Lakiranje mdf

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

Post by tisler »

ma kupi sata prosto sam lakira ako neznas sta je dobro onda pitej sta ja skupo.Sata je pravi izbor neces pogresiti
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
User avatar
MAPEMAJCTOP
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 16 Nov 2007 23:54

Post by MAPEMAJCTOP »

Znam i sam sta je SATA samo mi je trebala mala podrska jer ipak dosta kosta (300 eur) a i racun isplativosti mora da zadovolji. Odlucio sam sta uzimam. Hvala svima na savetima i za lakiranje i za preporuke za pistolj.
Druga stvar: Mbole, a i ostali problem je sto ja trebam da napravim vrlo cudnu visecu policu (prilazem sliku) cije su dimenzije krajnjih tacaka : sirina 170, visina 100 i dubina 15 cm. Radio bih to od mdf jer hocu da izbegnem vidljiva ukrstanja kant trake. Jedina stvar koja me muci a to je kako ce izgledati podloga a zatim i sama farba gledano sa fronta tj bas tamo gde bi isla kant traka. Ivice ne bih obarao vec samo malo presao smirglom da smanjim ostrinu i to je to. Inace boja ce biti neka drecavo zelena.
Hvala unapred za savete.
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedino što vidim kao "problematično", mogu da budu sami sastavi, odnosno ukrštanja, koja ne ispadnu uvek bez zazora. Tu bi morao da upotrebiš kit. Nevolja je što je obično kit tvrd i krt, a koliko god polica bila čvrsta na tim spojevima uvek malo "radi", pa vremenom kit ispuca.
Skoro sam za sličnu namenu probao Body-ev kit za plastične branike (žuta kutija), i za sad se dobro drži. Na žalost nemam iskustvo na duže staze. No obzirom da je pravljen da bude elastičniji od uobičajenih kitova, trebalo bi da završi posao.
Drugi "trik" je da izbegneš ovakve "oštre" sastave, to jest da recimo sve ploče malo zaobliš na mestu sastava. Recimo napraviš luk poluprečnika 2-4cm. Deluje dekorativno a luk prikriva eventualni zazor. Pretpostavljam da ćeš ukrštanja da izvedeš tako što zarežeš ploče do pola. E na tom zarezu napraviš luk.
Image


Å to se tiče samih ivica ako su iole kvalitetno isečene i prešmirglane, osnovna boja bi trebalo da zapuni sve sitne neravnine.
Ako sam sečeš MDF, prvo probaj na nekom pačetu kako ti izgleda rez, pa ako nisi zadovoljan ostavi nadmeru recimo 1mm i prođi jedan rez glodalicom.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

MAPEMAJCTOP wrote:Znam i sam sta je SATA samo mi je trebala mala podrska jer ipak dosta kosta (300 eur) a i racun isplativosti mora da zadovolji. Odlucio sam sta uzimam. Hvala svima na savetima i za lakiranje i za preporuke za pistolj.
Druga stvar: Mbole, a i ostali problem je sto ja trebam da napravim vrlo cudnu visecu policu (prilazem sliku) cije su dimenzije krajnjih tacaka : sirina 170, visina 100 i dubina 15 cm. Radio bih to od mdf jer hocu da izbegnem vidljiva ukrstanja kant trake. Jedina stvar koja me muci a to je kako ce izgledati podloga a zatim i sama farba gledano sa fronta tj bas tamo gde bi isla kant traka. Ivice ne bih obarao vec samo malo presao smirglom da smanjim ostrinu i to je to. Inace boja ce biti neka drecavo zelena.
Hvala unapred za savete.
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/51_viseca_polica.jpg[/url]
Å to se ivica tiče, probaj umjesto običnog uzeti grundirani MDF. Ima ga egger. Grund folija je čvrsta i lijepo čuva ivice tako da se ne rascvjetavaju prilikom lakiranja. Dovoljno ih je samo malo povuči šmirglom. Isto tako je nešto tvrdji i gušći od običnog mDF-a
User avatar
MAPEMAJCTOP
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 16 Nov 2007 23:54

Post by MAPEMAJCTOP »

Hvala svima na savetima. Nisam u zurbi da napravim ali cim bude gotovo i ako zadovolji kacim slike da se hvalim malo. Poz
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

ima jos jedna fora ne farbaj u sklopljenom stanju zbog zatvorenih para vrc u delovima pa sklapaj posle farbanja.Sto se tice gitovanja imas ER-Lak vodeni , lakse ilepo se smirgla u odnosu na sve dvokomponentne za kola.Ali koristis ga samo za neka ostecenja ili popravke kada osnovni nece da pokrije.Nemas razloga da gitujes sve jer osnovna odlicno pokriva.Kada radis kantove pogotovo ako ih erujes smirglas sve dok risevi ne izadju.Ako nisi siguran da je dobro napravi osnovnog laka i cetkom predji samo kantove.kada se osusi presmirglaj i sve radi osnovnom pa smirglanje pa zavrsna.Ako mislis da nije dovoljno radis osnovnu dva puta u principu dva puta se i radi.Sto se tise pistolja ja imam SATA 2000 i zadovoljan sam.Mozda kupim jos jedan mali za sitnije stvari kada ne treba mnogo farbe,popravke i slicno.
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

Post by tisler »

jeli neko lakirao mdf sa efektama [skolka efekt]itd.
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mdf nisam. Radio sam neke radkapne onim flip-flop efekt lakom (menja boju u zavisnosti od ugla posmatranja).
Ispalo je odlicno, a ne vidim zasto bi se razlikovalo na mdf-u, ako je radilo na plastici.
Ima vec par meseci kako sam uzeo onaj sto imitira mermer, al nikako da stignem da probam.

