Gornji elementi - montaza na sinu

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

Å TRKIĆ wrote:E jesmo objasnili.Mi prijatelji moji odosmo u astronomsku fiziku ili tako nekako.Ja osobno mislim da nema neke potrebe da se to još dodatno ojačava ako se šina može utiplati u serklaž sa čeličnim tiplama,jedino šta on može da uradi je to da tamo gdje mu dođe nosač u elementu stavi odmah iznad njega policu i da je prišarafi šarafima naravno sa vanjske strane elementa i to nebi smjelo nikuda ( osim ako se domaćica nebude vješala na element kako kaže Metabo ).
sve ti lepo čovek objasnio ,a za tiple će biti dovoljno da staviš fisherove 8-10 mm i nema šta da te brine.
barem ja nevidim problem .a to tiplanje u plafon neznam neće elemenat niđe uteći još će da bude sa ostalim spojen što ga dodatno drži. a što se tiče cigle zbog čega misliš da je tu nemoguće postaviti šinu?mislim postavio sam ih i na regips ili knauf ploče pa još nijedna nije spala. a kamoli sa cigle.ako baš hoćeš da budeš siguran izbuši rupu pa naguraj gipsa ili glet mase pa onda tipl,ima da drži ko blesavo.a što se tiče željeznih tipli za beton prvi put čujem da to neko ili sa tim postavlja konzolu za vješanje elemenata ili šinu.
ko radi taj se i umori
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Kolega BODARA mislim da nisi dobro pratio tijek razgovora i nisi u potpunosti upoznat sa njegovim problemom.Naime njemu je cigla prilikom zidanja pregradnog zida okretana naopako to znači da su rupe od cigle prema vanjskoj strani a ne prema unutra kako bi trebale da budu.Stoga dolazi do problema da kad bi on bušio rupe za tiple da postavi šinu njemu bi rupe išle u šupljinu opeke cigle znači tipla uđe u žbuku koja je debela najviše 3-4 cm i to je to,i mislim da to nije dovoljno da drži.Zbog toga je došao na ideju da elemente postavlja na šinu koja će biti pričvršćena u cerklaž koji je na visini od 2,05 metara i zbog toga smo mu predložili da utipla šinu u cerklaž i sa čeličnim tiplama da drži jer se elementi ne vješaju standardno na samom vrhu istoga nego nosači dolaze negdje na polovicu elementa.U tome je problem.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

ma ok, kontam to,ali mi nije jasno ako su cigle okrenute tako kako u njima nema maltera pri malterisanju istog zida
moralo je u rupe ili je trebalo da se ispune.a takvo vješanje elemenata gdje zakačka dolazi na sredini .....
malo je reći da je opasno....što prosudite sami dali je to najpametnije rešenje.ili pokušajte opet da razmislite
o opciji sa gipsom.ili ubacivanjem komada drveta dovoljmog da može da drži šaraf isto sa gipsom,
po meni to je mnogo normalnije rešenje....kačiti elemenat visine ako sam dobro pratio 1050mm na sredini elementa ....neznam ja to nebi sigurno radio...ali kako bilo ako se odluči na taj potez neka tipla i u plafon barem 2-šarafa....moje neko mišljenje...
ko radi taj se i umori
User avatar
zid
Šegrt
Posts: 38
Joined: 17 Dec 2008 17:29

Post by zid »

Evo, postavio sam, pa koga zanima, moze da vidi sta sam zamislioi sta je problem.
Kuhinju sam "uradio" u KitchenDraw programu, nije los za prikazn onog sto covek osmisli.

Kuhinja-kitchen draw:
Image

Kuhinja-kitchen draw:
Image

Problematika koja me muci, da vise ne zbunjujem:
Image
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Da sam ja na tvom mjestu ja bih napravio sljedeće:šinu tiplati u serklaž sa čeličnim tiplima , drugu policu prišarafiti sa šarafima i točno ispod nje staviti nosače i na kraju prišarafiti lajsnu od istog materijala ispod gornjih elemenata širine oko 10 cm i to nema kud sigurno.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
zid
Šegrt
Posts: 38
Joined: 17 Dec 2008 17:29

Post by zid »

Razmisljao sam i o varijanti, da iznad drzaca elementa, zasrafim parce iverice, sirine desetak centimetara-po sirini drzaca (drzac je sirok 6 cm - strana koja naleze na ivericu), a visine do gornje horizontale elementa, tako da to parce iverice priblizi situaciju kao da je drzac u gornjem cosku.
Last edited by zid on 21 Dec 2008 23:00, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije me bilo par dana pa ove slike od kolege Zid-a malo kasne.

Image

Image

PS
Ako sam slucajno promasio temu, ne zamerite, radio sam jutros do 05:30 pa sam trenutno "na rezervi"
User avatar
ado
Samostalni majstor
Posts: 158
Joined: 15 Jan 2008 08:34
Location: BiH

Post by ado »

Samo ti postavi sinu gdje mislis, a ako su nosaci na sredini elementa, a ne na vrhu, napravi fiksnu policu iznad nosaca. Tako ce glavna nosivost biti na toj polici. I da elemenat ne klacka, ubaci neku lajsnu ispod donjeg dijela.
Nosaci ce cvrsto stajati i nositi teret sa dva vijka 4x30 nema potrebe za jacim vijcima i maticom sa vanjske strane.
sa zenom i cikularom nije se saliti!
User avatar
milos
Šegrt
Posts: 24
Joined: 07 Jan 2008 11:36

Post by milos »

U visini serklaza sa unutrasnje strane elementa zasrafi dasku sirine oko 10 cm na koju ces postaviti nosace, tj. kroz koju ce prolaziti srafovi. Srafis je tako sto stavis po 2 konformata kroz bocne strane elementa. Na taj nacin ja kacim protocne bojlere, do sada nije bilo problema.
Sto se tice celicnih tiplova, ne bih ti savetovao da ih koristis, mozda max 2 komada, na pocetku i na kraju sine, u ostalim rupama postavi plasticne, recimo 8-cu marke fisher.
Ako se bas plasis za stabilnost stavi po jedan sraf u svaki ugao elemeta, tj. u opeku. Mada ovo nije potrebno. Kada povezes kuhinju spojnicama, moze da stoji i na 4 srafa. Sve preko ovoga je obezbedjenje.
User avatar
milos
Šegrt
Posts: 24
Joined: 07 Jan 2008 11:36

Post by milos »

Sada sam video da je neko dao slican predlog. Izvinjavam se
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se tice celicnih tiplova, ne bih ti savetovao da ih koristis, mozda max 2 komada
Sto?
Sta fali celicnim tiplovima (osim sto su malo skuplji, al na desetak petnaest komada ta razlika u ceni je zanemarljiva)?
User avatar
milos
Šegrt
Posts: 24
Joined: 07 Jan 2008 11:36

Post by milos »

Prejaki su za taj serklaz. Pitanje je i kakvog je kvaliteta beton. Marka betona, i ostale osobine, kao sto je starenje, itd. Ukoliko ih stavi 15- ak komada moze da se desi da serklaz pukne. Znam da zvuci neverovatno, ali sve ima svoje.
User avatar
zid
Šegrt
Posts: 38
Joined: 17 Dec 2008 17:29

Post by zid »

