Rezanje lesonita.

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Rezanje lesonita.

Post by GERSIVARIUS »

Pozdrav.Na početku da kažem da ako sam pogrešio slučajno u nazivu materijala neka me neko ispravi.Radi se o materijalu koji se koristi za leđa kod kuhinjskih elemenata i nekih komada nameštaja a ja ga znam pod imenom lesonit.
Moje pitanje je koja je najbolja varijanta za sečenje istog.
Probao sam standardnim rucnim cirkularem i skalpelom i lenjirom ali u oba slučaja rezultat nije bio najbolji.Video sam da postoji veliki sekač za lesonit ali verujem da je to prilicna investicija.Takode sam video da sad postoje mini ručni cirkulari.Meni je kao ideja palo na pamet izrezavanje glodalicom i lenjirom sa glodalom od 3mm za rezanje.
Hvala unapred na savetima.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Rezanje lesonita.

Post by mbole »

Danas ga krste kao HDF, ali je naziv lesonit i dalje u upotrebi.

A sta ti je bio problem sa obicnim rucnim cirkularom?

Seci ga sa zadnje strane (zadnja strana lesonita ka cirkularu), list izvuci samo koliko je neophodno, tek da proviri milimetar-dva na drugu stranu.
Kao podlogu ja najcesce koristim par tabli stirpopora (sluze samo kao podloga za sva moguca seckanja). Bacis ih na patos, na njih ono sto seces, i ne sekiras se sto ce list da udje par mm u stiropor, a dobijes stabilnu podlogu. kad se isuvise "izrezbare", bacis i kupis dve nove table.

I naravno... ostar list na cirkularu.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Rezanje lesonita.

Post by maricaiivica »

Na cirkularu bi trebao da bude list sa 60-ak zuba
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Rezanje lesonita.

Post by mbole »

Zavisi koliki je list cirkulara :)
Na fi 160-180 listu (sto je dobar broj rucnih cirkulara), 48 je vise nego dovoljno, a i 24 sasvim lepo odrade posao, ako su ostri.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Rezanje lesonita.

Post by maricaiivica »

Da, u pravu si. U glavi sam imao moju mrcinu od 2KW
Dok je potpuno ostar, svaki ce da daje pristojan rez na lesonitu ali se koriste ti sa vise zuba, tipa 48.
Post Reply