Gde ofarbati zv. kutije u Beogradu?

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
djoloz
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 12 Nov 2012 16:36

Post by djoloz »

Hvala na detaljnom objasnjenju kao i vremenu utrosenom na isto. U tom slucaju bih mat crnu pa bih ti VEOMA bio zahvalan ako bi mogao da mi kazes u par koraka proceduru za to. Trenutno mi kutije stoje izgitovane i osmirglane odnosno spremne za podlogu i ostalo. Kako da postignem mat crnu u domacoj radinosti, znaci da li valjak, cetka ili sprej itd. Hvala do neba! :)
User avatar
djoloz
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 12 Nov 2012 16:36

Post by djoloz »

Isto tako kojom smirglom da pripremim gitovane kutije za podlogu ili da ih pripremim posle podloge. Nakon gita smirglao sam sa 150 a za finije cu koristiti 360 cini mi se. Znacilo bi mi detaljnije objasnjenje posto sam neuk za te stvari al sam resio kad vec sve sam radim da odradim i to farbanje, naravno uz vase savete.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14965
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nanesi podlogu. Cime god je nanosio, posle toga ti sledi smirglanje. Ako je nanosis pistoljem smirglaces manje, ako je nanosis cetkom ili valjkom smirglaces vise. Dokle da smirglas? Dok ne bude ravno i glatko, ali da jos uvek postoji podloga. Koja smirgla? Ja bih prvu ruku isao sa 240, a drugu sa 320.

Eh... da ne preskocimo. Pre nego sto uopste krenes da nanosis podlogu na zvucnike, prvo probaj kako se trpe tvoja podloga i tvoj mat lak u spreju.
Drugim recima, uzmi neko otpadno parce, nanesi na njega podlogu, lepo sacekaj da se osusi ko sto bi i sa zvucnicima, pa nanesi sprej preko. Sacekaj par dana, pa vidi da ne odreaguju podloga i sprej. Nekada se desi da odreaguju tek posle par meseci, al to bi ipak bilo previse da cekas, pa ponesto moras i da rizikujes). jedina sigurna varijanta je da kupujes osnovnu i zavrsnu od istog proizvodjaca i iz istog sistema, al to koliko znam kod nas nije dostupno ako je zavrsna u spreju.

Nakon toga, uzmes mat crni sprej i naneses.

E sad, kod nanosenja sprejem, posto imam utisak da se time nisi bas bavio, mnogo je bolje da naneses vise tankih slojeva, nego jedan debeo. Neka ti se cini da je nakon prvog nanosenja "tanko" i da se providi, to jest da nije pokrilo, pa se providi podloga. Nema veze. Pokrice naredni sloj. Ali ako naneses previse, pa procuri... smirglaj pa iz pocetka.


Idealno bi bilo kad bi mogao da odjednom farbas celu kutiju (znaci svih 6 stranica). Tako bi se najmanje primecivali prelazi i magla izmedju dve povrsine koje su farbane u razlicito vreme. Jedan od nacina koji mi pada na pamet za to je da postavis kutije na nekakve dosta visoke siljke. Drugi je da kutije okacis o plafon naopako, ali tu imas problem sto ce ti najteze biti da farbas povrsinu koja se najvise vidi (gornju koja je u ovom slucaju odozdo... kako sasavo zvuci ova recenica :))
Mozda neko ima neki bolji trik.
User avatar
djoloz
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 12 Nov 2012 16:36

Post by djoloz »

Farbao sam dosta stvari sprejem pa znam za prethodno muckanje od 2-3 min i razdaljine od 20-30cm prilikom prskanja. Sto se tice gornje i donje strane zvucnika za to planiram da dodam po komad crnog klirita ne bi li malo razbio tu monotonu mat crnu a i nisu mi savrseno ravne te povrsine. Idem sutra u nabavku podloge i farbe ne bi li vec u nedelju poceo sa tim :) Hvala za savete, javljam se ako nesto ne bude islo :P
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Jos nisi ofarbo kutije :einstein:
User avatar
djoloz
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 12 Nov 2012 16:36

Post by djoloz »

Nema se vremena a i nisu mi stigli drajveri jos uvek pa mi se nesto i ne zuri :)
User avatar
slovenija
Majstor
Posts: 278
Joined: 21 Oct 2012 20:28

Post by slovenija »

Pa zašto mdf i crna boja? Zašto ne masiva jednog drva i lak??

Zašto mora biti plastic fantastic?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Zvucne kutije se prave od iverice zbog akustike.
User avatar
djoloz
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 12 Nov 2012 16:36

Post by djoloz »

I ja bih najradije voleo puno prirodno drvo medjutim ono nije homogeno i samim tim akustika bi se razlikovala za obe kutije. Postoji neka vrsta africkog drveta koja je skoro pa identicna u svim delovima ali je kvadratni metar PRESKUP i gotovo nenabavljiv.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14965
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa covek je prvo hteo da furnira, upravo zbog izgleda, al ispalo je ili preskupo ili se niko nije javio da mu to odradi.

Sto bi rekli: sta je sledece na spisku?

Sa druge strane, meni su zvucne kutije oduvek bile "tehnikalija", to jest od njih nekako i ocekujem da ne budu "prirodne".
Naravno, sto ljudi sto ukusa, sto zena... dvesta sisa :)
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

djoloz wrote:I ja bih najradije voleo puno prirodno drvo medjutim ono nije homogeno i samim tim akustika bi se razlikovala za obe kutije. Postoji neka vrsta africkog drveta koja je skoro pa identicna u svim delovima ali je kvadratni metar PRESKUP i gotovo nenabavljiv.
Kad sam kompletirao kućnu muziku jednom perfekcionisti, kutije sam pravio od oraha.
Ali...
Spolja kutija od oraha, u njoj kutija od iverice sa 5 cm razmaka između njih. Zvučnici montirani na ivericu pa od više slojnog platna u harmonika obliku (to je i pravio neki majstor koji je pravio harmonike)prelaz na spoljnu kutiju. Kutija od iverice okačena gumenim trakama za spoljnu kutiju. U šupljinu između kutija nasut prosejan i dobro osušen pesak dunavac.
Orah pređen mat bezbojnim lakom.
Jesu imale preko 500 kila al' su imale i kvalitet
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
djoloz
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 12 Nov 2012 16:36

Post by djoloz »

Jel problem ako bude 3 ruke podloge? Malo sam se zaneo pa nakon susenja prve ruke odmah sam naneo i drugu, nisam smriglao, pa zato pitam.
Post Reply