





U pitanju je hrastova komoda koja je stajala u staroj švapskoj kući pa je povukla miris i treba joj osvežavanje.
Treća slika je bočna ivica, poslednje tri su gornja površina komode koju sam šmirglao rotacionom šlajfaricom sa 80. Vidite i u kakvom je stanju drvo, duboke brazde oko milimetar, vidi se da je počelo da truli, jer je sa te površine bio nestao lak. Sa donje strane ta daska je zdrava.Na pretposlednjoj slici one tri uzdužne svetle šare su se povećavale što sam više šmirglao, to gde je svetlije je trulije. Na poslednjoj se vidi i trulo drvo veličine novčića, oko 2cm u prečniku. Uživo više bode oči.
Na prve dve slike vidite i otprilike kakva je bila boja komode.
Moja želja je da je išmirglam i prelakiram, pa da opet ima neku sličnu boju, da se vide šare, a najbitnije je da ne ispadne šareno, nego da deluje ujednačeno.
Pitanja su vezana za šmirglanje, farbanje i eliminaciju mirisa.
1. Šmirglanje
Gore su ostale i neke fleke od prethodne farbe. Šmirglao sam 2 sata i pazio da celu površinu prelazim ravnomerno, ali opet je ostalo par mrlja.
Ako ne smetaju kasnije za farbanje/lakiranje, i ako ona trulež ne smeta, ja ne bih dalje išao.
Takodje, zanima me do koje granulacije šmirgle da idem?
2. Farbanje/lakiranje
Ovo sve radim napolju, a nemam kompresor, nego sam mislio četkom i valjkom.
Šta da uzmem od farbi/lakova, da li nešto za impregnaciju, koliko premaza i sl.?
3. Mirisi
Pretpostavljam da kada išmirglam i prelakiram drvo, tu neće biti nekih mirisa iz starog prostora? Šta da radim sa ivericom od koje su napravljene police unutra, da li je dovoljno da išmirglam i prelakiram ravne površine, a one bočne ivice koje su gole natopim lakom ili nečim? Ili ne vredi?
Isto pitanje za lesonit na dnu fioka i na ledjima, da li tu mirisi mogu da se "zatvore" ili ubiju nečim, ili da uzmem novi? Naoko su i iverica i lesonit u dobrom stanju, ne vidi se da je povuklo vlagu pa da je nabubrilo i sl.
Cilj je da prodjem sa manje muke i da prodjem jeftinije, a da to liči na nešto, ako može.