Najbolji vijci za spajanje stranica kreveta?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Najbolji vijci za spajanje stranica kreveta?

Post by Brans »

Pozdrav svima,

Ubrzo pocinjem izradu kreveta za dijete. Krevet ce biti za madrac 1600x700mm i radit cu ga od 18mm spere s tim da su noge 50x50mm jelovina a bocne stranice ce biti 2x18mm spera.

E sada ne mogu se odluciti koji bi vijci bili najbolji za povezivanje uzglavlja i podnozja sa bocnim stranicama. Imam par opcija:

1. Konfirmat vijci - direkto zasarafljeno
2. Pocket hole vijci
3. Sarafi sa polumjesec maticom kao na slici:

Image
ili
Image

4: Zakacke:

Image

Sarafanje mi nije bas prva opcija zbog moguce selidbe te bih volio da mogu rastaviti krevet a da pri tom ne unistavam rupu.
Last edited by Brans on 22 Oct 2019 11:30, edited 1 time in total.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

"Sarafanje mi nije bas prva opcija zbog moguce selidbe te bih volio da mogu rastaviti krevet a da pri tom ne unistavam rupu."

A što misliš da ćeš uništiti rupu? Malo pažnje pri odvrtanju i nikakav problem da se ponovo u istu zašarfi. Nemam iskustva u stolariji puno, al sam se zato selioooo... Jedini problem sam sa šarafima imao kod nekog starog gardarobera od neke tanke furnirane iverice a i taj je preživeo 3 selidbe i tek ga 4. rasklackala. Iverica pravi problm ne verujem da će drvo i šper.
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

A drukcija su opterecenja za ormar za garderobu a drukcija za krevet. Krevet bukvalno trpi silu u svakom pravcu jer dijete skace po krevetu, penje se, silazi, okrece se dok spava, svasta nesto. Dok ormar trpi puno manje sile samo kod otvaranja vrata a i to se prenosi preko baglama.
Volio bih nekoga tko je radio sa ovim metrickim vijcima i zakackama da mi da preporuku sta je bolje, stabilnije, dugotrajnije?
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Pa dobro , to što si nabrojao će već "pokvariti rupe" ako je takvog inteziteta, neće rasklapanje ništa više pogoršati situaciju.
OK, svakako ima drugačijag mišljenja.
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

`Ma nece, ali uvijek vise vjerujem metrickom vijku nego sarafu. A ne znam koja je opcija bolja izmedu polumjesec matice, dugme matice i onih zakacki?
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Idi sa ugaonikom za krevet i tipl da nosi teret fi 10 mm
Last edited by radenko on 22 Oct 2019 15:59, edited 1 time in total.
smirglaj nikad dosta
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajde da pre nego sto odaberemo cime ce se te stranice povezati sa nogama, ustanovimo kako ce uopste biti rasporedjene stranice u odnosu na nogare :)

Postoje bar dve varijante, sa varijacijama, od kojih su neke neuobicajene ali zasto ih ne razmotriti.:

1. bocna stranica i stranica uzglavlja se vezuju u sredini noge manje vise nebitno dal su blize unutasnjoj ili spoljasnjoj strani. U sustini klasican sistem, preuzet sa potpuno drvene konstrukcije, sto nisam bas siguran da je idealno za konstrukciju koja sadrzi ivericu kao element.
2. vezuju se sa spoljasnje strane noge. Mozda (ne tvrdim) sistem primereniji iverici kao materijalu bokova i veznika na celu.

Kao i medjuresenja gde je recimo stranica uzglavalja vezana u sredini, a stranica boka vezana spolja.
Ili naizgled sasava resenja gde je stranica uzglavlja vezana sa unutrasnje strane, a stranica boka sa spoljasnje....

Svaka od ovih varijanti ima drugacija naprezanja, drugacije najslabije tacke, pa samim tim i drugaciji optimalan veznik.

