina.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa ne znam koji tacno lak hoces da kupis (za svaki je napisano u deklaraciji i koliki je utrosak), mozda je mislio 250 gr/m ukupno, t.j. po jedan tanji premaz sa svake strane. Ja za osnovni uvek racunam na 180gr po jednoj ruci (po m2 sa jedne strane) da bi imalo dobar efekat i na kantove nabacujem uvek vise (a to ti sigurno i ne racunas). Prvi premaz uvek radis oskudnije, jer koliko god da nabacis drvo ce ga upiti i bude ti isti rezultat. Drvo treba da bude osmirglano i pripremljeno u svakom slucaju i zatvorena sva ostecenja, a posle smirglanja osnovnog se voskom u boji popravljaju manje zaostale rupice i eventualno manje pukotinice ako ih ima. Ali tu ti je negde potrosnja za vecinu lakova.

I jos nesto, nisu svi lakovi istog viskoziteta i tezine, pa na primer beli osnovni za medijapan dodje oko 600-650ml/kg (a prodaje se na kilo !). Zato kazem da zavisi i od laka, a to nisi napisao pa ne mogu bas za sve vrste da tvrdim, ali sam ti napisao za PU transparentne koji se najvise koriste za masiv i furnir i uglavnom su oko 1kg=1lit (i prodaju se na litar !).
User avatar
Trale
Šegrt
Posts: 37
Joined: 07 Jul 2013 18:19
Location: Trstenik

Post by Trale »

Za Sayerlack kontaktiraj Drvo Art iz Čačka, izuzetno su ljubazni, najbolje telefonom.
User avatar
PedjaCh
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Feb 2012 00:09
Location: Vrnjačka Banja

Post by PedjaCh »

Ma zvaću i jedne i druge, jasno je da drugačije ne ide i moraću da se povinujem tome.Žao mi je što sam izgubio (pokazuje se dragoceno) vreme. Radi se o lakiranju/zaštiti hrastove stolarije lakovima na vodenoj bazi. Po preporukama bi trebalo da se slojevi nanose pri temperaturama iznad 20°C, a sada sve ređe i kraće mogu da računam na to. Ne znam da li da uopšte počinjem...

Evo šta sam dobio od tehnologa iz INTERGAGA:

".....
Oni proizvodi o kojima smo razgovarali, nose šifre:
Izolant - IS207 (+ katalizator C207)
Impregnant - IM116UCxx
Završni lak - LA321IS, LA321ISL ili LA321IBASE (razlikuju se po stepenu zamućenja odn. količini pigmenta koji služi za zaštitu od UV zračenja, ja bih vam preporučio LA321ISL)
..."

Ja sam shvatio da je, bar za impregnant (izolant?) pretpostavljeni utrošak oko 250gr/m2, ali nisam siguran te sam i to u poslednjem mejlu tražio da mi napišu...
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

izolant i impregnant nije isto izolant ti treba ako radis sa poliuretanom a ove sifre za lakove sto su ti dali su vodeni lakovi i njihova potrosnja i jeste 250 mg po m" a zapravo prvo ide impregnant u dva sloja i tu ti je potrosnja oko 100mg posloju zatim osnovni njegova potrosnja je oko 180 -200mg a zavrsni vodeni mora da bude deblj i njega ti treba 250 mg ili moze dva zavrsna po 150 mg ako ti neso nije jasno pitaj;
smirglaj nikad dosta
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ma taj izolant kod vodenih za prozore sluzi vise kao impregnant, da kao zastiti drvo od uv zraka i budji i da se eventualno boja/bajc ne razmrlja (ako je ima), a i kod cetinara sa dosta smole. Ja sam i sebi radio bez toga i preko bajca i sve je normalno, vodene koristim od kad su se prvi pojavili. Nanosenje debljih slojeva treba uvek izbegavati (kod svih vrsta lakova) jer moze doci do problema, bolje je dva tanja nego jedan deblji premaz.
Vodeni lakovi se koriste pri temperaturama od 15°C pa navise, a vlaznost vazduha odgovara do 85%.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

pezzo na izolant nemoze da ide impregnant jer drvo treba da upije impregnant( sama rec ti to kaze) da bi se zastitilo od budji itd pa onda osnovni tanak obrusi se pa zavrsni deblji jedan sloj ili dva tanja sto sam napisao jer tako pise u tehnickom upustvu od boja!!
smirglaj nikad dosta
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Nisi dobro razumeo sta sam napisao. Impregnant ti i nije neophodan, pa ni izolant, jedino ako renoviras stare prozore. Oni ce ti preporuciti i 20 premaza, ali nema to toliki efekat, svako razvija svoju teoriju, trgovina je to.

