Gornji elementi - montaza na sinu

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

zid wrote:Da, naravno, rupe su na svakih 5 cm, kao i podela sine, da bi svako mogao da isece lakse potrebnu dužinu, a čuo sam da neko iseče šinu na 10 cm (dva takva elementa), pa za jedan element montira dva isečena dela pa ipak ima prostora za manevrisanje levo-desno.
Konkretno, mislim da mi je bolje montirati šinu celom dužinom, a razmisliti o broju i rasporedu šrafova, ali svakako nisam mislio stavljati šraf na svakih 5 cm.
Å ina se u pravilu ne reže kada imaš primjer sa prve slike. U drugoj varijanti šina se mora rezati.
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stan je u zgradi koja je građena 70-ih godina prošlog veka.
To su bila "zlatna vremena" tako da je verovatno sve radjeno po propisu.

Ne zaboravi da uracunas tezinu onoga sto ce gospoja da utrpa u te visece ormane. Bojim se da ce ta prilicno da premasi tezinu samih elemenata :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Å ina se u pravilu ne reže kada imaš primjer sa prve slike. U drugoj varijanti šina se mora rezati.
Ja sam za primer sa druge slike srafio po dve letvice debljine oko 8mm na zadnju ivicu boka elementa, pri dnu, tako da nisam sekao sinu.
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

mbole wrote:
Å ina se u pravilu ne reže kada imaš primjer sa prve slike. U drugoj varijanti šina se mora rezati.
Ja sam za primer sa druge slike srafio po dve letvice debljine oko 8mm na zadnju ivicu boka elementa, pri dnu, tako da nisam sekao sinu.
To je opet u redu ako se ne vidi bok kuhinje, tj. ako je kuhinja od zida do zida.
User avatar
zid
Šegrt
Posts: 38
Joined: 17 Dec 2008 17:29

Post by zid »

Hmmmmm, malo (malo vise) sam se preracunao.
Merenjem elemenata sam dosao do cifre oko 100 kg za gornje elemente.
Zna li neko koliko treba da nosi pomentuti FGV nosac koji se kaci na sinu?
Tih 100 kila sopstvene tezine + koristan teret treba da nosi 6 drzaca!
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

zid wrote:Hmmmmm, malo (malo vise) sam se preracunao.
Merenjem elemenata sam dosao do cifre oko 100 kg za gornje elemente.
Zna li neko koliko treba da nosi pomentuti FGV nosac koji se kaci na sinu?
Tih 100 kila sopstvene tezine + koristan teret treba da nosi 6 drzaca!
Blum kaže 130 kg po paru nosaca.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

imam par pitanja što se tiče montaže na šinu

imam ovakvu situaciju

Image

mislio sam staviti elemente do pločica ali problem je što nisu skroz ravno postavljene, na jednom dijelu imaju kosinu/pad od 5mm pa ako stavim elemente do pločica onda će se vidjeti neravnina. onda mi jedino preostaje stavljanje na šinu i preko pločica 1-2 cm. kako se riješava ovaj desni bok gdje će mi zijevati zbog nosača? to uzmem 13 mm dužu stranicu i onda ju zarežem gdje prelazi na pločice? i kako riješiti skroz lijevi element? njemu lijevi bok i dno moraju biti 13 mm duži od ostalih jer on ne dolazi do pločica pa da se to kompenzira? nosači za šinu se moraju stavljati skroz do stropa elementa?
Last edited by ninja on 30 Aug 2015 13:12, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Na desnom boku i ne moraš imati nosače. Kutni objesiš na šinu , na šinu objesiš i ovaj desno od kutnog i na kraju pričvrstiš jedan za drugi. Ako iza lijevog zadnjeg nema pločica, dovoljno ti je samo dno napraviti dulje za debljinu pločica. Nosači za šinu su predviđeni za montažu do stropa elementa. Osim estetskog, ne vidim drugi razlog zašto ih se ne bi moglo postaviti i koji cm niže. Ima i zatvorenih nosača http://iverpan.hr/okov-za-namjestaj/nos ... menata-sci koji nemaju posebni poklopac i koje možeš postaviti kao i L nosače, gdje ti najviše odgovara.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

