Montaža šarki

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
amoretto
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 21 Jul 2019 06:42
Location: Zagreb

Montaža šarki

Post by amoretto »

Pozdrav! Radim novu kuhinju i imam problem. Å arke koje koristim su slovenski Titus, a za ugradbeni frižider visine 120 cm sam uzeo Grass Tiomos 110°. Fronta je cca 60 x 126 i mislim da trebam staviti 3 šarke? Iverica je 18 mm. Osim pitanja broja šarki problem je da ni jedna šarka kod finog podešavanja (recimo da je šarka na desnoj strani elementa za frižider i to je zadnji element u kuhinji, desno od kraja kuhinje je hodnik) ne može ići van ruba korpusa, u ovom primjeru, s desne strane. Namjerno sam za taj zadnji element uzeo samo 1.5 mm užu frontu od korpusa računajući da će se po potrebi fronta moći podesiti i preko desnog ruba elementa. Naime, uvjeren sam da sam takvu mogućnost imao na staroj kuhinji. Molim pomoć. Je li to moguće postići? Jesu li noderne šarke po tome drugačije od starih ili ni stare nisu to mogle? Ako je moguće, kako to postići. Na kojoj dubini na fronti i korpusu se montiraju šarke?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najpre, popuni u profilu odakle si (pravila foruma)

Sto bi podesavao front preko desnog ruba?
Koliko znam, ni jedna sarka ne moze da se tako podesi, posto bi inace vrata kacila prilikom otvaranja za bok korpusa.
Ako bas hoces da probas, pomeri rupu za soljicu sarke tako da bude blize sredini vrata (al probaj na nekom otpadnom komadu).

Standardne mere za rupe su:
Deo sarke koji ide na bok korpusa, razmak rupa 32mm, odstojanje od prednje ivice boka 37mm
Deo sarke koji i de na vrata, razmak od ivice vrata do centra rupe 21.5mm

Za visinu od 126cm, preporucene su tri sarke, i to tako da je rastojanje od donje do srednje priblizno 2/3 a od srednje do gornje 1/3 ukupnog rastojanja.
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

Za ugradbene hladnjake se koriste šarke za tu namjenu a ne klasične jer su deblje nego namjenske i rade problem kod uštelavanja.
User avatar
amoretto
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 21 Jul 2019 06:42
Location: Zagreb

Post by amoretto »

Sad sam negdje u postavkama stavio lokaciju. Uzeo sam softclose šarke koje su malo šire i računao sam da mi zato i korpus bude širi. Koliko vidim po šarkama različitih proizvođača, tu i nema nekog standarda, npr. što se tiče rupa od ivice korpusa. Titus T-type Glissando šarka u specifikacijama piše 3-6 mm bušenje vrata od ruba. Kao što rekoh, za vrata nisam uzeo veliku fugu i računao sam da ću po potrebi moći izaći 1-2 mm van ruba korpusa. Pretpostavljam da vrata tada ne bi trebala kačiti korpus jer se šarka po dubini može podešavati. Bar sam ja sebi tako sve zamislio.
User avatar
niko
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 12 Jul 2009 13:02
Location: Banja Luka

Post by niko »

Sredina rupe sarnira na korpusu ti je na 22,5 od ivice. a to znaci 5 mm od ivice plus 17,5 mm a to ti je pola rupe sarnira koja je 35 mm,tako radi ako hoces da bude kako treba.Fronta nemoze ici izvan korpusa kako ti hoces je ce vrata pri otvaranju zapinjati. Radi kako zelis ali to sto pricas nema veza sa standardima.Ne izmisljaj toplu vodu .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tih 3-6 od ivice je taman od 20.5 do 23.5 do centra rupe (17.5+3 odnosno 17.5+6), a to u sustini zavisi od toga koliko si smanjio vrata u odnosu na bokove, to jest koliko su vrata uvucena ka unutra.

Standard postoji, sve sarke se uklapaju u njega, ali niko ne moze znati kako ces ti praviti vrata. Tacno na meru, milimetar uza, 2mm uza...
User avatar
amoretto
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 21 Jul 2019 06:42
Location: Zagreb

Post by amoretto »

Još jedno pitanje, van ove teme. Ako je već odgovoreno molim vas link na odgovor. Općenito kako najbrže i najlakše postaviti kuhinjske elemente u ravninu? Na zid između elemenata ide kaljeno staklo. Pod pada u jednu stranu. Idu tri elementa pa suđerica pa jos dva. Majstor je kao sve doveo u ravninu pa onda spojio medusobno prva tri lijevo i zadnja dva desno od suđericen i onda je dosla radna ploča na to. Onda je nekako stavio na zid i gornje elemente i onda je dosao staklar i vidi razlika u visini između gornjih i donjih na dva kraja 5 mm. Onda ja vidim da ni donji uopće nisu u vagi. Reko staklaru da izmjeri kad to popravim. I sad se ja 2 sata zajefrkavam da to dovedem u ravninu. Nekako mi se čini da je lakše to poravnati dok elementi nisu spojeni.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Evo malo čitam ovu temu pa odlučih da se umešam....
1. Za ugrađeni frižider postoje šarke . One su na prvi pogled iste kao obične ... Tanje su od običnih i raspored šrafova za štelovanje Å arki je malo drugačiji tako da se mog štelovati kroz luft koji se javlja između vrata frižidera i korpusa istog.( kad je frižider otvoren ).
2. Mbole je u pravu za postavljanje dela šarke koji ide na bok korpusa 37/32 ili 21/53 ako je linijski deo (hafele),20/52( gras i blum)
3. E sad što se tiče šarke i rupe 35 mm na vratima nameštaja......
Niko ne može reći rastojanje od ivice vrata ili centar rupe jer to zavisi od mnogo faktora......
Sve klap šarke su predvidjene za debljinu vrata od 14 do 24 mm ( mislim na standardne šarke)
Delovi šarke koje idu na korpus imaju različitu visinu ( debljinu) H=0,H=2,H=3,H=6
Sam kurpus može biti iz materials raznih debljina 16,18,19,20,22....
Vrata mogu biti uža od elementa 2, 3, 4 mm.....
Tako da vrata mogu pokrivati starnicu 12,13,14,... mmm
E sad razmak rupe 35 mm se pomera od ivice u zavisnosti od svih gore navedenih veličina tako da je to Velma važna stvar....
Svaki proizvodjač šarki ima u svom katalogu i tablice a i formule za izračunavanje udaljenosti rupe 35 mm od ivice vrata.
Å to se tiče ona dva šrafa sa strane te velike rupe ti isto ima standarda....48/6... 52/5,5 I 45/9,5
Npr ja koristim hafele duomatic 48/6 . Ta šarka ima štelovanje-1,5/+2,5 . I kod korpusa debljine 16 mm bušenje na vratima je 3mm od ivice I deo šarke koji ide na korpus ( papučica) je H=3.
Kod korpusa debljine 19 mm ostavljam od ivice 3 mm I koristim H=0; Ili uvlačim od ivice 5 mm i koristim H=3.( debljine vrata do 21 mm , za deblja je šema malo drugačija)
Izvinjavam se što sam vas smorio....
Last edited by daleko on 23 Jul 2019 20:57, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Post Reply