To sto ih niko tako ne radi... ne znaci da je neko od tih resenja lose. Gomila toga je robovanje tradiciji (gde se zaboravlja da materijali vise nisu isti), ili potrebe industrije za unifikacijom, laksim pakovanjem... (u sustini jeftinijim proizvodom).
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Brans wrote:Ubrzo pocinjem izradu kreveta za dijete. Krevet ce biti za madrac 1600x700mm i radit cu ga od 18mm spere s tim da su noge 50x50mm jelovina a bocne stranice ce biti 2x18mm spera.
Bocne stranice obicno idu od 25 do 30mm, a ako si mislio da dupliras 18-cu, onda ce biti predebelo za krevetac.

Sto se tice onih metalnih zakacki sa zadnje slike, mozes imati problema ako su lose uradjene, ima ih i dobrih, pa treba dobro obratiti paznju prilikom kupovine.

konfirmat nije za to,

oni sa maticom u obliku polumeseca (su valjda za muslimane :) ) ili mozda za ivericu i mekse materijale,

dok su "2. Pocket hole vijci" dobri i dobro drze, ali se pored 2 takva po spojnom mestu stave i po 3-4 tipla od 10-12mm i onda tu nema sta da se pomera ili skripi tokom uporabe.
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

Zasto ne trio matica?
http://pim.wuerth.com.hr/Resources/Prod … 342512.jpg

Po meni je i ovo odlicno resenje
http://www.linea.rs/admin/images/items/ … -74206.jpg
Imam tih matica pa mi je padalo na pamet da koristim to sa epoxy smolom i onda samo iz vana spojiti sa metrickim vijkom. Hvala na prijedlogu

Ajde da pre nego sto odaberemo cime ce se te stranice povezati sa nogama, ustanovimo kako ce uopste biti rasporedjene stranice u odnosu na nogare smile

Postoje bar dve varijante, sa varijacijama, od kojih su neke neuobicajene ali zasto ih ne razmotriti.:

1. bocna stranica i stranica uzglavlja se vezuju u sredini noge manje vise nebitno dal su blize unutasnjoj ili spoljasnjoj strani. U sustini klasican sistem, preuzet sa potpuno drvene konstrukcije, sto nisam bas siguran da je idealno za konstrukciju koja sadrzi ivericu kao element.
2. vezuju se sa spoljasnje strane noge. Mozda (ne tvrdim) sistem primereniji iverici kao materijalu bokova i veznika na celu.

Kao i medjuresenja gde je recimo stranica uzglavalja vezana u sredini, a stranica boka vezana spolja.
Ili naizgled sasava resenja gde je stranica uzglavlja vezana sa unutrasnje strane, a stranica boka sa spoljasnje....

Svaka od ovih varijanti ima drugacija naprezanja, drugacije najslabije tacke, pa samim tim i drugaciji optimalan veznik.

To sto ih niko tako ne radi... ne znaci da je neko od tih resenja lose. Gomila toga je robovanje tradiciji (gde se zaboravlja da materijali vise nisu isti), ili potrebe industrije za unifikacijom, laksim pakovanjem... (u sustini jeftinijim proizvodom).
Mbole ne koristim ivericu nego strukturalnu sperplocu ili cu sa sperplocom od tvrdog drveta, nije jos odluceno. Planirao sam da uzglavlje lijepim u sredini noge (bilo bi upusteno unutar noge 12mm - dado joint) a bocne stranice bi bile ravne sa unutrasnjosti noge radi duseka (kao na skici ispod).


Bocne stranice obicno idu od 25 do 30mm, a ako si mislio da dupliras 18-cu, onda ce biti predebelo za krevetac.

Sto se tice onih metalnih zakacki sa zadnje slike, mozes imati problema ako su lose uradjene, ima ih i dobrih, pa treba dobro obratiti paznju prilikom kupovine.

konfirmat nije za to,

oni sa maticom u obliku polumeseca (su valjda za muslimane smile ) ili mozda za ivericu i mekse materijale,

dok su "2. Pocket hole vijci" dobri i dobro drze, ali se pored 2 takva po spojnom mestu stave i po 3-4 tipla od 10-12mm i onda tu nema sta da se pomera ili skripi tokom uporabe.
A radije bih da dupliram dvije 18-ke jer zelim da mi je unutrasnjos bocnih stranica u ravnini sa unutrasnjom stranom noge zbog duseka i zbog povezivanja oba elementa. Takoder ako idem sa 18+12 onda moram pomjeriti vijak sa kojim spajam uzglavnje/donji dio sa bocnim stranicama prema unutra.