i onda ću taj desni bok zarezati gdje prelazi na pločice da skroz leži na zidu i da ne zijeva?
što je po vama bolje/praktičnije, stavljati elemente na šinu ili na obične L nosače? ili je šina za preko pločica a L nosači za do pločica?
i kad elementi idu od zida do zida, koliko tolerancije uzimate, odnosno koliko prostora ostavljate lufta, ili se ide sa širinom elementa par mm manje od širine zidova? ako se ostavi par cm razmak onda se rupa popuni sa blendom?
na ovoj mojoj slici, na lijevom zidu sam ostavio 8mm prostora, to je ok?
Last edited by ninja on 30 Aug 2015 14:10, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve ima svojih prednosti i mana.
L nosaci su u principu jednostavniji, ali moras busiti zid bas tamo gde su ivice elemnata.
Sina ima perforaciju na svakih 5-6 cm, pa jednostavno biras koje rupe ces da preskocis (recimo ako tuda negde ide kabl kroz zid ili cev ili ...)
Sina se vezuje na veliki broj relativno tankih srafova/tiplova, L nosac na mali broj reletivno debelih. U zavisnosti od zida, nekad je bolje jedno, nekad drugo.
Sinu mozes jako lepo da nastelujes, i to i po visini i po dubini, sto kod L nosaca nije jednostavno (stelovanje po dubini, ako zid nije ravan, nije vertikalan...).

Za krajnje elemente uvek mozes da dodas lajsnu, ili cak kompletan dublji bok da se ne bi videla rupa.
Ili taj jedan spoljasnji bok pravis malo dublji, pa useces za koliko prelazi preko plocica.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

A zašto bi taj desni bok trebao ležati na zidu kad i svi ostali bokovi ne leže? Lajsne, blende, popunjavanje do zadnjeg mm - sve je stvar procjene i koliko ti se da zajebavati sa time. Uvijek moraš imati par mm do cm lufta a o zidovima i dizajnu ovisi da li i kako ćeš to zatvoriti.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

pa taj bi ležao na zidu samo da se ne vidi taj razmak od šine do pločica.
da, sve je stvar koliko mi se da zajebavati sa takvim stvarima.
hvala obojci na pomoći.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BILJEŽNIK wrote:A zašto bi taj desni bok trebao ležati na zidu kad i svi ostali bokovi ne leže? ...
Cista estetika, funkcionalno, nema razlike.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

još jedno pitanje.
što napraviti u ovom slučaju

Image

zid je malo neravan, na nekim mjestima su udubine po 3-4mm.
mislio sam prvo staviti sve na obične nosače ali pošto je zid neravan bi trebala ići šina (kako je mbole rekao).
ako gornji idu na šinu, šta napraviti da mi se ne nagnu pošto ne sjedaju na pločice. da li dno od svakog gornjeg elementa moram pdodužiti za debljinu šine?
ili da idem na obične nosače a ako će trebati popravljati dubinu onda da podmećem podložne pločice pod šarafe?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam kod sebe u kuhinji jednostavno pri dnu bokova podmetnuo par odgovarajuce debelih letvica.

Posto zid nije ravan, verovatno ce trebati negde dodati malo vise a negde malo manje, da bi sve leglo kako treba, tako da dublja donja ivica ne pije vodu.

Jedno od resenja je i horizontalna lajsna, koju zasrafis odozdo za dno visecih elemenata, skroz do zida. Tako da se ona osloni o zid, taman pokrije rupu koja tu nastane i sakrije vecinu neravnina (ako bas teras, mozes i lajsnu da profilises prema neravninama zida).

Nastelujes po visini, nastelujes da se gornje ivice visecih poklapaju, a da nijedan ne bude nagnut gornjim krajem ka zidu vec da svi budu nagnuti gornjim krajem od zida (sto je velika verovatnoca osim ako je zid bas ekstra van vertikale) stavis lajsnu (obezbediti bar jos jednu osobu da pridrzava :)), povuces donji kraj elementa da element bude vertikalan, zasrafis ga za lajsnu tako da sad ona drzi odstojanje do zida (srafis iznutra kroz dno elementa da se ne bi videli srafovi na lajsni). Onda sledeci poravnas sa donjom ivicom ovoga sto je vertikalan, zasrafis...
Post Reply