Svojeveremeno sam probao imitaciju kevlara odnosno karbon fiber-a i ispalo je odlicno, al nisam imao prilike da radim nesto konkretno.
Trik je manje vise jednostavan.
Prefarbas prvo srebrnom u koju dodas malo zlatne. Kad se osusi preko toga stavis onu bandaz traku koja se koristi za spojeve na gipskarton plocama (ona sto je kao mreza, ne ona sto lici na krep papir). Onda to prefarbas nekom mat crnom, s tim sto ides veoma "tanko", vise da ga zamaglis nego da naneses sloj boje. Skines bandaz traku, i predjes sa par slojeva bezbojnog laka.
U svakom slucaju treba prvo probati, pa tek onda raditi neki konkretan komad. Ja sam radio Air Brush-om, nisam nikada probao velikim pistoljem.
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

mbole da li mislis da treba vise da ga osencis nego da naneses boju zbog prelaza da to je to u bravu si.Ono sto imitira mermer su alfa kolor efekti.Nanese se jedna tecnost tanko skoro kao da sencas posle toga ide druga tecnost ali pistolj namestis da pljucka sitne kapi kao tackice i samo pocne da se razliva.Posle toga osnovni pa zavbrsni lak.Radio sam dosta davno lepo je ispalo ali to vise niko ne trazi.Ima efekat ,koncici, na sveze nanetu boju nanosis efekat isto pistoljem iz njega izlaze konci kao vuna i lepi se na boju.Kad se osusi naneses osnovni pa zavrsni lak.Ako nekog zanima nacicu kutija pa da napisem kako se sta zove.
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

tisler, sve vreme razmisljam koji je to skoljka efekat neznam kako izgleda kad se uradi.Da nisu mozda sljokice ili perla kao metalik za kola?Ima i STBR (cini mi se da nosi takvu oznaku),dosta je dobar i otporan na habanje ali skup
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo sto sam uzeo ustvari najvise lici na te končiće. Na boci spreja piše Marble to jest mermer. Dupli-Color je proizvodjac.
Ovo sto si prvo pomenuo (sa pljuckanjem tačkica koje se razlivaju) mi više liči na efekat granita, nego mermera. cisto da uskladimo terminologiju.

Granit:
Image

Mermer:
Image

Uh, nikako da nadjem pristojnu sliku mermera na netu (a mrzi me da trazim predugo)
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

Ne,mbole, konci izgledaju kao linijice nepravilno rasporedjene i utopljene u boju i ne lici na mermer,vec onako neobavezno.a mermer ili granit kao na slici kod tebe, kako ce da ispadne zavisi kolike kapi izbaci pistolj(sitnije ili krupnije)a moze i vatom da se nanosi onda pa vise lici na granit.Neznam sta je to u spreju,ovo sto sam ja uzimao je tecno i kupuje se na meru po potrebi a proizvodi ga ICLA,ICCA,WERINLEGNO.Mozda je to nesto drugo pa kada budes radio ti javi nasta lici
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

Post by tisler »

djagi wrote:mbole da li mislis da treba vise da ga osencis nego da naneses boju zbog prelaza da to je to u bravu si.Ono sto imitira mermer su alfa kolor efekti.Nanese se jedna tecnost tanko skoro kao da sencas posle toga ide druga tecnost ali pistolj namestis da pljucka sitne kapi kao tackice i samo pocne da se razliva.Posle toga osnovni pa zavbrsni lak.Radio sam dosta davno lepo je ispalo ali to vise niko ne trazi.Ima efekat ,koncici, na sveze nanetu boju nanosis efekat isto pistoljem iz njega izlaze konci kao vuna i lepi se na boju.Kad se osusi naneses osnovni pa zavrsni lak.Ako nekog zanima nacicu kutija pa da napisem kako se sta zove.
jer ima veze dizna pistoljem.
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

Post by tisler »

djagi u pravu si za to skolka efekt samo sto kod nas to tako zovu.ali mislio sam i na druge.alli mi je taj dosao na pamet
Last edited by tisler on 21 Jan 2008 22:39, edited 1 time in total.
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

Otvor dizne nema veze,ali stelujes na srafu za pustanje boje , rucicu ne pritiskas do kraja nego samo malo,Tako da vise izlazi vazduh a boja po malo koliko ti yreba.Moras da probas sam pa ces videti kako ti je lakse. Tisler za srpski ne brini razumemo te,dobar si.Ako radis nesto probaj ovo pa javi kako ide
Post Reply