Alat za stolara pocetnika...

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

AmTima wrote:Ja za sad i nemam potrebu za neki veliki rad na stubnoj,to ce se svesti uglavnom na busenje rupa za sarke i police u iverici tako da ce 200e za bosch biti dobra investicija.
Po meni ovo je najbolje raditi isključivo glodalicom i šablonom. Brzo, jednostavno i što je najvažnije čisto. Dok sam bušio rupe za spojnice bušilicom toga je bilo svugdje i to je bio najgori posao kod izrade elemenata.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

djuro2 wrote:
AmTima wrote:Ja za sad i nemam potrebu za neki veliki rad na stubnoj,to ce se svesti uglavnom na busenje rupa za sarke i police u iverici tako da ce 200e za bosch biti dobra investicija.
Po meni ovo je najbolje raditi isključivo glodalicom i šablonom. Brzo, jednostavno i što je najvažnije čisto. Dok sam bušio rupe za spojnice bušilicom toga je bilo svugdje i to je bio najgori posao kod izrade elemenata.
Dobar savet stvarno ,ali i dalje koristim stubnu samo za sarke .
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Cirkular naopacke je samo za amaterske radove jer svi rucni cirkulari kada se okrenu naopacke da vise, tezina njihovih motora stalno nateze na dole i nikad nemaš ugao od 90 stepeni kada rezes. jednostavno da to valja tako nebi ni postojali stabilni cirkulari.
User avatar
AmTima
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Apr 2019 20:27
Location: Pljevlja,Crna Gora.

Post by AmTima »

godfather wrote:Cirkular naopacke je samo za amaterske radove jer svi rucni cirkulari kada se okrenu naopacke da vise, tezina njihovih motora stalno nateze na dole i nikad nemaš ugao od 90 stepeni kada rezes. jednostavno da to valja tako nebi ni postojali stabilni cirkulari.
Nismo se razumjeli nisam mislio na rucni cirkular ugradjen u sto vec

https://pacoti.com/table-saw-bench-plan ... ench-make/

ovako nesto .....
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

E na taj način je dobro rešenje i mooze da se prilagodi vlastitim potrebama i mogucnostima prostora.
User avatar
AmTima
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Apr 2019 20:27
Location: Pljevlja,Crna Gora.

Post by AmTima »

Znam da je kategorija o radu sa plocastim materijalima ali je tema bila malo sire postavljena i pitao sam za misljenje i o stolarskim alatima za obradu drveta.Nesto od alata se uzelo a nesto se planira uzeti ovih dana.Naime Bosch pdb 40 za sad radi kao sat,tacan precizan i bez lufta (bar komad koji je mene zapao) u drvetu i plocastim materijalima busi savrseno.Dewalt Dw331k ubodna pila odlicna alatka takdodje precizna i snazna cuda radi.Dewalt ekscentar DWE6423-QS je komad koji me nije impresionirao ali nije ni veliko razocarenje (ocekivao sam vise).
Zanima me misljenje ako je neko imao prilike da radi na
Stonim cirkularima
Dewalt DW745RS-QS
Makita 2704
Metabo TS 254
Holzmann Tk 256
Makita Mlt 100
Makita 2712 ?!
Za poslednju u katalogu prodavca pise da je gradjevinski cirkular ali upravo veceras sam je gledao i ne izgleda lose za te pare za koje se nudi...Koliko je upotrebljiva za stolarske poslove ?
Imam dilemu i izmedju gerova
Hikoki (hitachi) C12RSH2
Dewalt DWS780
Metabo 305 kgs...
Hikoki je izmedju ova dva po cjenovnom rangu ima nedostataka ali mi djeluje nekako najcvrsce od nabrojanih ..
Odlucio sam se za kombinvani diht abrihter metabo hc 260 c Wnb i potopni cirkular sa letvom Makita Sp6000.
Srafilice koje sam odabrao su Dewalt ,DCD710D2 i DCD796P2-QW...
Molim iskusne kolege da mi argumentima pomognu da prelomim u vezi s ovim dilemama :)
Last edited by AmTima on 25 May 2019 06:11, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ova druga srafilica, vibraciona...
Nisam bas siguran koliko ti je to potrebno. Kao jaka srafilica OK, ali mislim da dzabe placas za vibracioni mod
Mislim da bi ti isplativija bila kombinacija:
DCF815D2-QW (udarna srafilica) i D25133K (hilti), to jest da bi njima mogao da zavrsis vise posla, a zajedno kostaju otpilike isto kao ova vibraciona.
Kao bonus, baterije za DCD710D2 i ovu malu udarnu su iste.
User avatar
AmTima
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Apr 2019 20:27
Location: Pljevlja,Crna Gora.

