pojava tackica prilikom zavrsnog lakiranja

Kako farbati, lakirati drvo, MDF. Pitajte sve o bojama, lakovima, farbama, bajcu. Gde kupiti i slično.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

da li ti imas separator vlage na pistolju????
da se tebi ne javljaju mehurici od kondezata???
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

trivun wrote:Samo da dodam, morao sam malo i pritisak da povećam jer u nekim momentima je lak izlazio kao sitna kišica, e tu gde je pala kapljica ostao je mehurić. Bar sam ja tako to video. I mehurići su bili vidljivi odmah, ali sam se ja nadao da će se sušenjem povući. Ali nisu. Povukli su se šmirglom.
Ma to ti je voda (kondenzat) iz crijeva pokapala po laku, da su kapljice laka one bi se razlile!

Ako imas separator vlage provjeri da se nije napunio i ispusti vodu iz boce kompresora!
User avatar
sbvlada
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 27 Oct 2010 17:11
Location: Smederevo

Post by sbvlada »

nije vlaga..vec vazduh jer odredjen broj mehurica ispari a samo mali broj ostane.. lak sam razredjivao oko 30 %.a i sa 10 % se pojavljuje isto.. nesto je vezano sa lakom ali kod tog laka ( PU er-lac) uvek mi se javlja isto mehurici. ne znam sta se to desava i koji je lak bolji za upotrebu..
User avatar
sbvlada
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 27 Oct 2010 17:11
Location: Smederevo

Post by sbvlada »

posto sam vec zavrsio ovo farbanje a nije bas najbolje ispalo da li mogu da probam da ispoliram lak.. da li sme PU lak da se polira i ako sme kojom granulacijom smirgle i kojom pastom..?
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Sme da se polira ali ne smirglom jer to nije onda poliranje.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

sa p2000 skidas mrve i kojesta smirglajuci u jednom pravcu i fajtalicom prskati.
onda polir pastom srednje granulacije udri i na kraju mleko.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Sasa wrote:
trivun wrote:Samo da dodam, morao sam malo i pritisak da povećam jer u nekim momentima je lak izlazio kao sitna kišica, e tu gde je pala kapljica ostao je mehurić. Bar sam ja tako to video. I mehurići su bili vidljivi odmah, ali sam se ja nadao da će se sušenjem povući. Ali nisu. Povukli su se šmirglom.
Ma to ti je voda (kondenzat) iz crijeva pokapala po laku, da su kapljice laka one bi se razlile!

Ako imas separator vlage provjeri da se nije napunio i ispusti vodu iz boce kompresora!
Nemam separator vlage. Znam da bi trebalo da je tu ali ga nema. A sto se tice vode ima je, doduse dosad se pojavljivala, kapala na sastavu creva i pistolja, verovatno je ima i u mlazu samo sto ja to nisam tako registrovao.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

trivun wrote:Nemam separator vlage. Znam da bi trebalo da je tu ali ga nema. A sto se tice vode ima je, doduse dosad se pojavljivala, kapala na sastavu creva i pistolja, verovatno je ima i u mlazu samo sto ja to nisam tako registrovao.
ne valja ti rabota(od kondezata samo sranja)jos ako ti kompresor baca ulje pa to zajedno izlazi napolje iz pistolja onda nista od farbanja :stolt:
kupi barem onaj mali sto ide na pistolj puno ce biti bolje :tummenupp:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Ok. Znam da treba, nego sve od danas do sutra. A i vec duze vrema kupujem neki malo ozbiljniji kompresor pa racunam onda cu sve da ga opremim kako treba, ali ... Kod mene je sve nekako onako. Ja sam stolarijom poceo da se bavim onako iz hobija, a onda me je privukao duborez i restauracija antikvitetnog namestaja, a za to mi je kompresor bio vrlo malo potreban. Onda je pocelo ovo neko vreme da to vise nije mogao da bude samo hobi. Postojala je mogucnost (a sve vise i nuzda) da se uzme i neka para. A kad je to pocelo da bude onako redovno i sve cesce, onda je bilo sve vise interesenata za neku reparaciju starog (ali ne antikvitetnog) namestaja, tipa stare rasklimatane stolice i stolovi, oguljene komodice s kraja 70-tih i osamdesetih. E sad nije to to sto ja volim, ali to se nekako samo nametnulo,u stvari jos uvek je u fazi nametanja, a ja se ne trudim previse da to odbijem jer para je vrlo ristojna. Tako da polako ulazim u fazu nabavke alata koji vise odgovara lakirerskoj nego stolarskoj delatnosti. A uz alat pokusavam da malo upotpunim i znanja iz te oblasti jer ni tu bas ne sijam. Ali sa sitnijim komadima za sad prolazim sasvim zadovoljavajuce a i musterije se ne bune. Nesto vece i ozbiljnije za sada ne uzimam da radim. Eto tako stoje stvari. Bice i separator a vrlo brzo i kompresor.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

separator za pistolj kosta 500rsd :rodna:
a kompresor.......
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Ma za separator nije što košta. Ne znam ni ja šta je tačno, verovatno ne shvatanje problema koji proističu usled nedostatka istog. Rešavamo pitanje separatora u toku dana. Nego kad smo već kod toga koliki kompresor bi bio neki minimum, a koliki neki optimum, za poslove o kojima sam gore već pisao. Unapred hvala.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

minimum:1,5 kw-50l
optimum 2,2kw-100l
:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Hvala
User avatar
sbvlada
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 27 Oct 2010 17:11
Location: Smederevo

Post by sbvlada »

ja imam separator..taj od 500 rsd i ok..tako da ovi mehurici nisu od vlage nego od vazduha i najverovatnije je nesto vezano za razredjivac..kao da nije odgovarajuci mada sam ispostovao sve sto je proizvodjac preporucio.. probao sam da popravim lose farbanje poliranjem ali ni to ne ide jer je pu farba jako tvrda i rucno da se polira cinimi se da je preveliki posao.. tako da sam za sada osustao od te ideje..razmisljam da probam da preko pu laka nanesem sloj auto laka.. i interesuje me da li nece da dodje do neke reakcije izmedju lakova da ne nabubri pu ako na njega nanesem bezbojan auto lak i da li taj lak je dobar za namestaj..?
da li neko ima to iskustvo?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5377
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

naravno da mozes autolak preko pu(ja sam o tome pisao puno puta)njega ces lako ispolirati samo ce on pratiti kratere od mehurica.
prethodni premaz je dovoljno da "matiras"sa p600 da bi se novi sloj vezao.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply