Stolar pocetnik, nekoliko pitanja oko obrade plocastih materijala

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
Crni_Macor
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 06 Jan 2020 01:47
Location: Split

Stolar pocetnik, nekoliko pitanja oko obrade plocastih materijala

Post by Crni_Macor »

Pozdrav svima, trenutno sam u procesu opremanja radionice, plan je raditi s masivnim drvom za svoj gust (manje bitno za ovu temu), te s plocastim materijalima (kuhinje, ugradbeni ormari...) za prodaju i financiranje ovog hobija.

Iza sebe imam jednu veliku i kompliciranu kuhinju te nekoliko ugradbenih ormara i sve je stvarno ispalo vrhunski, tako da me nije strah ici tim putem.

Do sada sam pribavio dosta dobrog alata ali isto imam neke nedoumice. Naime doticnu kuhinju i ormare sam radio prakticki bez alata, s aku-busilicom i kutnom stegom, sve je ispilala i kantirala firma te je ispalo super.
Vidim da tu na forumu dosta stolara koristi rucne alate tipa potopna pila i frezer pa me zanima da li su rezovi koji se dobivaju na taj nacin dovoljno dobri da se nose na kantiranje? Jer budimo realni na uslugu krojenja se skupi fini iznos a i neke nepravilne i kose oblike je najbolje napraviti sam.

alati koje imam su:

-Makita Sp6000j potopni cirkular s tri vodilice (1.9m, 1m i 50cm -prerezao sam jednu od 1.5m :D ), u planu je sajba za iveral, Freud ili sl.
-Dewalt 745 stolni cirkular s Bosch "expert wood" sajbom 60 zubi.
-Makita 2301fcxk glodalica s Trend pocetnickim setom glodala, paralelnom vodilicom, adapterom kojim se kaci na vodilice od potopne pile, te kruznom vodilicom.
-Ubodne pile Bosch 160bce i Makita 4329
-Preklopna pila Makita LS1019L, sajba je orginalna ali radi fini rez na iveralu pa tu za sada nemam zamjerki
-Stupna busilica koja je zapravo Makita udarna s dvije mehanicke brzine na nekom Wolcraft stalku, 35mm svrdlo, sablone, stege...
-U planu je rucna glodalica Makita u kompletu sa svim nastavcima
-Aku alati i ostalo nebitno za obradu ploca necu nabrajati


Sto se kekserice tice nju nemam ali u planu je Makitina jer nije skupa, oko 200 eura, ili mozda nesto bolje ako imate prijedlog. Ja sam sve spajao konfirmat vijcima ali volio bi da to mogu napraviti bez istih, barem tamo gdje su uocljivi. Dali se prakticira spoj keks-ljepilo za drvo ili nesto drugo?

Na kraju, sto se tice kantiranja, najradje se ne bi s time bakcao pa molim za savjet.

hvala
Last edited by Crni_Macor on 21 Feb 2020 09:47, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako je list ostar, rez je sasvim dobar.
Sad... ne znam dal makita ima onu dodatnu plastikicu sa desne strane lista, koja sprecava krzanje i na toj strani kao festo.

No... milsim da ce ti glavni problem sa raskrajanjem u kucnoj radinosti biti prostor i vreme.

Tada kupujes na tablu, a tabla uopste nije mala. To ce reci, treba ti cist prostor reda 3*4 metara da bi na njemu raskrojio tablu a da to ne bude mucenje.

Ostatke moras negde da skladistis.

Tablu (ili table) moras nekako da prevezes do radionice, ili da cekas da ti oni dovezu (ne znam kakav je sistem za to u Hr).
Onda kad si izrezao, opet sve to u auto pa teraj na kantovanje, pa onda idi ponovo po gotovo.

Naravno, ako imas dovoljno posla, to je vec druga prica, ali i dalje ces morati da obezbedis prostor.

Sve u svemu, sastavi kompletnu racunicu, ukljucujuci i da li uopste imas mogucnosti (prostor), i koliko je vremena potrebno, pa onda donosi odluku.

Keks ide sa obicnim lepkom za drvo, i OK je, ali opet imas dodatno vreme za susenje lepka.