Post by AmTima »

mbole wrote:Ova druga srafilica, vibraciona...
Nisam bas siguran koliko ti je to potrebno. Kao jaka srafilica OK, ali mislim da dzabe placas za vibracioni mod
Mislim da bi ti isplativija bila kombinacija:
DCF815D2-QW (udarna srafilica) i D25133K (hilti), to jest da bi njima mogao da zavrsis vise posla, a zajedno kostaju otpilike isto kao ova vibraciona.
Kao bonus, baterije za DCD710D2 i ovu malu udarnu su iste.
U pravu si ali razmisljao sam i zbog montaze da ne bi bilo lose imati jednu takvu srafilicu.Dobio bih je ispod cijene za nekih 250-270 eura....
Sta mislis o ovim gerovima i cirkularima ? Metabo je najisplativiji mozda ali mi je nepoznanica ne znam kakav je jer ga nisam imao prilike da probam i vidim uzivo ....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Upravo zbog montaze i pricam.
Vibraciona je u poredjenju sa hiltijem ko trotinet i buldozer :) Mozes da izbusis poneku rupu u zidu, al samo ako je u pitanju cigla (o betonu ne razmisljaj), radi mnogo sporije...
A kao srafilica, mala udarna steze puno jace od ove velike. Jedina mana je sto je bucna, al ... majstori nikada nisu bas tihi.

Za gerove/cirkulare... nisam probao ni jedan od ovih, tako da nema smisla da dajem neki komentar.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Dewalt alat koji ja koristim i sa kojim sam jako jako zadovoljan

DWS780XPS-ger odlican(precizan) na kais

DCD796-busilica-srafilica, jaka sa cekicem za ciglu i blok

DCF887b-impakt srafilica sa 205Nm momentom

DCH273N-za beton,ubi kako busi

Baterije su 5ah i sve pasuju jedna na drugu
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lepa garnitura, odlicno uklopljena, samo je ipak u rangu malo visih cena od onoga sto je covek naveo, pa sam zato predlozio ono sto mislim da ce bolje zavrsavati posao, a uklopiti se u cenovni rang.

Po meni je kombinacija:
1. hilti (s kablom), mala srafilica i mala udarna
upotrebljivija od
2. mala srafilica i jaca vibraciona srafilica/busilica
Pri cemu jos u kombinaciji 2 ima razlicite baterije.
User avatar
AmTima
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Apr 2019 20:27
Location: Pljevlja,Crna Gora.

Post by AmTima »

mbole wrote:Lepa garnitura, odlicno uklopljena, samo je ipak u rangu malo visih cena od onoga sto je covek naveo, pa sam zato predlozio ono sto mislim da ce bolje zavrsavati posao, a uklopiti se u cenovni rang.

Po meni je kombinacija:
1. hilti (s kablom), mala srafilica i mala udarna
upotrebljivija od
2. mala srafilica i jaca vibraciona srafilica/busilica
Pri cemu jos u kombinaciji 2 ima razlicite baterije.
https://www.okov.me/mn/alati/elektricni ... ac-kc10dfl

sta mislis za ovaj komplet....?
Inace pazario Bosch Gts 10 xc
Od svih stonih cirkulara djelovao mi je kao najstabilniji i najkompaktniji sa najvecom radnom plocom
Da li sam pogrijesio kad sam izabrao njega ispred dewalta vrijeme ce pokazati :)
Last edited by AmTima on 29 May 2019 00:13, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Izgleda dosta lepo po karakteristikama, nemam direktnog iskustva sa njima.

Povedi racuna kada nabavljas baterijske alate, da sto je moguce vise toga koristi iste baterije.
User avatar
AmTima
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Apr 2019 20:27
Location: Pljevlja,Crna Gora.

Post by AmTima »

mbole wrote:Izgleda dosta lepo po karakteristikama, nemam direktnog iskustva sa njima.

Povedi racuna kada nabavljas baterijske alate, da sto je moguce vise toga koristi iste baterije.
Hocu,o tome nisam razmisljao ali vrlo je prakticno i ekonomicno imati sve na istu bateriju....
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

borism25 wrote:Potopni crikular pod obavezno, od kad sam ga kupio to je alat s kojim najvise radim kuhinje, izrezivanje rupa za sudopere i ostalo je u najmanju ruku 3 puta brze a o preciznosti da nepricam, nikad nerezem blizu pilom vec zavrsim 2 cm prije kraja i onda malo ubodna i to je to. Druga stvar je da mi ljudi puno traze okrugle sudopere i GTV utikac s klik otvaranjem, prodao veliku glodalicu i kupio malu makitinu s CMT-ovim glodalom i napravio par sablona NE USPOREDIVO brze, da moram rezat krug s ubodnom rade sjednem u auto i odem po alat ako sam ga zaboravio.
Koji potopni cirkular imaš?
glodalicom rezati rupe za sudoper? zar nije to sporije od ubodne i puno više prašine? a i glodala se sigurno brzo tupe.
Post Reply