Najbolji spoj iverice (ili MDF-a) za korpuse

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

mbole wrote:@ tomislav
Vizuelno?
Stvar koja je na apsolutno najnizem nivou prioriteta :)
A i ne znam gde to vidis tu vizuelnu razliku, kada je 90% kuhinja "od zida do zida".

To sto se nesto nije raspalo, ne znaci da tako treba.
1500 gidina su smatrali da je zemlja centar svemira i da se sve okrece oko nje. Jes da su morali da izmisljaju epicikloide kako bi se to uklopilo, al radilo je :)
Kad ono... neiko izfilozofira da ustvari nije tako, i da je sistem ustvari mnogo jednostavniji, i radi perfektno, bez budzevina.


Za moje novce, mogu da zahtevam sta god hocu. Klavir okacen o plafon... eto... bas volim tako :)
Jednostavna realnost je da za 99% ljudi vizualno je jako važno i sve stvari se rade tako da budu nekome privlačne i da se netko odluči za kupovinu.

Logika da je pod ispod korpusa čvršće rješenje stoji, ali ali to je toliko zanemarivo jer nikada ni sa podom između neces imati problema.
Onih 1% situacija kad je bas potrebno jednostavno staviš pod ispod.... Npr ako su nogice uvucene sa svih strana jako.... I čovjeku objasniš da taj ružan kant sa strane mora biti radi uvučenih nogica... Ili dodaš još jednu stranicu da ga sakriješ.

Ne postoji realno opterećenje koje ce polomiti kuhinjski element ako ima ispravno montirane nogice

I slažem se da ako ti kao kupac zeliš klavir na stropu da ti majstor to mora napraviti, ali ne slažem se sa logikom da ti njemu uvjetuješ koje tiple ce on koristiti a traziš od njega garanciju da nece pasti.

Ako ti diktiraš kako se radi, a onda ti sam sebi i daj garanciju... Covjek mozda ima provjeren nacin montaze klavira na strop koji funkcionira i ti želiš nešto drugo jer su te druge tiple ili kemija teoretski bolji X %... Ja osobno ne bi riskirao tako i da ti inziatiras na tome morao bi mi potpisati da sam za to garantiras.....
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

mbole wrote:
ZASto wrote:A 'el može glupo pitanje?
Čemu nogice :P
Da ne bi postojao idiotizam koji se zove cokla, i koji sluzi samo za skupljanje vlage i buba.
Da ne bi iverica stojala bokom na podu, posto pod u kuhinji ce uvek imati vlagu.
Ah da... i zato sto "pametnoj" domacici tako lepse izgleda.
:P

@ tomislav
Vizuelno?
Stvar koja je na apsolutno najnizem nivou prioriteta :)
A i ne znam gde to vidis tu vizuelnu razliku, kada je 90% kuhinja "od zida do zida".

To sto se nesto nije raspalo, ne znaci da tako treba.
1500 gidina su smatrali da je zemlja centar svemira i da se sve okrece oko nje. Jes da su morali da izmisljaju epicikloide kako bi se to uklopilo, al radilo je :)
Kad ono... neiko izfilozofira da ustvari nije tako, i da je sistem ustvari mnogo jednostavniji, i radi perfektno, bez budzevina.


Za moje novce, mogu da zahtevam sta god hocu. Klavir okacen o plafon... eto... bas volim tako :)
Auuu... znači da sam se ja zaj... što sam ABS-om okantovao sve donje ivice koje imaju kontakt sa podom :(

Jbg, zad elektroničar sebi napravi kuhinju COKLA je obavezna :D (uz to pridržava raspodeljuje opterećenje koje može da bude na podu elementa).
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravno... ako ja zahtevam da se nesto uradi na odredjeni nacin, onda je normalno da ja stojim iza toga.
Sa druge strane... majstor to ne mora da prihvati, isto tako njegova odluka, sto isto tako postujem.
Nismo se dogovorili... sve je OK, nema ljutis, trazim drugog majstora.