Kantovanje je igra za sebe, i opet zavisi od raspolozivog prostora i kolicine.
User avatar
Crni_Macor
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 06 Jan 2020 01:47
Location: Split

Post by Crni_Macor »

prostor nije problem, mogu osigurati 3x4m cistog prostora za krojenje tabli, kao i dodatni prostor za skladistenje, imam neuredjeno visoko potkrovlje 100m^2 i garazu od 65-70 koja moze biti prazna van sezone jer imam vanjski natkriveni parking.
Vrijeme isto nije problem jer sam slobodni umjetnik i radim samo vikendom:D, a ako bi mi krenulo planiram od ovoga napraviti dodatni posao i maknuti se od sviranja svadbi i gaza po birtijama.

Sto se kupnje ploca tice prijatelj mi ima veliki kombi koji mi moze tu i tamo posuditi da donesem ploce.


Na kupnju cijelih tabli mogu dobiti i dodatni popust pa mi i to opet u neku ruku igra.

Sto se tice plastike na makitinoj sajbi, nemam pojma sto je to ali i tako planiram kupnju bolje ploce dok ce mi ova sluziti za radove s punim drvom.

Najveci problem je upravo nositi iskrojene komade na kantiranje i ici po njih (30km u jednom smjeru), imam mali auto a nije mi u planu kupnja kombija zbog hobija. To je i glavni razlog zasto razmatram opcija samostalnog kantiranja. Naravno ako bi posao krenuo ozbiljnije nabavili bi se i strojevi i kombiji ali to za sada nije u planu.
Last edited by Crni_Macor on 21 Feb 2020 14:00, edited 1 time in total.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Alat koji imas nije los ali nije za tu namenu.
Nije mi namera da ti kvarim volju ali mislim da ces samo da se namucis i da na krraju opet ici da ti usluzno seku i kantuju.
Evo samo par razloga zbog kojih ti to kazem ( ako ti je kvalitet bitan) :
- Izbegava se bilo kakav transport materijala koji je iskrojen a nije kantovan zato sto su tad ivice jako, jako osetljive i lako se ostete. Ako se bilo gde okrznes, moraces da krojis ponovo.
- Kad su neki osetljiviji materijali u pitanju ( visoki sjaj, itd...) ili materijali slabijeg kvaliteta, krojenje u kucnoj varijanti mozes slobodno da zaboravis.
Ima materijala koji su komplikovani za secenje i na masinama sa predrezacem.
-Lager...
- Optimizaciju bi morao da radis rucno.
- Preporucljivo je da se iseceni materijal, kantuje sto pre. Da nebi upijao vlagu iz vazduha.
Ima jos puno razloga....

Mozda je bolje da kupis jednu malu tiplericu pa da ostatak posla odradis u svojoj radionici.
-Zahteva manje mesta
-Mozes da postignes odlican kvalitet za taj deo posla.
- itd....
Last edited by J.Vlada on 21 Feb 2020 18:40, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Potpuno se slazem sa Vladom a tiplerica jeste dobar put
User avatar
Crni_Macor
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 06 Jan 2020 01:47
Location: Split

Post by Crni_Macor »

da, vjerojatno je Vlada u pravu, uostalom za pocetak necu imati toliko posla da bi mi ukupni troskovi rezanja i kantiranja bili toliko veliki. Masine sam ionako kupio za obradu drva a ne iverala ali sam ramisljao kad ih vec imam, zasto ne?

