Najbolji vijci za spajanje stranica kreveta?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad krenem da gledam sta je sve bilo u opticaju i vidim ovo:
radenko wrote:Idi sa ugaonikom za krevet i tipl da nosi teret fi 10 mm
Kako da stavi tipl ako ide sa ugaonikom? Ugaonik se nabacuje odozgo, to jest sklizne 7-8-10mm nizbrdo, kada mu zubi upadnu u rupe drugog dela. Kako moze tipl u toj kombinaciji?
Ako mislimo na istu stvar pod "ugaonik" to jest na trecu sliku u prvoj poruci.
Pitam, ne kazem da ne moze, al ne vidim kako?

Ako imas gde da nadjes kvalitetnu ovakvu spojnicu (treca slika), mene je izdrzala tridesetak godina. A svasta se desavalo na tom krevetu. Od skakanja kad smo bili mali, do nekih drugih "drustvenih aktivnosti" kad vise nismo bili mali :)
Nevolja je sto su ovde zadnje vreme, neke napravljene od mnogo tankog lima. Mozda kod tebe ima kvalitetnijih.

Da je noga od tvrdog drveta, ni varijanta sa recimo dva polumeseca i tiplovima izmedju ne bi bila nista losija. Ili tiplovi i jedan polumesec. Tiplovi u sustini trpe opterecenje, a polumesec samo pritiska bok o nogu.
No problem je u tome sto je jelovina mekana, pa ce se glava srafa usecati u nju i gubice stabilnost.

Isti problem ima i varijanta sa druge slike, koja se od polumeseca razlikuje samo po tome sto trazi da okrugli deo bude u tvrdjem materijalu (polumesec ima vecu povrsinu na koju naleze).
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

ne taj ugaonik sa zubima?
smirglaj nikad dosta
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

Imam tu zakacku od Wurtha, oko 4-5 eura po komadu dok su ti jeftini limeni oko 3-4 eura za 4 komada. Sa tim cu ici. A za vijak i polumjesec maticu moze se izbusiti rupa forstnerom 2mm i dodati podloska ispod sarafa na jelovoj nogi (nozi? :D ) tako da se rasporedi opterecenje na vecu povrsinu i vijak se nece usjecati u drvo - samo ideje radi. Hvala na svim savjetima. E sada sta cemo sa stetnosti sperploce? :oskyldig::oskyldig::oskyldig: :D
Last edited by Brans on 27 Oct 2019 18:20, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nista, samo to dobro izmazi vodenim lakom :stolt:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Brans wrote:... A za vijak i polumjesec maticu moze se izbusiti rupa forstnerom 2mm i dodati podloska ispod sarafa na jelovoj nogi (nozi? :D ) tako da se rasporedi opterecenje na vecu povrsinu i vijak se nece usjecati u drvo...
Hoce, hoce :)
Jednostavno je previse mekano, nema toliko velikih podloski.
Probao... doduse na klupi ne na krevetu, al isti matrak.
Jedino da pravis nekakav okov, koji ce imati bas veliku povrsinu, tipa flaha sirokog 3-4cm i dugackog recimo 15-tak. Sto ako se lepo uradi, moze i fino da izgleda.

PS
Na nozi.
Sibilarizacija
https://kakosepise.com/rec/knjigi-ili-knjizi/
User avatar
Brans
Šegrt
Posts: 47
Joined: 11 Dec 2018 10:16
Location: Ireland

Post by Brans »

Hvala puno na savjetima i na edukaciji iz gramatike (uvijek sam je mrzio) :) `

Objaviti cu slike u projektima kada krevet bude zavrsen, samo da dovedem stolni cirkular do kraja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nisam je ni ja voleo, al nekako sam od malena pricao i pisao pravilno (bice da je tata prof knjizevnosti imao tu nekog uticaja :))
Prosto mi nesto sto nije pravilno "bode" usi, pa onda potrazim objasnjenje zasto.
Post Reply