Početak posla

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
Tony
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 11 Feb 2021 13:08
Location: München

Početak posla

Post by Tony »

Pozdrav ljudi.
Razmišljam već dugo o ideji pokretanja proizvodnje kuhinja po mjeri,a kako nisam iz te branše,trebala bi mi vaša pomoć.

Zanima me šta je sve potrebno za pokretanje male proizvodnje ,tj. koje mašine(da svaki proces mi radimo bez da npr. nosimo ploče na ufrezavanje ručki,kantiranje itd.),koliko radnika u proizvodnji i sve ostalo šta tu spada te od prilike cijena tih mašina iz vašeg iskustva.

hvala unaprijed na pomoći
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Dobro dosao na forum.
Molim te da prvo u svom profilu popunis polje "lokacija".
Obavezno je po pravilima ovog foruma a i u konkretnom razgovoru pozeljno
User avatar
Tony
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 11 Feb 2021 13:08
Location: München

Post by Tony »

maricaiivica wrote:Dobro dosao na forum.
Molim te da prvo u svom profilu popunis polje "lokacija".
Obavezno je po pravilima ovog foruma a i u konkretnom razgovoru pozeljno
Hvala na dobrodošlici.
Urađeno
Last edited by Tony on 09 Mar 2021 23:00, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Tony wrote:Pozdrav ljudi.
Razmišljam već dugo o ideji pokretanja proizvodnje kuhinja po mjeri,a kako nisam iz te branše,trebala bi mi vaša pomoć.

Zanima me šta je sve potrebno za pokretanje male proizvodnje ,tj. koje mašine(da svaki proces mi radimo bez da npr. nosimo ploče na ufrezavanje ručki,kantiranje itd.),koliko radnika u proizvodnji i sve ostalo šta tu spada te od prilike cijena tih mašina iz vašeg iskustva.

hvala unaprijed na pomoći
Auu mala privreda-velika para....

Treba vam ozbiljan formatizer,ozbiljna kanterica,brdo rucnog alata...............................kraja nema
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Tony
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 11 Feb 2021 13:08
Location: München

Post by Tony »

singer wrote:
Tony wrote:Pozdrav ljudi.
Razmišljam već dugo o ideji pokretanja proizvodnje kuhinja po mjeri,a kako nisam iz te branše,trebala bi mi vaša pomoć.

Zanima me šta je sve potrebno za pokretanje male proizvodnje ,tj. koje mašine(da svaki proces mi radimo bez da npr. nosimo ploče na ufrezavanje ručki,kantiranje itd.),koliko radnika u proizvodnji i sve ostalo šta tu spada te od prilike cijena tih mašina iz vašeg iskustva.

hvala unaprijed na pomoći
Auu mala privreda-velika para....

Treba vam ozbiljan formatizer,ozbiljna kanterica,brdo rucnog alata...............................kraja nema
Hvala puno na odgovoru.

Pretpostavljam cnc mašina također?
Å ta mislite koliko bi para bilo potrebno za opremanje sa dobrim mašinama?
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

CNC uvek dobro dode a pored nje i software za 3D modelovanje i izradu tehnicke dokumentacije....
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

Tony wrote:Pozdrav ljudi.
Razmišljam već dugo o ideji pokretanja proizvodnje kuhinja po mjeri,a kako nisam iz te branše,trebala bi mi vaša pomoć.

Zanima me šta je sve potrebno za pokretanje male proizvodnje ,tj. koje mašine(da svaki proces mi radimo bez da npr. nosimo ploče na ufrezavanje ručki,kantiranje itd.),koliko radnika u proizvodnji i sve ostalo šta tu spada te od prilike cijena tih mašina iz vašeg iskustva.

hvala unaprijed na pomoći
Mozda je malo grubo ali ako nemas pojma sto ti treba od alata ocito ne znas raditi taj posao.
Pokretanje posla o kojem ne znas nista a koje zahtjeva znacajan financijski ulog nije bas najpametniji poslovni plan.

Napravi 50 kuhinja u fusu da malo naucis pa onda razmisljaj o strojevima i poslu.
User avatar
Tony
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 11 Feb 2021 13:08
Location: München

Post by Tony »

Hvala tebi na odgovoru ali nisam tražio savjet o poslovnom planu nego o tome šta je od mašina potrebno za pokretanje manje proizvodnje kuhinja te po mogućnosti cijene tij mašina kako bi mogao dobiti bolju sliku o visini investicije koja je potrebna
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Trzisni uslovi ovde i u Minhenu, nisu bas isti. Tako da nijelako odavde odrediti sta tamo "ide", pa samim tim ni sta ti za to treba.
Cene masina takodje nisu iste.

Ono sto je apsolutno neophodno je naveo Singer.
Uz to brdasce rucnog alata (cirkular, glodalice, srafilice...)

E sad...
tomislav se lepo ogradio da je malo grubo, ali ne bi skodilo da ti odgovaras malo finije. U krajnjoj liniji, ti si taj koji trazi pomoc.
Uz "ja pitam ovo, sta te se tice ostalo..." stav... nece ovo daleko stici.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ako pricamo o obimu posla od 2 kuhinje dnevno i potpuno nove masine, za pocetak bi ti trebalo oko 170 hiljada za 3 osnovne masine i jos 20ak hiljada za aspiraciju, kompresor, osnovni softver, rucni alat, stolove za montazu,...
Na to trebas dodati za repro materijal, prostor,...
Bez 200 hiljada je tesko uci u taj posao, sta god da izaberes.
Sa druge strane, poznajem vise ljudi ovde, koji su u to usli sa novcem od jedne garsonjere. Polovna oprema, turska i kineska roba, stap i kanap,...
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

Tony wrote:Hvala tebi na odgovoru ali nisam tražio savjet o poslovnom planu nego o tome šta je od mašina potrebno za pokretanje manje proizvodnje kuhinja te po mogućnosti cijene tij mašina kako bi mogao dobiti bolju sliku o visini investicije koja je potrebna
Za pocetak trebas 100 eura.
Kupis busilicu i set bitova i borere i sds busilicu, nesto sitno rucnog alata.
Sve u Lidlu.
S tim je moguce poceti i napraviti prvu kuhinju.
User avatar
Tony
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 11 Feb 2021 13:08
Location: München

Post by Tony »

Hvala Tomislav
User avatar
Tony
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 11 Feb 2021 13:08
Location: München

Post by Tony »

maricaiivica wrote:Ako pricamo o obimu posla od 2 kuhinje dnevno i potpuno nove masine, za pocetak bi ti trebalo oko 170 hiljada za 3 osnovne masine i jos 20ak hiljada za aspiraciju, kompresor, osnovni softver, rucni alat, stolove za montazu,...
Na to trebas dodati za repro materijal, prostor,...
Bez 200 hiljada je tesko uci u taj posao, sta god da izaberes.
Sa druge strane, poznajem vise ljudi ovde, koji su u to usli sa novcem od jedne garsonjere. Polovna oprema, turska i kineska roba, stap i kanap,...
Hvala puno.
Imate poruku u pp
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ako je meni upucena, nije stigla
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Ako nameravas da radis-radis, lidl alat je najbolje da izbrises sa spiska. Ustedeces, na kraju price, nesto malo novaca, i nesto malo nerava.
regularan tip skroz
Post Reply