ps, na sto tocno mislite pod tiplericom, malu rucnu masinu ili stroj?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Namjeravaš li živjeti od izrade namještaja, možeš slobodno zaboraviti "rad sa punim drvom". To ostavi za hobi, iako za njega nećeš imati vremena. Lokacija ti je idealna za pokretanje ovakvog posla, ali moraš povećati mobilnost. Kuka na rabljenom karavanu i prikolica s arnjevima i ceradom su relativno jeftino rješenje koje zadovoljava. Ja sam tako radio dvadeset godina. Za početak, nemoj razmišljati o krojenju tabli i kantiranju. Iako imaš mjesta, treba ti raskrajač i još barem par ruku koje nisu besplatne. Osloni se na najbliži drvni centar. Trideset km nije tako strašno daleko. Kupovina cijelih tabli iverala koje nisu osnovne bijele za korpuse nema smisla. A taj je iveral kod svih dobavljača vječno na "akciji" i nema dodatnih popusta. Od cijele table iverala u nekom dekoru ostati će ti barem 30% restlova koje ćeš na kraju baciti. I ode eventualni popust.
Å to se kantiranja tiče, pored klasičnog, u trendu je kantiranje bijelim ljepilom, laserom i PUR kantiranje. To se radi na pojedinačnim kantericama. Namjeravaš li kantirati samo sebi, to definitivno nema smisla jer promjena vrste ljepila na jednoj kanterici nije jednostavno i zahtjeva vrijeme. Najzahtjevnija kantiranja (laser i PUR) ćeš i dalje morati plaćati neko drugom.
Sve više od samog sklapanja i montaže zahtjeva i više ljudi koji očekuju nekakvu plaću, a država od njih očekuje svoju plaću... Ja sam vlasnik firme i imam jednog zaposlenog. Obojica smo na minimalcu, ja kao vlasnik moram imati minimalnu plaću od cca 4.300,00 kn neto a kolega mora imati minimalno 3.250,00 kn neto. Trošak plaća za nas dvojicu je nešto ispod 11.000,00 kn (1.600,00 €). Marenda svaki radni dan min, 10 €, barem 200 € mjesečno. Cca 100 € mjesečno je trošak alata, pribora, brušenja, potrošnog materijala... Gorivo je minimalno 100 € mjesečno, registracija, gume, servis i amortizacija auta - još 100 € mjesečno.
Vodi svakako računa o tome da će ti jako puno vremena oduzeti ponude (obilazak potencijalnih kupaca, mjerenja i izrada projekata - skica na računalu, proračuni, izmjene...) i da ti neće svaka ponuda proći...
A što se tiplerice tiče... Od kad je konfirmata i kekserica ne vidim im baš svrhu. Imam ručnu koju rijetko koristim. Rupe za police bušim ovako: https://www.youtube.com/watch?v=QwgwvRVftek
Keksericu koristim jako često.
Last edited by BILJEŽNIK on 21 Feb 2020 19:58, edited 1 time in total.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Ja imam jednu istu kao ovu sa linka. Sa njom mozes da uradis sve sto mogu i industrijske masine. Rupe za: excentre, tiplove, nosace polica itd...
Imam i jednu WÃœRTH. Jako dobre i prakticne masine.
Ima ih raznih proizvodjaca:
HETTICH BLUE MAX
WÃœRTH PREBOMAT
BLUM DRILL CENTER
GRASS ...
Treba i jedan mali kompresor zbog pneumatskih cilindra.
Ali gledaj masine sa 2 motora! Da buse i horizontalno ( u kant ) i vertikalno! Kao ova sa linka
https://drveta.fordaq.com/fordaq/srvAuc ... d=18015171
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

BILJEŽNIK wrote:Namjeravaš li živjeti od izrade namještaja, možeš slobodno zaboraviti "rad sa punim drvom". To ostavi za hobi, iako za njega nećeš imati vremena. Lokacija ti je idealna za pokretanje ovakvog posla, ali moraš povećati mobilnost. Kuka na rabljenom karavanu i prikolica s arnjevima i ceradom su relativno jeftino rješenje koje zadovoljava. Ja sam tako radio dvadeset godina. Za početak, nemoj razmišljati o krojenju tabli i kantiranju. Iako imaš mjesta, treba ti raskrajač i još barem par ruku koje nisu besplatne. Osloni se na najbliži drvni centar. Trideset km nije tako strašno daleko. Kupovina cijelih tabli iverala koje nisu osnovne bijele za korpuse nema smisla. A taj je iveral kod svih dobavljača vječno na "akciji" i nema dodatnih popusta. Od cijele table iverala u nekom dekoru ostati će ti barem 30% restlova koje ćeš na kraju baciti. I ode eventualni popust.
Å to se kantiranja tiče, pored klasičnog, u trendu je kantiranje bijelim ljepilom, laserom i PUR kantiranje. To se radi na pojedinačnim kantericama. Namjeravaš li kantirati samo sebi, to definitivno nema smisla jer promjena vrste ljepila na jednoj kanterici nije jednostavno i zahtjeva vrijeme. Najzahtjevnija kantiranja (laser i PUR) ćeš i dalje morati plaćati neko drugom.
Sve više od samog sklapanja i montaže zahtjeva i više ljudi koji očekuju nekakvu plaću, a država od njih očekuje svoju plaću... Ja sam vlasnik firme i imam jednog zaposlenog. Obojica smo na minimalcu, ja kao vlasnik moram imati minimalnu plaću od cca 4.300,00 kn neto a kolega mora imati minimalno 3.250,00 kn neto. Trošak plaća za nas dvojicu je nešto ispod 11.000,00 kn (1.600,00 €). Marenda svaki radni dan min, 10 €, barem 200 € mjesečno. Cca 100 € mjesečno je trošak alata, pribora, brušenja, potrošnog materijala... Gorivo je minimalno 100 € mjesečno, registracija, gume, servis i amortizacija auta - još 100 € mjesečno.
Vodi svakako računa o tome da će ti jako puno vremena oduzeti ponude (obilazak potencijalnih kupaca, mjerenja i izrada projekata - skica na računalu, proračuni, izmjene...) i da ti neće svaka ponuda proći...
A što se tiplerice tiče... Od kad je konfirmata i kekserica ne vidim im baš svrhu. Imam ručnu koju rijetko koristim. Rupe za police bušim ovako: https://www.youtube.com/watch?v=QwgwvRVftek
Keksericu koristim jako često.
Ovo je dobar sablon. Pomocu sablona mogu da se rade mnoge stvari ali sto vise zavisi od coveka faktor rizika da se napravi greska je veci.
Ja konfirmate ne koristim pa mi sabloni i pomagala nisu resenje. Koristim excentre.
Last edited by J.Vlada on 21 Feb 2020 21:00, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

