Lakiranje mdf

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
matrix
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 08 Nov 2007 20:47
Location: Dubrovnik

Lakiranje mdf

Post by matrix »

Moze li netko ukratko da napise kako se lakira mdf,kojiti temeljni se koriste prije lajiranja itd..:rolleyes::rolleyes:
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

Da li je moguce da niko ne zna nista o ovome?
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

zna!

Shvatio sam da, što se tiče lakiranja MDF-a:
1.) Ili samo lakiraš MDF i pored toga ne radiš ništa drugo osim što lakiraš MDF.
2.) Ili se time ne baviš

Ja lakiram na način da sve obradim, pofrezam rubove, izbušim rupe i provrte za okove i to dostavim do firme koja se bavi isključivo lakiranjem. Oni to odrade profesionalno, a za zo vrijeme ja odradim barem još jednu ako ne i dve kuhinje.

Teoretski poznajem problematiku, ali se ne bih upuštao u pojašnjavanje jer nemam praktičnog iskustva.
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

U pravu si 100%!
User avatar
Sl_Il
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Nov 2007 21:43

Post by Sl_Il »

Sta se brinete covek se obratio kome treba! ;) ;)
Inace se moram sloziti sa zorannp
User avatar
matrix
Precizni šegrt
Posts: 50
Joined: 08 Nov 2007 20:47
Location: Dubrovnik

Post by matrix »

TOCNO SVE JE RJESENO
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

Post by tisler »

nije sve reseno zavisi koliko zelis taj rad
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

Post by tisler »

na primer ja uzivam lakirati i farbati mebel
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

slažem se sa time da ako nešto voliš da se toga ne odričeš i da se baciš na taj posao svim srcem, ali ako ti je to muka, bolje pronadji nekoga tko u tome uživa i daj mu neka obavi taj dio posla umjesto tebe.
rezultat tada mora biti odličan.
User avatar
tisler
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Dec 2007 21:52

Post by tisler »

u pravu si zoranp
izvinite na moj slabi srpski jezik ali trudim se
User avatar
MadVlad
Precizni šegrt
Posts: 91
Joined: 13 Dec 2007 15:30

Post by MadVlad »

Ovo ti je samo za vježbu. Å ifre temelja, lakova i impregnacija zanemari.


Image
User avatar
MadVlad
Precizni šegrt
Posts: 91
Joined: 13 Dec 2007 15:30

Post by MadVlad »

A i na ovom linku
http://www.cice.com.hr/forum/showthread.php?t=14812
je tip u detalje opisao kako je obrađivao i lakirao mdf (radio je zvučničke kutije).
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

sto se tice farbanja MDFa ja to radim ovako:pripremim i odradim sve sto se farba zavrsno znaci obradjene ivice izbusene rupe za sarke izbusene rupe za rucice obradjena sara itd.Sve to se smirgla na fino smirglom 280 zrna uglavnom rucno a velike povrsine gitericom (vibraciona slajferica).Sve tako pripremljeno,nanosimo osnovnu boju obicno je bela ,postoji i bezbojna,dok kada se rade neke jake boje(teget i trula visnja ubacim u osnovnu malo zavrsne).Nanosi se pistolljem 1.6 dizna,pritisak 2.5 -3bara.Boja se katalizira od 30 do 50 % u zavisnosti od proizvodjaca i razredjuje 10-15% poliuretan razredjivac u zavisnosti od majstora.Susi se 12 sati (najbolje zbog smirglanja) smirglanje 280 zrna pa jos jedna ruka osnovne boje i isto smirglanje 320zrna.Sada pripremamo boju katalizira se 50% mat a sjaj 100% i razredjuje se 10-15%razredjivac isto poliuretanski.Cedimo farbu kroz cediljke a moze i kroz carapu zensku naravno.PIstolj u ruke dizna1.6 pritisak 2.2 do2.4 i farbanje zavrsno.Isto sve odstoji do sutra pa montaza i kraj.Boje su poliurteanske proizvidjaci su: ICCA,IKLA,WERINLEGNO,ER-LAK uglavnom radim sa njima jer ih kod mene ima.Masiv i furnirana iverica se radi isto samo se koristio vodeni ili nitro bajc pa onda osnovni pa zavrsni lak bezbojni Postupak rada uglavnom isti.Pistolj koji koristim je SATA2000 1.8 dizna za zavrsno a ASTURO 1.6dizna za osnovni,kompresor PRVA PETILETKA dve boce po60 litara,pripremna grupa i to je to.Pojedinosti bi jos malo mogle da se dodaju sve zavisi sta koga zanima pa izvolite pitajte.
User avatar
MAPEMAJCTOP
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 16 Nov 2007 23:54

Post by MAPEMAJCTOP »

Djagi s obzirom da vidim da imas iskustva u lakiranju MDF-a imam pitanje. Kapiram kako se lakira glavna povrsina ali ne znam kako izlakirati pistoljem bocni deo table tj onaj na koji bi se lepila kant traka da je u pitanju iverica. Koliko god da je dobar rez postoji mogucnost da se rascveta. Jedino sto mi je padalo na pamet je da se izgituje celom duzinom. Ne znam samo kako bi git primio boju.

E da, hocu da kupim metabo pistolj za lakiranje (oko 165 eur sa 1.3 , 1.5 , 1.8 diznama) jer je jeftiniji od Sata (300 eur sa dve dizne po izboru). Nije mala razlika u ceni tako da me interesuje znas li kakvog su kvaliteta ti metabo pistolji tj vredi li kupiti.
Hvala unapred
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Git prima boju bez problema. Naravno treba voditi racuna koji je git po sastavu, kako bi bio u skladu sa bojom i MDF-om. Takodje osnovna boja zapuni sitne neravnine.
Sa druge strane, obicno se elementi od MDF-a zavrsno obradjuju glodalicom, tako da nemas rascvetavanja.

Sto se tice pistolja ja nemam nekog dovoljnog iskustva, ali moj kum koji je autolakirer se kune u SATA.
Post Reply