Edukacija kupca je nesto sto na ovim prostorima izgleda svi smatraju za cisto gubljenje vremena :)
Ne samo u ovom poslu, u svim sa kojima sam se susretao, od racunara, preko automobila, pa do kuhinje i najobicnijeg tipla.
Koliko si puta cuo: Sto trazis te fiserove tiplove kad svi majstori uzimaju ove zute? Ili sto te srafove kad svi kupuju ove (kineske jeftine, nikakve...)
Potpuno je isto i sa izgledom. Nije bas tako tesko objasniti gospojici da ce tu straftu videti narednih 15 dana (ako je uopste vidljiva), a da ce kuhinju korisiti narednih 15 godina.

Da li ce elementi popustiti ili ne zavisi od mnogo faktora. Pricamo o opstem slucaju.
Nije isto da li je kuhinja siroka 4 metra, pa ploca i veze izmedju bokova dosta tog opterecenja prenesu na ostale elemente ili je kuhinja metar i zelja da poraste, pa sve padne na jedno dno.

Nisu kuhinjski elementi jedini komad namestaja sa takvom konstrukcijom.
Recimo niska komoda... tipa 180 siroka, visoka 50-tak cm, duboka 40-50... Na njoj ce inace stajati drangulije, ali dodje vece drustvo, nema mesta za sedenje i troje njih sednu na komodu. Eto ti opterecenja od 200+kg, koje ce da pocepa dno ko da ga nije ni bilo. Sastavi ga kako treba, i moze komotno da sedne i cetvrti.

@zasto
Nije problem okantovati dno i na taj nacin spreciti prodor vlage u samu ivericu. Ali ces i dalje imati savrseno mesto za razvoj "kucnih ljubimaca" sa vecim brojem nogu od 4 :) Mracno, vlazno, toplo...
Nogice na namestaju (uljucujuci i kuhinjski) nisu nov izum, tu su sotinama godina.
Onda ih je industrija ukinula, ne zato sto je tako bolje, vec zato sto je tako jeftinije i jednostavnije napraviti komad.
Nije svako novo resenje bolje :)

Cokla kao takva ima smisla upravo zbog ukrucenja dna, ali ne cokla kakva se pravi na industrijskom namestaju i ide do poda. Pri tom, najcesce nije ni spojena kako treba sa tim dnom, pa uopste i ne preuzima deo opterecenja vec samo zatvara rupu.
Pogledaj bilo koji komad klasicnog namestaja, videces coklu, to jest "suknjicu", ali na 15-20 cm od poda.
Posto pravis elemente koji su relativno uski ili dodajes i nogice na sredini ako je element sirok, vise nema potrebe za klasicnom suknjicom, pa dobijes tih 5-10-15cm prostora, a nisi izgubio na nosivosti dna.

@vlada
"Funkcionalno gledajući nikad nisam dozivio niti vidio da se ispravno konstruirani element raspao ili pukao radi spajanja ovim ili onim šarafima, tiplama, keksima, minifixima, rafixima, dominom ili bilo kako drugačije...."

i ovo je potpuno tacno!!
Da... ovde upravo i pricamo o ispravnoj konstrukciji. Tada je zaista skoro sve jedno cime si ga povezao.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

mbole wrote:Edukacija kupca je nesto sto na ovim prostorima izgleda svi smatraju za cisto gubljenje vremena :)
Ne samo u ovom poslu, u svim sa kojima sam se susretao, od racunara, preko automobila, pa do kuhinje i najobicnijeg tipla.
Koliko si puta cuo: Sto trazis te fiserove tiplove kad svi majstori uzimaju ove zute? Ili sto te srafove kad svi kupuju ove (kineske jeftine, nikakve...)
Potpuno je isto i sa izgledom. Nije bas tako tesko objasniti gospojici da ce tu straftu videti narednih 15 dana (ako je uopste vidljiva), a da ce kuhinju korisiti narednih 15 godina.