J.Vlada wrote:...
- Optimizaciju bi morao da radis rucno.
...
Sto rucno?
Bar za to ima brdo programa unaokolo.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

mbole wrote:
J.Vlada wrote:...
- Optimizaciju bi morao da radis rucno.
...
Sto rucno?
Bar za to ima brdo programa unaokolo.
Lose sam napisao ...
Trazili smo po netu neki program koji se ne placa ali smo na kraju ipak uplatili Wintable pa je to rashod vise...
Last edited by J.Vlada on 22 Feb 2020 09:44, edited 1 time in total.
User avatar
Crni_Macor
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 06 Jan 2020 01:47
Location: Split

Post by Crni_Macor »

BILJEŽNIK wrote:Namjeravaš li živjeti od izrade namještaja, možeš slobodno zaboraviti "rad sa punim drvom". To ostavi za hobi, iako za njega nećeš imati vremena. Lokacija ti je idealna za pokretanje ovakvog posla, ali moraš povećati mobilnost. Kuka na rabljenom karavanu i prikolica s arnjevima i ceradom su relativno jeftino rješenje koje zadovoljava. Ja sam tako radio dvadeset godina. Za početak, nemoj razmišljati o krojenju tabli i kantiranju. Iako imaš mjesta, treba ti raskrajač i još barem par ruku koje nisu besplatne. Osloni se na najbliži drvni centar. Trideset km nije tako strašno daleko. Kupovina cijelih tabli iverala koje nisu osnovne bijele za korpuse nema smisla. A taj je iveral kod svih dobavljača vječno na "akciji" i nema dodatnih popusta. Od cijele table iverala u nekom dekoru ostati će ti barem 30% restlova koje ćeš na kraju baciti. I ode eventualni popust.
Å to se kantiranja tiče, pored klasičnog, u trendu je kantiranje bijelim ljepilom, laserom i PUR kantiranje. To se radi na pojedinačnim kantericama. Namjeravaš li kantirati samo sebi, to definitivno nema smisla jer promjena vrste ljepila na jednoj kanterici nije jednostavno i zahtjeva vrijeme. Najzahtjevnija kantiranja (laser i PUR) ćeš i dalje morati plaćati neko drugom.
Sve više od samog sklapanja i montaže zahtjeva i više ljudi koji očekuju nekakvu plaću, a država od njih očekuje svoju plaću... Ja sam vlasnik firme i imam jednog zaposlenog. Obojica smo na minimalcu, ja kao vlasnik moram imati minimalnu plaću od cca 4.300,00 kn neto a kolega mora imati minimalno 3.250,00 kn neto. Trošak plaća za nas dvojicu je nešto ispod 11.000,00 kn (1.600,00 €). Marenda svaki radni dan min, 10 €, barem 200 € mjesečno. Cca 100 € mjesečno je trošak alata, pribora, brušenja, potrošnog materijala... Gorivo je minimalno 100 € mjesečno, registracija, gume, servis i amortizacija auta - još 100 € mjesečno.
Vodi svakako računa o tome da će ti jako puno vremena oduzeti ponude (obilazak potencijalnih kupaca, mjerenja i izrada projekata - skica na računalu, proračuni, izmjene...) i da ti neće svaka ponuda proći...
A što se tiplerice tiče... Od kad je konfirmata i kekserica ne vidim im baš svrhu. Imam ručnu koju rijetko koristim. Rupe za police bušim ovako: https://www.youtube.com/watch?v=QwgwvRVftek
Keksericu koristim jako često.
U pravu si za sve. Zapravo bi mi ovo trebao biti samo dodatni prihod, radio bi samo prijateljima i poznanicima, mole me stalno da im nesto napravim, trenutno imam 6 ili 7 kuhinja sto mogu odma poceti, a ugradbenih ormara na desetke. Znam da ozbiljni posao povlaci otvaranje obrta a to mi trenutno nije u interesu, dok rad na crno u vecm opsezima nije moj stil. Na ovaj nacin ne bi uzimao posao lokalnim obrtnicima jer 95% mojih musterija bi inace uzelo kuhinju trg. centrima buduci da su im stolari preskupi.