Zakacke ako bih koristion uzeo bih od Wurtha (https://eshop.wurth.ie/is-bin/INTERSHOP ... %40unknown) a ne neke china.

Ono polumjesec cudo sam vidio da koriste na krevetima koji su kompletno napravljeni od jelovine (dva polumjeseca i dvije tiple na obje strane).

Pocket hole mi i nije bas tako drag jer zna da "baci" profil dok ga sarafas kako sam sebi ukopava rupu (ovo ce vjerovatno biti bolje ako dodam tiple kako si rekao) i ako ih previse zategnes hoce polomiti dio na kojem sjedi vijak.

Uglavnom spoj nogu i bocnih stranica bi trebao biti prema sljedecem nacrtu:

Image

A citav krevetic bi takoder trebao izgledati ovako:

Image
Last edited by Brans on 23 Oct 2019 11:52, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Strukturalna sperploca bas i nije nesto sto bi ja koristio za deciji krevet. Ona se obicno izradjuje sa muf (melamin urea formaldehid) lepkovima kojima bas i nije mesto u krevetu. Znam, emisije su u dozvoljenim granicama ali nosic je suvise blizu...
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

Pa bas iz tog razloga i necu MDF ni blizu djeteta. Mislis da bi bukova (Birch) spera bila bolja ili neka druga? Bukova mi je malo preskupa cca 60€ po ploci a trebaju mi dvije ploce 18-ke i jedna 12-ke. Druga opcija bi mi jedino bila WBP spera ali moram provjeriti kako se ona radi. Takoder idem sa filerom po rubovima i sve ce biti prvo ofarbano sa Zinsser 3-2-1 Primer-Sealer da zaptije sve, onda 3 sloja boje na vodenoj bazi i 2-3 sloja laka tako da bi trebalo sve dobro biti zacepljeno :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Po mom misljenju, speru uopste tu nije mesto.
Svaki je slepljivan nekim urea formaldehidom koji ima dugacku emisiju. Ja bi to napravio od drveta i posrafio.
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

Upravu si za sve, ali ne mogu naci ovdje drvo ispod 11% vlaznosti, tako da nije za namjestaj bas. S druge strane kontam stol mi je od iverice, komoda za TV od iverice, kuhinja je iverica / mdf i jos 10 stvari, znaci mi smo konstantno okruzeni sa svim tim sranjima. 90% krevetica koje sam gledao su napravljeni od MDF-a.

Opet citao sam da je emisija formaldehida visoka kada se tek napravi ali da lapi kako se susi i dok dode do prodavca emisija je zanemariva, ali sa druge strane opet imas dijelove amerike koje rade na tome da zabrane sve plocaste materijale zbog toga cak i obiljezavaju kuce za prodaju kao da se unutra nalazi kancirogeni materijal (ako ti je kuhinja ili nesto drugo od mdf-a). Kao za azbest nisu znali da je toliko stetan dok nije bilo kasno i ljudi poceli masovno umirati.

Ne znam, savjetujte ljudi i hvala naravno :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Preuzeto sa Wikipedia, o mdf pločama
"According to International Composite Board Emission Standards (ICBES), there are 3 European formaldehyde classes, namely: E0, E1 and E2. This classification is based on the measurement of formaldehyde emission levels. For instance, E0 is classified as having less than 3 milligrams of formaldehyde out of every 100 grams of the glue used in particleboard and plywood fabrication. E1 and E2, conversely, are classified as having 9 and 30 grams of formaldehyde per 100 grams of glue respectively..."
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Medium- ... fibreboard

Ukratko, u Evropi postoje 3 standarda emisije uf lepkova, E0, E1 i E2
E0 sadrzi manje od 3 miligrama formaldehida na svakih 100 grama upotrebljenog lepka u ploci
E1 i E2 sadrze 9 i 30 grama

Dakle, trazis E0 ili koristis drvo sa 11% vlage, sto po meni nije problem za takav projekat
Post Reply