Gornji elementi - montaza na sinu

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
zid
Šegrt
Posts: 38
Joined: 17 Dec 2008 17:29

Gornji elementi - montaza na sinu

Post by zid »

Na jednom forumu sam pokupio dosta informacija (ne bih da ispadne tuzikanje na njih, stvarno su mi pomogli) pre nego sam naisao na ovaj site.
Imam dilemu po pitanju montiranja gornjih elemenata kuhinje na sinu.
Drzaci za tu namenu su debljine 16 mm i imaju dve rupe fi 4 mm, predvidjene za srafove.
Moje pitanje je vezano bas za srafove, koji srafovi se tu montiraju:
1 - sraf-vijak za drvo (16mm drzac + 18 mm iverica) koji bi bio u iverici manje od 18 mm
ili
2 - vijak 4 mm sa navojem - pa sa druge strane pritegnuti maticom
Nadam se da sam uspeo realno predstaviti moju problematiku.
Unapred zahvalan
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Koliko su dugački držači i koje su dimenzije visećih elemenata?

Pod pretpostavkom da su "leđa" od 18mm iverice sledi:
Varijanta 1. je prilično nesigurna ukoliko šrafovi nisu gusti, npr. na svakih 10cm, po čitavoj širini elementa.
Ja ti predlažem varijantu 2, ali bih malo te rupe proširio barem na M6 (to ti bolje može odgovoriti neki mašinac koliku silu na smicanje mogu da izdrže pojedini zavrtnji).
(Te tablice mašinskih elemenata verovatno možeš i sam negde da "izguglaš", ukoliko ne nađeš ovde pravi odgovor. :rolleyes: )
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

A jel ti baš moraju biti montirani na šinu?Jer postoji i drugi nosači,ja sam recimo gornji element oslonio na vrh pločica i od nosača sam koristio L profil nosača koji se ušarafi u gornje ćoškove sa po dva šrafa od 6 mm i onda kroz L profil šraf u zid u pvc tiplu i evo drži 8 godina ni makac.Nudili su mi tu šinu ali sam baš zbog same montaže odustao od nje jer zid mora biti ravan pa sto čuda.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
zid
Šegrt
Posts: 38
Joined: 17 Dec 2008 17:29

Post by zid »

Mozda nisam dobro objasnio, ti nosaci se montiraju pomenutim srafovima (vijcima) za bok-bocnu stranu korpusa-upravnu na zid.
Iz tog nosaca izlazi-viri kuka koja se kaci za sinu.
Ta dva vijka prolaze kroz ivericu.
Visina gornjih elemenata je 105 cm, a problem je sto na tom zidu, gde ce biti kuhinja imam AB korizontalni sekrlaz u visini (iznad) vrata-koja su pored kuhnje. Ispod AB serklaza je zid od pune opeke, a iznad je zid od suplje opeke. Iz tog razloga, jedino gde mogu da tiplujem kuhinju-sinu je upravo taj AB horizontalni serklaz.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

E dragi kolega onda možeš da iskoristiš obe varijante šarafanja,samo je pitanje šta ti je lakše za napraviti.Ako se odlučiš za varijantu 2 sa mašinskim vijcima onda moraš da upustiš rupi sa vanjske strane elementa da ti matica uđe u ivericu ( element ) zbog drugih elemenata da se priljube jedan uz drugog.Isto tako možeš da staviš i šarafe za ivericu znači dužina koja ide kroz nosač i do kraja iverice kako si i napisao 16+18 samo pripazi da ti ne prođe kroz stranicu.A na kraju kad smontiraš elemente možeš ih međusobno spojiti sa šrafima.E i još jedna sitnica kad sve složiš možeš uzeti ivericu širine 10cm i dužine elemenata i utiplaš je ispod elemenata i to ti je neko dodatno osiguranje.
Last edited by Strkic on 18 Dec 2008 08:24, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pretpostavljam da mislis na ovakav nosac: http://www.artinvesthome.com/katalog.php?prodID=558

On se kaci obicnim srafovima fi 4mm za ivericu u bok. Znaci varijanta 1.
Posto je taj sraf opterecen na smicanje a ne na cupanje, plus sam nosac je osonjen o plafon elementa, nema potrebe za bilo kakvom cvrscom vezom.
Imam takve nosace u svojoj kuhinji, i drze bez problema.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