Moj glavni izvor prihoda je turizam i kada uredim jos ovo visoko potkrovlje s dva velika apartmana trebao bi biti donekle situiran da se mogu opusteno baviti hobijem koji volim, i tu i tamo zaraditi koju kunu. Naravno kompletni namjestaj cu raditi sam, a i inace sam radim sve osim keramike, znaci voda, struja, knauf, podovi, zbuka, manji zidarski radovi, dek. kamen, svi vanjski radovi, kompletno sam renovirao 3 velika apartmana bez icije pomoci izuzev keramicara i nema mi nista ljepse nego kad gosti odusevljeno komentiraju uredjenje.:)

Sto se masivnog drva tice tu znam da nema neke zarade, iako ima dosta posla na brodovima kojih je tu gomila pa se zaradi koja kuna, cisto za alat i gorivo.

Iz svega ovoga se vidi da ocito imam viska vremena i previse interesa:skratta:
User avatar
Crni_Macor
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 06 Jan 2020 01:47
Location: Split

Post by Crni_Macor »

J.Vlada wrote:Ja imam jednu istu kao ovu sa linka. Sa njom mozes da uradis sve sto mogu i industrijske masine. Rupe za: excentre, tiplove, nosace polica itd...
Imam i jednu WÃœRTH. Jako dobre i prakticne masine.
Ima ih raznih proizvodjaca:
HETTICH BLUE MAX
WÃœRTH PREBOMAT
BLUM DRILL CENTER
GRASS ...
Treba i jedan mali kompresor zbog pneumatskih cilindra.
Ali gledaj masine sa 2 motora! Da buse i horizontalno ( u kant ) i vertikalno! Kao ova sa linka
https://drveta.fordaq.com/fordaq/srvAuc ... d=18015171
Pa to je vec stroj koji i kosta. Za moj obujam posla mislim da ce ipak posluziti kvalitetna kekserica u kombinaciji s glodalicom i sablonama. Naime prvo moram kupiti dobru ravnalicu i blanju za masiv pa cu ostati tanak s budjetom na neko vrijeme.

Uglavnom, mislim da je zakljucak da je najbolje nositi sve na krojenje i kantiranje, platiti malo vise ali ustediti na vremenu, logistici, gorivu, alatima i zivcima naravno :D A i kvaliteta zavrsne obrade ce uvijek biti na nivou, ipak oni tamo imaju vrhunske strojeve.

Tu i tamo neki manji posao, nesto s nepravilnim oblicima mogu sam iskrojiti ako je od bijelog iverala kojeg cu uvijek imati "na lageru", ali sve ostalo - bolje ne. Bitno mi je da ste mi potvrdili da je alat koji imam sposoban za to.

Inace plan mi je i lakirati MDF za fronte, imam dobar kompresor i sprice samo jos moram malo uhvatit ruku, lakiranje mdf-a je prilicno delikatan postupak.
Last edited by Crni_Macor on 22 Feb 2020 10:04, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne znam situaciju u Hr, ali ovde ako si iole redovna musterija, mozes dobiti na stovaristima neki ne bas zanemarljiv rabat.
Naravno, nece ti ga sami ponuditi, moras da trazis :)

Kupovina na table, masine... ima smisla samo ako ce ti to biti osnovni posao, kojim ces se ozbiljno baviti. Tek na kolicinu ima smisla. Ovako... ipak je broj poznanika ogranicen, a nece menjati kuhinju svakih godinu dve :)

Brodovi i masiv su vec sasvim druga prica. Tu su cifre sasvim drugacije, pa se vrlo verovatno i te kako isplati. Ovde prohromski sraf u obicnoj gvozdjari kosta 10 puta manje nego u specijalizovanoj radnji za nauticku opremu, iako je apsolutno identican (verovatno i kupljen kod istog dobavljaca).
Post Reply