Možda nisam bio jasan, ja sam planirao da tiplujem šinu običnim tiplovima, a anker za beton sam planirao da stavim u plafon, kao neko dodatno ojačanje, da ti ankeri prime deo opterećenja ili ukupno opterećenje ukoliko kuhinja "krene", tj ako šina tiplovana u serklaž popusti, tj. tiple se isčupaju.
Ankere za beton sam mislio da stavim tako da svaki element drže 2 ankera za plafon.
Å ina ima rupe na svakih 5 cm, ja sam planirao da stavljam sraf na svakih 15 cm, a u radnji sa šrafovskom robom su mi nudili Fišerovu tiplu, rekoše da je mnogo bolja od nekih običnih, cena joj je oko 5-6 dinara.
Nadam se da će šina tiplovana u beton + ankeri u plafonu pružiti dovoljno sigurnosti da se gornji elementi ne smeste pored donjih.
Kao dodatnu psihičku sigurnost, ispod gornjih elemenata mogu da postavim i (neko mi je već predložio) i deo univera, oblika letve, na koje će se delimično osloniti gornji elementi.
Pa ako pored toga, sve to padne, onda bih trebao ubuduce pri statickom proracunu nekog objekta kao veoma ozbiljno opterećenje prvo računati težinu kuhinje, čaša, tanjira, krpa koje vise sa šipke zajedno sa teglicama i činijama za začine pa sve to ubaciti u programe za proračun statike.
Å ala naravno :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cerklaz bi morao da bude od "ozbiljnijeg" betona.
Kad sam rekao celicne tiplove nisam mislio na ankercine tipa fi 10, 12 ili vece vec na nesto tipa precnik rupe 8mm, dubina 20-tak mm, sraf M6 (ne mogu sad da nadjem sliku na netu a zana je zaspala pa ne bih preturao po srafovima da ih slikam).
Evo iznad glave mi stoje tri police visoke po 120cm pune knjizurina, okacene sa po dva takva tipla. A i radni sto za kojim upravo sedim sa prednje strane ima nogare, a sa zadnje je takvim tiplovima prisrafljen za AB zid. Peo sam se na njega vise puta (nisam perolaka kategorija, imam otprilike 90-tak i kusur Kg)
Ne mislim da ih treba staviti na svakih 15-tak cm, vec recimo na svakih 30. Rupe na sini su na svakih 5cm, kako bi mogao da biras gde ces da stavis sraf, a ne da bi u svaku od njih stavio po jedan.
Anker u plafonu je veliko pitanje. Pre svega od cega je plafon? Ako je od standardne monte, onda je plafon sa donje strane "supalj" (beton je naliven sa gornje strane ploce), i nema gotovo nikakvu nosivost.
User avatar
zid
Šegrt
Posts: 38
Joined: 17 Dec 2008 17:29

Post by zid »

Da, naravno, rupe su na svakih 5 cm, kao i podela sine, da bi svako mogao da isece lakse potrebnu dužinu, a čuo sam da neko iseče šinu na 10 cm (dva takva elementa), pa za jedan element montira dva isečena dela pa ipak ima prostora za manevrisanje levo-desno.
Konkretno, mislim da mi je bolje montirati šinu celom dužinom, a razmisliti o broju i rasporedu šrafova, ali svakako nisam mislio stavljati šraf na svakih 5 cm.
Inače, diplomirani inženjer građevine sam, pa su mi ipak bliski statički proračuni, ali iskren da budem, bilo mi je mrsko da račun statiku za kuhinju, npr. kolika je sila čupanja pri mom rasporedu držača (bliže sredini, a ne u vrhu elementa).
Sve i da sam izračunao statiku, nisu mi poznati podaci o ugrađenom beton, tzv. marka betona. Poznavajući današnji način građenja, nadam se da je to nekad bilo sa izrazitijim kavlitetom. Stan je u zgradi koja je građena 70-ih godina prošlog veka.
Kasnije ću izračunati težinu elemenata koristeći težine materijala koje je neko postavio na ovom forumu, ali mislim da kuhinja ne bi trebala biti teža od 100 kg, ukupno gornji elementi.
100 kg / 11 kg/m2=9 m2
Gornji elementi mi sigurno nemaju tu površinu, tako da kad se to rasporedi na 6 dražača, koji će biti oslonjeni na šinu tiplovanu sa desetak srafova M6 u plastičnu fišerovu tiplu za beton, nadam se će to držati.
Uvek mogu da se uključim probno opterećenje (moju malenkost sa 1,5 kN), pa videti kako stoji.
Post Reply