Sklopivi sto - sugestija za spajanje

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Sklopivi sto - sugestija za spajanje

Post by dzonibbad »

Zdravo

Korona traje. Septembar se blizi. Svakom treba neki miran kutak za rad, a ako i dalje svi budemo radili od kuce kad krene nastava, toga ce tesko biti..
Po zelji moje lepse polovine, treba da napravimo radni sto koji se sklapa na zid. Da se ne lazemo, bio sam inspirisan drugim radovima koje sam video, ali niko nema
"bas onako"kao sto treba za nas slucaj, pa je evoluiralo u ovu verziju.

Image

Ne dajte se zbuniti raznim bojama, to je da se na crtezu lakse razazna sta je sta. Sto ce biti u jednoj boji.

Svetlo siva na crtezu je radna povrsina stola (100x50 cm). Jednom kracom stanom je zakacena na zid i podize se u uspravan polozaj. U podignutom polozaju zakljucava se snapper mehanizmom nalik na ovaj
Image

Narandzasto na crtezu je "noga" stola, odnosno, kad se sto spusti, noga se sama otklopi oko sarke koja je u gornjem delu (nije nacrtano), i radna povrsina se osloni o tu nogu. Prilikom podizanja/sklapanja stola, "noga" se sama priljubi uz radnu povrsinu.

Zeleno na crtezu je blanko maska. Posto je "noga" kraca od "radne povrsine", izgledalo bi cudno, pa ovo samo popunjava prostor vizuelno da deluje poravnato.

Roze na crtezu je razlog zbog kojeg pisem. To je moja vizija kutije koja sluzi kao ojacanje. Ova kutija je fiksirana sa donje strane radne povrsine (u rasklopljenom polozaju stola). Njena glavna konstrukciona uloga je da da oslonac "nozi" i da ne dozvoli da se noga slucajno otvori upolje preko 90 stepeni, pa sto tako izgubi oslonac i ode mast u propast. Dodatna uloga ce biti da se "noga" na odredjeni nacin prikopca za kutiju i takodje spreci da se slucajno pomeri prema zidu i dodje do gubitka osnlonca. U sklopljenom polozaju stola kutija je otvorena na gore, pa moze neka sitnica da se stavi, a u rasklopljenom polozaju stola otvorena je horizontalno, pa ce te sitnice automatski da ispadnu :D . Otvor u sredini roze dela sluzi da se prilikom rasklapanja dohvati snapper i sto oslobodi za spustanje.

Pitanje je: Ako je ova roze kutija dimenzija 120x125x500mm i treba da bude pricvrscena na radnu povrsinu 1000x500mm tako da se ne vide nikakvi srafovi - kojim metodom najbolje da se ovo poveze ? Da li bi keksovanje bilo dovoljno cvrsto? Koji je najmanji razmak izmedju keksova? Drveni tiplovi (dowel)? Standardne ili da napravim malo duze? Uvek ostaje i verzija da sa unutrasnje strane kutije postavim metalni flah (L profil) sa izbusenim rupama i mnostvom srafica koji se nece videti spolja.

Ostaje mi i verzija da kupim plac na kom cu imati mesta da napravim radionicu, pa sve ovo napravim kulturnije od drveta, ali tad cu da napravim i dovoljno veliku kucu da mi nece trebati radni sto na rasklapanje :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

U 12cm ni neces moci da spakujes vise od jednog keksica. Mogao bi da spakujes jedan + deo drugog (da ga skratis). To ce biti dovoljno.
Pretpostavljam da stavljas neku "klavir sarku" na spoju noge i ploce, ona ni nece dati nozi da se otvori preko 90°. Dodatno, mozes samo ukopati po par neodijumskih magneta i zalepiti ih epoxy lepkom, da drze nogu dodatno priljubljenu uz tu "kutiju"
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Post by dzonibbad »

Hvala za sugestije oko keksica i magneta @maricaiivica

Da, ide neka vrsta klavir sarke, samo malo jace. Tacno je da sarka ovako postavljena ne dozvoljava otvaranje preko 90°, i da su u pitanju noge drvene tipa 40x40mm, zadovoljio bih se time.
Posto ce moja noga samo 18mm univer, a visine 730, (jer je cilj da bude sto kompaktnije kad je sklopljeno), plasim se da je poluga vise nego dovoljna da nesto popusti. Otud ova dodatna kutija.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ploca nije velika a jednom stranom je fiksirana na zid. Jedini nacin da nesto "krcne" je da se "sapletes" o tu nogu i izvalis je.
Da, univer jeste kilav, ali se tako i moras odnositi prema njemu.
Post Reply