Obaranje ivice na MDF-u(rund)

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Obaranje ivice na MDF-u(rund)

Post by becka75 »

Prilikom obaranja ivice desava mi se da na ulazu i izlazu iz komada rund bude veci nego sto treba.Ovo mi se desava kad radim iz ruke i na stolu.Zasto i kako?
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Daj neku sliku da vidimo šta se tačno dešava.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Dajte mi ljudi pojasnite molim Vas što vam to točno znači, obaranje ivice.
Mislim da znam o čemu je riječ, ali nisam točno siguran o čemu se radi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko ja shvatam, obaranje ivice bi trebalo da bude obrada na glodalici, gde se ivica ploce skida ili ravno pod nekim uglom (recimo 45 stepeni) ili se zaobli.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Jos negde sam video da se ljudi zale na taj problem ali se ne secam odgovora. Probaj da od ivice polako povecavas dubinu ili iz vise prolaza da uradis to sto hoces.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Ja sumnjam na osovinu frezera,izgleda da ima malo lufta,tako da prilikom ulaska na komad malo pobegne iz ose,a prilikom izlaska vrati se na pocetak.To dovodi do pomenutog problema.Taj frezer je iskra 1100 w,ali ovih dana ide na servis jer je pun prasine zbog rada na stolu,totalno je blokirao.Na sto sam okacio prvu zamenu(neki Ei NIS) koji je kopija iskrinog frezera.On je u prilicno dobrom stanju a od sledece nedelje radim kuhinju od mdf-a tako da cu javiti da li je problem i dalje aktuelan.Obaranje ivice je pravljenje rund-a ,odnosno zaobljenje ili obaranje pod uglom od 45 ili 30 stepeni.Puno uspeha,srece, zdravlja i naravno posla zelim svim radionicarima!
User avatar
Indoor
Šegrt
Posts: 25
Joined: 09 Jan 2008 23:14

Post by Indoor »

becka75 wrote:Prilikom obaranja ivice desava mi se da na ulazu i izlazu iz komada rund bude veci nego sto treba.Ovo mi se desava kad radim iz ruke i na stolu.Zasto i kako?
Na početku i na kraju komada na kome obaraš ivicu stavi još po jedno parče MDF-a( (koje ti ne treba) tako da frezer ide ravno dok ne obradiš ceo komad odnosno ivicu.
Moraš sva tri komada da fiksiraš (stegama) kao da je u pitanju jedan komad.
ODJAVLJEN
Post Reply