Gornji elementi - montaza na sinu

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
zid
Šegrt
Posts: 38
Joined: 17 Dec 2008 17:29

Post by zid »

Ha, taj [ profil je i meni padao na pamet, tiplovati ga u plafon, pa onda gornje elemente nekako spojiti sa [ profilom,
npr. HOP [ 100x60x4
Inace, polozaj koji je meni jedino izvodiv definitivno pravi moment obrtanja, koji za posledicu ima cupanje vijka-tipla iz zida.
Svi problemi su proistekli iz zida 12 cm, gde su jos nasli za shodno da stede na materijalu i sibali su suplju opeku, pa jos na kant.
Nadam se da ce AB horizontalni serklaz drzati kuhinju, jedino mi je malo komplikovanije montirati jos HOP [ profil iznad svega, ali ako je to jedino resenje-mora biti primenjeno
User avatar
zid
Šegrt
Posts: 38
Joined: 17 Dec 2008 17:29

Post by zid »

A sta mislite o varijanti bez malopre opisanog [ profila, znaci izbusiti rupu u plafonu, u nju postaviti tipl, a iz gornjeg elementa jedan vertikalan sraf-vijak sa vecom podloskom izmedju glave srafa i iverice direktno u taj tipl, s tim da ce taj sraf ici 10-ak cm kroz "nista" :D
tj imace funkciju klasicne zatege.
Da li bi taj (doduse, malo duzi sraf) u kombinaciji sa pomenutim drzacima za sinu propisno obavio posao?

E ako me sad neko razume, svaka mi cast na formulisanju pitanja, ali .....
:D
Last edited by zid on 18 Dec 2008 10:17, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Razume, razume...

Nije loša ideja, ali imam amandman:
U plafon šrafiš hangar vijak (pola iver, pola mašinski), npr M6. Na mašinskom delu naviješ maticu za nastavljanje (ne znam kako se zove), a u nju navojnu šipki M6 potrebne dužine. Na plafonu elementa bušiš rupi fi6 istavljaš podlošku i maticu sa obe strane iverice. Ovih skalamerija ti ne treba mnogo ukoliko elemente i međusobno povežeš.

Ako tako nastaviš, ni tiplovi u bočnom zidu ti neće trebati :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cekajte malo.
Mi se trudimo da ne iscupamo tipl iz zida odnosno betonskog cerklaza zato sto je na pola visine elementa i imace i opterecenje na cupanje, a vi upravo predlazete da to ojacamo tako sto cemo elemente da okacimo na tiplove koji ce biti direktno optereceni na cupanje (i to samo na cupanje)?
Nesto mi tu ne pije vodu :)
Pre svega pitanje je kakav je plafon, to jest od cega je i da li on sam moze da podnese tezinu elementa. Ako potrefis na mesto gde je suplja monta, onda slaba vajda od drzanja.
Nego sad nesto razmisljam, ti tu sinu kacis za betonski cerklaz. Uzmi metalne tiplove za beton, i njima prisrafi sinu. Jedino moras da vodis racuna da uhvate bas za beton, a ne za malter (ne znam koliko je debeo malter preko tog cerklaza). Stavi ih malo gusce, i onda mozes da za to privezes tamića i vuces, pre će da crkne tamić nego da se to iščupa iz betona :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Cekajte malo.
Mi se trudimo da ne iscupamo tipl iz zida odnosno betonskog cerklaza zato sto je na pola visine elementa i imace i opterecenje na cupanje, a vi upravo predlazete da to ojacamo tako sto cemo elemente da okacimo na tiplove koji ce biti direktno optereceni na cupanje (i to samo na cupanje)?
Nesto mi tu ne pije vodu
Nisi razumeo. Ta bahanalija na plafonu ima ulogu da "umiri" konstrukciju, odnosno da spreci oscilacije po dužini cerklaža i sve svede na opterećenje na smicanje, a ne da nosi konstrukciju i optereti se na čupanje.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

A kolko sam skonto on niti nema tog betonskog cerklaža u njemu dostupnom području da u njega samog nešto utipluje,bar sam dobio taj dojam iz objašnjenja.ALI ako se može šina utiplati u betonski cerklaž pa makar ona i bila na sredini elementa onda nema problema kako kaže Mbole čelične tiple ili one sidrene šarafe i pritegneš šinu i možeš obisit vola na nju.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
zid
Šegrt
Posts: 38
Joined: 17 Dec 2008 17:29

Post by zid »

mislim da bi bilo najbolje da ubacim sliku ( .dwg ili .pdf ), ili jos bolje da posaljem nekome pa da je nakace na forum, pa ce biti jednostavnije videti o cemu se prica.
Na zidu kuhinje, u visini 2.05 m, iznad vrata postoji AB serklaz koji ide duz celog zida, pa se nadam da je sad jasnije.
Kompletna kuhinja ima mogucnost da sinu tiplujem u isti AB serklaz, samo sto drzaci nece biti u visini gornje ivice elementa, vec blize sredini.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