p.s.

moram da dodam... :)

evo ti Radenko link za pdf, sayerlack, uputstvo na srpskom: www.drvo-art.com/www/documents/1340012094SAYERLACK_uputstva_sr.pdf
i u meniju nadji: vodeni lakovi za stolariju.
a ja imam (verovatno imas i ti) i njihovu publikaciju za "hidro plus" lakove i tamo se navode "zastitne boje". Te zastitne boje za prozore vec imaju u sebi impregnant, t.j. neki fungicid. A imaju i posebno zastitne boje (bajceve) za vrste koje sadrze vise smole, jer se svaki bajc ne upija jednako u svako drvo.
A izolant spominju samo za slucajeve ako je zbog karakteristika te zastitne boje neophodan da bi se lakse naneo osnovni lak.
I sami lakovi vec imaju neke dodatke za zastitu, pre svega od uv zracenja.
Eto tu se nismo razumeli, ali ako imas njihovu brosuru/uputstvo, pogledaj kad imas vremena.
Last edited by Pezzo on 30 Sep 2014 20:52, edited 1 time in total.
User avatar
PedjaCh
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Feb 2012 00:09
Location: Vrnjačka Banja

Post by PedjaCh »

E zato na ovaj forum treba dolaziti - uvek se nešto (novo) nauči!

Uopšte nisam obratio pažnju na ono "izolant"; moje (više ne znam: pogrešno?) shvatanje je da je to osnovni sloj (Izolant - IS207 (+ katalizator C207)), tj. sloj koji ide posle nanošenja (po potrebi u više premaza) i sušenja impregnata (IM116UCxx). Na kraju se nanosi završni lak (LA321ISL).
Jeli tako?

Dobro sad (nadam se) kapiram razliku impregnata i izolanta: prvo je sredstvo koje drvo upija, a drugo je sloj. Impregnat primarno ne dozvoljava da drvo upije (dodatnu) vlagu/vodu, a drugi primarno štiti od UV zraka (mada i onm pošto je sloj, ne dopušta prodor vode/vlage).
Mislio sam da je ovaj drugi sloj (izolant) potreban i kao podloga za završni lak.

Inače, mislim da sam već napomenuo, radi se o zaštiti postojeće hrastove stolarije, stare preko 15 godina, koja se solidno drži obzirom da sam je u poslednjih 10tak godina tek 1-2 puta šmirglao i lakirao i to lakom SunBLOCK (neki grčki lak)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

PedjaCh wrote:Dobro sad (nadam se) kapiram razliku impregnata i izolanta: prvo je sredstvo koje drvo upija, a drugo je sloj. Impregnat primarno ne dozvoljava da drvo upije (dodatnu) vlagu/vodu, a drugi primarno štiti od UV zraka (mada i onm pošto je sloj, ne dopušta prodor vode/vlage).

Inače, mislim da sam već napomenuo, radi se o zaštiti postojeće hrastove stolarije, stare preko 15 godina, koja se solidno drži obzirom da sam je u poslednjih 10tak godina tek 1-2 puta šmirglao i lakirao i to lakom SunBLOCK (neki grčki lak)
Ne,

-Impregnant je sredstvo koje stiti drvo od razaranja plesnima i crvotocinama, sadrzi fungicide i insekticide. Moze biti transparentan i u boji.
-Postoje i konsolidanti, koji ucvrscuju strukturu (kad je to potrebno kod nekog starog drvenog elementa).
-Izolanti, kao sto sama rec kaze, cine izolacioni sloj izmedju neka dva sloja, u situacijama da moze doci do nekih medjusobnih reakcija ili probijanja neke smole ili razmazivanja boje i sl.

i ima jos hemikalija, da ih ne redjamo sve. Ali izolant nije osnovni lak, to je samo barijera za koju se vezuju i prethodni sloj i sledeci, koji ce biti osnovni lak.

Znaci izolant ti treba i ako preko nekog laka ides drugom vrstom laka.

-Osnovni lak (ili podloga) ti treba da dovedes povrsinu u stanje da bude glatka i on popuni sve mikro neravnine, pa kad ga lepo izbrusis sitnom smirglom, onda dobro uklonis prasinu i nabacujes zavrsni lak.

malo sam udavio, ali nadam se da je sada jasnije :)
Last edited by Pezzo on 30 Sep 2014 21:13, edited 1 time in total.
Post Reply