Radni sto na kome sklapate ivericu

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
cvesa
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 08 Feb 2014 09:13
Location: Beograd

Radni sto na kome sklapate ivericu

Post by cvesa »

Poštovani prijatelji, s obzirom da sam do sada sve što sam pravio od univera sklapao na običnom starom astalu koji nije baš ravan (što mi je oduzimalo dosta vremena) rešio sam da napravim radni sto koji će biti napravljen verovatno od metalne konstrukcije na koju ću da fiksiram neku deblju šper ploču i da na taj način dobijem ravnu površinu. E sad, pre bilo kakve akcije interesuje me na kavim stolovima vi sklapate korpuse, da li taj sto sadrži još nešto dodatno što vam olakšava posao, od čega je napravljen itd!
Put od 1000 kilometara počinje jednim korakom
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Umesto debelog spera, mozes da koristis takozvani "torsion-box", to jest sacastu konstrukciju od tanjeg spera (ilii cega vec), koja je kruta skoro kao i pun materijal iste debljine a daleko laksa (i jeftinija).
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Bole, a gde to ima da se kupi...koliko košta,...
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

To se pravi, tesko da moze negde da se kupi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko sto marica napisa. Nema kupovno, pravi se.

Koliko kosta...
Koliko te kosta sper i lepak
Otprilike (vrlo otprilike) racunaj oko 3-3.5 puta spera kolika ce biti povrsina stola. Ali od dve table spera recimo 15mm i jedne recimo 10 ili 12, dobijes kutiju visoku 10cm koja je kruta ko da je od bar 8cm punog spera, a mnogo laksa.

Pri tom, posto je sam pravis, mozes da isteras da bude jako ravna, sto tabla koliko god bila debela nije, prosto zato sto je sopstvena tezina krivi.

Odguglaj torsion box dobices brdo pogodaka, slikica...

Prvi klip koga sam se setio: https://www.finewoodworking.com/2007/05 ... mbly-table
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Inace, iznenadili bi se koliko dugo traje obicna sirova tabla mdf-a od 18mm, na takvom stolu. I nimalo mi je nije zao kada treba da je zasecem, probusim,...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Apsolutno se slazem sa tobom. A. mozes i da srafis u nju kada nesto treba da se bolje pricvrsti.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Prvo poravnaj pod. Onda napravi nešto, bilo što, ravno i pod pravim kutem, ali na kotačima. Dimenzija koje ti prostor dozvoljava. Ako je to 270 x 100 cm, na konju s hvataljkama si. Za sve ostalo, tu je improvizacija
User avatar
cvesa
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 08 Feb 2014 09:13
Location: Beograd

Post by cvesa »

"Torsion box" je definitivno dobro rešenje ali po meni više za majstore koji imaju svoju stalnu radionicu a pošto sam ja stalno u selidbi(garaža-podrum-tavan) više naginjem ka rešenju od metalnih kutija koje će izgledati kao rešetkasta konstrukcija sa nekim ukrutama da se nebi savijala i ugibala na koju ću fiksirati sper ploču a sve to će biti oslonjeno na 2 metalna "kozlića" koja će imati na nogarima šrafove za nivelaciju i koji će po potrebi moći da se koriste samostalno bez gornje ploče i što je meni veoma bitno sve ovo će bitu podložno transportu bez neke bojazni da postoji neka velika šansa da se ošteti prilikom transporta... Kad napravim šaljem slike... Hvala na savetima!
Put od 1000 kilometara počinje jednim korakom
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Post by dzonibbad »

Da bi izbegao grebanje "gotovog proizvoda" dok ga pomeras po radnom stolu, zgodno je da povrsinu stola presvuces npr linoleumom (podna obloga), ili tanjim itisonom.
Ili zalepi, ili samo spusti preko u dimenziji stola, ako ti se lepljenje ne uklapa u rasklopi-prenesi-sastavi koncept.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I torsion-box mozes da stavis na te kozlice.
A laksi je od metalne konstrukcije, ako vec moras da ga seljakas.
Samo zakaci neke rucke ili napravi par rupa da mozes zgodno da ga uhvatis.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

MOguce je napraqviti i manje torsion box kutije, pa ih medjusobno izpovezivati. I sve moze na kozlice.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

cvesa wrote:............................................. više naginjem ka rešenju od metalnih kutija koje će .................................... će imati na nogarima šrafove za nivelaciju ............................... Hvala na savetima!
Najcesce sam prinudjen da na licu mesta okivam i spajam pojedine delove korpusa . Trebalo mi je postolje koje bih podizao po visini

( kad okivam i pripremam ivericu za sklapanje ) i spustao u trenutku kad sklapam korpuse . Primetio sam da metalne kutije 16x16mm

idealno ( kao teleskop stap ) ulaze u kutije 20x20mm Image

i tako osmislio ovakav stalak koji bi lako sklapao-rasklapao i transportovao na teren .

Image

Image

Image

Image

Mozda izgleda nezno ali bi ste se iznenadili sta je sve izdrzao i kolko je na njega trpano materijala

Naravno , nisam masinac i verujem da postoje mnoogo bolja resenja .
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
dexter1988
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 10 Jun 2020 15:38
Location: Kozarska Dubica
Contact:

Post by dexter1988 »

Ja baš juče konačno završio svoj radni sto, kupio sam ploču sireove iverice koju sam presjekao na pola, 1400x2070, konstrukciju sam napravio od jelovih štafli 50x80.
Sat vremena posla, a jak je i čvrst. Dolje na nogama sam napravio podešavajuce noge od pločevine i šerafa.
Image
Image
Image
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

To ti samo misliš da si ga završio... Uskoro ćeš dodati pponeku ladicu, policu itd...itd...
Post Reply