Koji materijal izabrati

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
Nyonyo
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 27 Dec 2021 17:49
Location: Beograd

Koji materijal izabrati

Post by Nyonyo »

Pozdrav svima.
Ja sam neko ko se vec neko vreme veoma interesuje sa hobi rad sa plocastim materijalima iskljucivo za licne potrebe.
Citam, gledam, informisem se, polako pripremam spisak za nabavku alata itd.
Nesto sto bih prvo uradio u licnoj rezili je plakar za terasu. Na terasi vec desetak godina stoji plakar koji je u stvari bio deo "drzavne" kuhinje i koji je ukupno star ravno 50 godina. Naime, kod mene u naselju stanovi su dolazili sa gotovim kuhinjskim elementima. Ne znam koji je materijal u pitanju, da li iverica, mdf ili pak nesto trece ali u svakom slucaju, elementi su izuzetno izdrzvljivi ( u nekim stanovima u zgradi ljudi ih jos uvek koriste jer su u dobrom stanju ) Kao sto rekoh, plakar stoji na terasi nekih 10-ak i vise godina i vreme je da se menja jer je pod visegodisnjim uticajem kise, snega, sunca poceo da propada,
Na slici je idejno resenje plakara i sastoji se iz 3 dela koje bih spojio odgovarajucim veznim vijcima.
Broj polica, dimenzije fioka, nacini spajanja itd su trenutno nebitni za moje pitanje pa necu detaljisati.
Image
Ne obracajte paznju na boju, potpuno je nebitna.

Moje pitanje glasi : Koji materijal izabrati za komad namestaja koji bi stajao na otvorenom i bio po uticajem vremenskih prilika i neprilika?
Da li izabrati ivericu sa abs-om?
Da li izabrati ivericu sa abs-om i sve zastititi nekim lakom ili premazom? ( to bih mogao uraditi u kucnoj reziji jer komsija ima elektricni pistolj za farbanje )
MDF ili OSB ploce koje se obrade, prefarbaju, lakiraju su mozda najbolje resenje ali skoro pa neizvodljivo u kucnoj radinosti?
Pitam kao laik, deluje mi da je iverica najprakticnije resenje za kucnu izdradu ( sve sen secenja, naravno )
Unapred hvala na svim predlozima i sugestijama.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Re: Koji materijal izabrati

Post by LepoJeBitiFin »

Ako ti prostor dozvoljava ( možeš da sklopiš u ležećem položaju i uspravis ) predložio bih ti da plakar uradiš iz jednog dela . ( uštedeces na materijalu )
Šta znači " stajao bi na otvorenom i bio pod uticajem vremenskih prilika i neprilika " ?
Da li to znači da bi i kisnuo ?
Nyonyo
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 27 Dec 2021 17:49
Location: Beograd

Re: Koji materijal izabrati

Post by Nyonyo »

Nemam mesta na terasi tako da moram iz delova da sastavljam.
Stajao bi na terasi, na otvorenom sto znaci da ce biti delom pod uticajem kise, snega, sunca jer imam nadresnicu taka da kad pada kisa, nije ceo plakat mokar vec samo jedan korpus i deo frontova a nekad ni to, sve zavisi kako duva vetar. :)
Nyonyo
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 27 Dec 2021 17:49
Location: Beograd

Re: Koji materijal izabrati

Post by Nyonyo »

Puno hvala na izuzetnoj strucnoj pomoci.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Koji materijal izabrati

Post by mbole »

Nazalost... za takve uslove... tesko da bilo ko moze da ti da ikakav predlog i da "stoji iza njega".

Sve od plocastih materijala sto si pomenuo, nece preziveti stalno kvasenje, susenje...
Lakirano... kad ga dohvati sunce, izljuspace se za godinu dana...

A iskreno... ne pada mi napamet nesto sto bi tu moglo da traje, a da nije daska, sto ti je prekomplikovano za izradu.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Koji materijal izabrati

Post by maricaiivica »

Mogla bi neka plastika da potraje, alu-bond, kompakt ploca...
Drvenaste ploce nece docekati trece prolece, a vec prvog ce biti jasno u kom pravcu to ide
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Re: Koji materijal izabrati

Post by LepoJeBitiFin »

mbole wrote: 22 Jan 2022 18:16 Nazalost... za takve uslove... tesko da bilo ko moze da ti da ikakav predlog i da "stoji iza njega".
Upravo to se i desilo .
Onog momenta kad je potvrdio da će delovi korpusa i frontovi kisnuti ostao sam bez ideje i nisam se osvrtao ponovo na temu misleći da ce u međuvremenu neko drugi od članova foruma predložiti nešto ili mu bar objasniti da takve stvari nisu izvodljive ( bar u kućnoj režiji )
Verovatno razočaran što mesec dana nije dobio odgovor , postavljac teme se svima " zahvalio " na stručnoj pomoći .
Šteta , ako mu je ovo prvi posao ( kako i sam kaže ) da se ne razočara i izgubi volju za sledeće projekte .
Palo mi je na pamet da bi neka plastika tu završila posao ali bi onda usledilo pitanje GDE DA NADJEM TAKVE PLOCE , KO CE DA IH SECE , KAKO DA SPAJAM
I sl. na šta ne BiH imao odgovor . O ceni tako nečega ne smem ni da mislim .
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Re: Koji materijal izabrati

Post by Damir 66 »

Mislim da bi ovako nešto bila najbolja solucija.https://www.bauhaus.hr/plasticni-ormari ... p/25358696
Post Reply