Da li ce elementi popustiti ili ne zavisi od mnogo faktora. Pricamo o opstem slucaju.
Nije isto da li je kuhinja siroka 4 metra, pa ploca i veze izmedju bokova dosta tog opterecenja prenesu na ostale elemente ili je kuhinja metar i zelja da poraste, pa sve padne na jedno dno.

Nisu kuhinjski elementi jedini komad namestaja sa takvom konstrukcijom.
Recimo niska komoda... tipa 180 siroka, visoka 50-tak cm, duboka 40-50... Na njoj ce inace stajati drangulije, ali dodje vece drustvo, nema mesta za sedenje i troje njih sednu na komodu. Eto ti opterecenja od 200+kg, koje ce da pocepa dno ko da ga nije ni bilo. Sastavi ga kako treba, i moze komotno da sedne i cetvrti.
Vidi se da je tebi osnova konstrukcije namjestaja jako dobro poznata, samo moj je stav da ne treba pretjerivati gdje nije potrebno.

Naravno da postoje situacije gdje treba dobro razmisliti... Ja sam nedavno imao takav slucaj... Element sam na kraju napravio sa podom ispod bokova radi kritičnog opterećenja jer su Nogice bile uvucene 12 cm sa svih strana a samo kamena radna ploca je imala cca 100kg plus 4 velike ladice i sav sadržaj u njima... Vizualno sve sakrivaju dodatni blokovi i leđa jer se radi o šanku.

Å to se edukacije tiče ne treba podcjenjivati "nas"... Ja slucajno 90% posla radim vani za velike firme i trebamo sami sebe više cijeniti jer ne zaostajemo niti po znanju niti po alatu za nikim... Samo bi nas u svim strukama trebalo biti više koji smo konkurentni na EU tržištu, ali ne radi niske cijene rada nego radi kvalitete, pouzdanosti itd.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad... nisam bas ucio konstrukciju namestaja, ali osnove konstruisanja su iste ili bar jako slicne u svim granama (masinstvo, gradjevina...)
Glavne razlike su u materijalima koji se koriste i njihovim specificnim osobinama.

A prosta greda sa dva oslonca je konstrukcijski ista, nebitno dal je betonska raspona 20m, drvena od 60cm ili celicna od 1m :)
Moment inercije svuda raste na kub sa promenom dimenzije u pravcu opterecenja, linearno sa promenom popreko na nju... bla bla... :)
Drvo u tom pravcu moze da istrpi toliko, beton toliko... svaki materijal ima svoje specificnosti, drvo se cepa, beton ne trpi rastezanje, celiku je sve jedno...
Ali sustinski isti princip.

Kad ga jednom naucis, lako je uociti zasto je neka konstrukcija pravljena ovako a zasto druga onako.

Nisam toliko mislio na edukaciju samih majstora (koja naravno treba da postoji), vec bas na edukaciju kupca.
Kupac najcesce ne zna nista o bilo cemu sto je "iza fasade". Nema pojma dal je neki komad namestaja samo lep na oko, a ustvari ne moze da obavi svoju osnovnu funkciju, posto je ona zrtvovana da bi se dobilo na izgledu i privukla musterija.
Po meni, to je klasicna prevara, samo zamotana u oblandu marketinga.

Nase je da kupcu objasnimo kakve su posledice ovoga i onoga, sta je to sto se zrtvuje da bi se dobio "fancy" izgled, posto on bez toga ne moze da donese racionalnu odluku dal ce zrtvovati funkciju ili izgled.

Kupac nekako ocekuje da je fioka uvek fioka, i da ce da radi svoj posao kako treba, bila siroka 40cm ili 150cm. A ona od 150 "lepse izgleda". Jes... al da bi radila kako valja, treba ti debelo skup okov, bice teska ko Trepca kad je napunis... :)
Post Reply