E pa to je to znači ti imaš mogućnost da šinu utipluješ u nešto tvrdo a to je serklaž i to ima dovoljno.Nema veze ako je šina malo više iznad od sredine elementa samo upotrebi za tiplanje šine čelične tiple ili one sidrene šarafe i to nema kamo sto posto.A možeš poslati i sliku ako hoćeš Mboletu on će je ubaciti,on je kompjuterski mag na ovom forumu.:D;)
Last edited by Strkic on 18 Dec 2008 13:13, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

metabo wrote:Nisi razumeo. Ta bahanalija na plafonu ima ulogu da "umiri" konstrukciju, odnosno da spreci oscilacije po dužini cerklaža i sve svede na opterećenje na smicanje, a ne da nosi konstrukciju i optereti se na čupanje.
Hmmm,
Jedino ako je to sto kacis u plafon ooooozbiljno kruto
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:
metabo wrote:Nisi razumeo. Ta bahanalija na plafonu ima ulogu da "umiri" konstrukciju, odnosno da spreci oscilacije po dužini cerklaža i sve svede na opterećenje na smicanje, a ne da nosi konstrukciju i optereti se na čupanje.
Hmmm,
Jedino ako je to sto kacis u plafon ooooozbiljno kruto
U bre, odosmo daleko. Praktično, "tamić/vo" kombinacija je dovoljna :)

Teorijski, mora se uzeti pozicija centra mase opterećenih visećih elemenata, a samim tim i koji sve momenti tu deluju, moduli elastičnosti svega i svačega... Tek tada možeš da vidiš šta je kruto a šta nije ;). Ne zaboravi i težinu domaćice koja se svom težinom osloni na viseći elemenat, zatim tendenciju da se teške stvari stavljaju na najvišu policu, pa zamor materijala, pa klizišta, zemljotresi, pa letnja vlaga i njena apsorbovana težina, pa promenljivi centar Zemlje, a samim tim i iznos gravitacije... Jel smrdi nešto kod tebe? :)
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

E jesmo objasnili.Mi prijatelji moji odosmo u astronomsku fiziku ili tako nekako.Ja osobno mislim da nema neke potrebe da se to još dodatno ojačava ako se šina može utiplati u serklaž sa čeličnim tiplama,jedino šta on može da uradi je to da tamo gdje mu dođe nosač u elementu stavi odmah iznad njega policu i da je prišarafi šarafima naravno sa vanjske strane elementa i to nebi smjelo nikuda ( osim ako se domaćica nebude vješala na element kako kaže Metabo ).
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
zid
Šegrt
Posts: 38
Joined: 17 Dec 2008 17:29

Post by zid »

Mozda sam ja to malo iskomplikovao, poslepodne cu pokusati da okacim sliku toga sta planiram da radim.
Sto se tice kacenja o plafon, zamislio sam da to bude dodatno osiguranje, npr. taj vijak zatezati (samim tim "podizati" element) samo dok se ne vidi da se nosac-drzac elementa poceo odizati sa sine i tu stati. Pretpostavljam da bih time podelio vertikalnu silu, tako da deo primi vertikalni vijak, a deo nosac-drzac sa sinom, a time bih izbegao momente, koji cupaju vijak u prvoj varijanti bez kacenja o plafon iz zida.
Naravno, ukoliko sina ankerisana u AB serklaz nije dovoljna!
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Ako znaš točno di je serklaž probaj ga bušiti da vidiš jeli čisti i tvrdi beton ako je,ja mislim da nema potrebe za šarafanjem u plafon.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

zid wrote:Na jednom forumu sam pokupio dosta informacija (ne bih da ispadne tuzikanje na njih, stvarno su mi pomogli) pre nego sam naisao na ovaj site.
Imam dilemu po pitanju montiranja gornjih elemenata kuhinje na sinu.
Drzaci za tu namenu su debljine 16 mm i imaju dve rupe fi 4 mm, predvidjene za srafove.
Moje pitanje je vezano bas za srafove, koji srafovi se tu montiraju:
1 - sraf-vijak za drvo (16mm drzac + 18 mm iverica) koji bi bio u iverici manje od 18 mm
ili
2 - vijak 4 mm sa navojem - pa sa druge strane pritegnuti maticom
Nadam se da sam uspeo realno predstaviti moju problematiku.
Unapred zahvalan
to što si ti opisao je standardna zakačka za viseći elemenat.
ona se zavrće šarafom 4x30.obični iver šaraf i sasvim je dovoljno dva koliko ima na svakoj zakački jer oni služe samo da pričvrste zakačku za vertikalu.a ostalo nosi gornja horizontala.koja je dovoljno da ima 2 konfirmat vijka i dva tipla ili jedan keks....to jes da je na taj način zavrnuta vertikala u horizontalu....
ko radi taj se i umori
User avatar
zid
Šegrt
Posts: 38
Joined: 17 Dec 2008 17:29

Post by zid »

Vec sam napisao da ovde nema gornje horizontale, tj. ima je, ali yakacka nije neposredno ispod nje, da bi mogla preneti vertikalnu silu.
Post Reply