zid wrote:Iz tog razloga, jedino gde mogu da tiplujem kuhinju-sinu je upravo taj AB horizontalni serklaz.
A što ne možeš da tipluješ u šuplju opeku? Pa ima gužvajućih tiplova koji su napravljeni baš za to.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Posto je taj sraf opterecen na smicanje a ne na cupanje, plus sam nosac je osonjen o plafon elementa, nema potrebe za bilo kakvom cvrscom vezom.
Čuli smo struku :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Å TRKIĆ wrote:Nudili su mi tu šinu ali sam baš zbog same montaže odustao od nje jer zid mora biti ravan pa sto čuda.
Lepota ovih nosaca sa sinom je sto mogu jako precizno da se podese, i imaju dosta sirok opseg podesavanja. Znaci to da zid mora da bude idealno ravan nije bas tacno, cak obrnuto.
Opseg podesavanja je reda 13mm napred-nazad i 13-19mm gore dole (ovaj po vertikali zavisi od toga koliko je pomereno napred nazad). Nije isto za sve tipove nosaca, postoje i sa vecim opsegom (recimo 24mm napred-nazad i 13-19 gore-dole)
Druga prednost im je sto mozes da biras gde ces sve da zasrafis sinu, a nisi ogranicen na tacno mesto na kome ti se nalazi L profil.
Inace sam i ja ranije uglavnom koristio L profile, ali sad kad sam jednom probao, prelazim na sinu.
User avatar
zid
Šegrt
Posts: 38
Joined: 17 Dec 2008 17:29

Post by zid »

Jeste, to su ti drzaci:
http://www.artinvesthome.com/katalog.php?prodID=558
Suplja opeka je zidan na "kant", tj rupe su u pravcu rupe za tipl, tj, da nema maltera i (sa druge strane zida je kupatilo i keramicke plocice) videlo bi se kroz zid.
Sledeci problem je sto zbog kombinacije visine elementa i pomenutog serklaza, drzac nece biti skroz gore, uz gornju horizontalnu "dasku".
Visina elementa je 100 cm, a zbog visine serklaza, drzac ce biti oko 55-60 cm mereno od dna gornjeg elementa!
To ce biti neki problem?
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

zid wrote:Visina elementa je 100 cm, a zbog visine serklaza, drzac ce biti oko 55-60 cm mereno od dna gornjeg elementa!
To ce biti neki problem?
A koliko imaš od gornjih elemenata do plafona?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Visina elementa je 100 cm, a zbog visine serklaza, drzac ce biti oko 55-60 cm mereno od dna gornjeg elementa!
To ce biti neki problem?
Mogao bi da bude. Ti nosaci su smisljeni da budu skroz uz plafon elementa. Nek me ispravi neko od kolega ko je statiku zapamtio bolje od mene :) al cini mi se da je raspored sila sasvim drugaciji ako je vesanje oko sredine elementa. Kada je vesanje na vrhu gotovo svo opterecenje gura direktno na dole, odnosno srafovi i tiplovi su optereceni skoro iskljucivo na smicanje. Kada je vesanje na sredini cini mi se da stvari stoje drugacije i da deo sile sada pokusava da iscupa tipl iz zida. Ponavljam nisam siguran. Yetta, jel si u blizini?

Na stranu sto ce izgledati malo ruznjikavo.

Iskreno ne znam sta da ti predlozim na tako vrljavom zidu. Jedino mi padaju napamet oni hemijski tiplovi koje pravi Sika, al oni su skupi ko otrov.
User avatar
zid
Šegrt
Posts: 38
Joined: 17 Dec 2008 17:29

Post by zid »

Od vrha gornjih elemenata do plafona ima oko 10 cm, ostavljeno za instalacije za klima uradjaj, ali se to nece videti gledano spolja, posto ce vrata ici do plafona, a "iza" vrata ce biti "sokla-cokla " koja ca sakrivati taj prostor.
Nisam bas siguran da sam bio jasan, al se ipak nadam da jesam.
Taman sam pomislio da ce sve moci da se radi kako sam zamislio, kad od jednom, problema koliko hoces.
Hvala svima koji pomazu da kuhinja ne zavrsi na podu, iznenada i u stilu velikog praska.
:D
Last edited by zid on 18 Dec 2008 09:24, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Sve je jasno :)

Mislim da neće biti problema ukoliko podmetneš nešto iza leđa, na dnu visećih elemenata, tako da oni ne mogu da se klackaju po osi šine. Još kad sve elemente međusobno, po bočnim stranama, povežeš onim plastičnim šrafovima... (rupe su isto 5mm)
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Mbole taj sistem se i meni najviše sviđa sada ali kad je došao na tršište koliko se ja sjećam nije imao puno prostora za manipulaciju jer kad sam ga uzimao jedan stariji majstor me odgovorio onda od njega.A pak šta se tiče ovog vješanja sada na sredini odnosno malo više imaš pravo ti šarafi su podložni na čupanje odnosno na izvlačenje,jedino osiguranje koje bi mogao da stavi je da ako je ikako moguće da ušarafi ili u zid ( a to je rekao da nemože zbog načina zidanja) onda preostaje naravno ako može da ušarafi u plafon neki komad lima u obliku U profila pa da pomoću njega pojača oliti dodatno učvrsti elemente.
Čovijek sniva a Bog realizira!
Post Reply