Alat za stolara pocetnika...

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
AmTima
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Apr 2019 20:27
Location: Pljevlja,Crna Gora.

Alat za stolara pocetnika...

Post by AmTima »

Pozdrav svim stolarima.
Planiram da ozbiljnije krenem da se bavim sklapanjem namjestaja od plocastog materijala i zanima me preporuka svih o setu alata i opreme koja bi bila potrebna za korektno obavljanje posla.
Od alata trenutno posjedujem srafilicu i rucnu busilicu (hobi verziju obje koje obavljaju posao za sad)
Keksericu dewalt dw682k,ovih dana mi stize i stona busilica bosch pbd 40, u planu mi da kupim je poteznu testeru,ubodnu pilu,rucni cirkular i da hobi alat koji posjedujem zamijenim profi alatom.
Takodje u buducnosti imam u planu da uzmem neki manji diht/abrihter i stoni cirkular kako bih radio i poneki komad od drveta.Nadam se da cu dobiti dosta konkretnih odgovora :).Unaprijed hvala kolege :).
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Obavezno nabavi dosta stega,njih nikad dovoljno .Preporucio bi set dobrih dleta ,par ostrih skalpela ,jedna dobra pegla ako planiras sam da kantujes ploce .
P.S stavi u opisu odakle si !
User avatar
AmTima
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Apr 2019 20:27
Location: Pljevlja,Crna Gora.

Post by AmTima »

BojanPN wrote:Obavezno nabavi dosta stega,njih nikad dovoljno .Preporucio bi set dobrih dleta ,par ostrih skalpela ,jedna dobra pegla ako planiras sam da kantujes ploce .
P.S stavi u opisu odakle si !
Izvinjavam se tek sam prijavljen pa sam previdio to za lokaciju :) Ispravljeno.
Stege takodje planiram iako imam par wolcraftovih i nekoliko spaner stega ali svakako planiram da dokupim jos dosta njih...Peglu sam vec spremio i kantovao s njom :) Dlijeta cu morati staviti na listu ...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Udaj nekome taj bosch pbd, i kupi za slicne pare vecu kinesku. Bolja je, i za razliku od boska, nedostaci mogu da se srede.

Ako krenes ozbiljnije da se bavis plocastim materijalom, horizontalni formatizer neka ti bude prva investicija.
User avatar
AmTima
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Apr 2019 20:27
Location: Pljevlja,Crna Gora.

Post by AmTima »

mbole wrote:Udaj nekome taj bosch pbd, i kupi za slicne pare vecu kinesku. Bolja je, i za razliku od boska, nedostaci mogu da se srede.

Ako krenes ozbiljnije da se bavis plocastim materijalom, horizontalni formatizer neka ti bude prva investicija.
Koju kinesku preporucujes ? Vec sam citao slicne preporuke na forumu ali bez konkretnih predloga za model.
Bosch mogu da nabavim debelo ispod cijene pa sam mislio da me sluzi neko vrijeme,trenutno bi mi i zbog prostora odgovarao a opet racunam da je bolji nego stalak za busilicu pogotovo jer bih morao kupovati i stalak i busilicu ...
Formatizer dok ispecem zanat :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nazalost, ne poznajem trziste u CG, tako da nemam pojma cega ima po radnjama.
User avatar
AmTima
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Apr 2019 20:27
Location: Pljevlja,Crna Gora.

Post by AmTima »

mbole wrote:Nazalost, ne poznajem trziste u CG, tako da nemam pojma cega ima po radnjama.
U Cg je slabo bas sto se tice svih masina a pogotovo stubnih busilica.Svakako bih nabavio iz Srb.tako da mozes dati preporuku slobodno...
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

AmTima wrote:Pozdrav svim stolarima.
Planiram da ozbiljnije krenem da se bavim sklapanjem namjestaja od plocastog materijala...
Svako ce imati svoj slijed alata. Ja da krecem iz pocetka broj JEDAN bi bio kvalitetan usisivac, potom uranjajuci cirkular a onda sve dalje...
User avatar
AmTima
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Apr 2019 20:27
Location: Pljevlja,Crna Gora.

Post by AmTima »

djuro2 wrote:
AmTima wrote:Pozdrav svim stolarima.
Planiram da ozbiljnije krenem da se bavim sklapanjem namjestaja od plocastog materijala...
Svako ce imati svoj slijed alata. Ja da krecem iz pocetka broj JEDAN bi bio kvalitetan usisivac, potom uranjajuci cirkular a onda sve dalje...
Usisivac ok ali cirkular mi ne djeluje kao neophodan za pocetke sa plocastim materijalom.Za drvo i kasniji rad ok.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

mbole wrote:Udaj nekome taj bosch pbd, i kupi za slicne pare vecu kinesku. Bolja je, i za razliku od boska, nedostaci mogu da se srede.

Ako krenes ozbiljnije da se bavis plocastim materijalom, horizontalni formatizer neka ti bude prva investicija.
Pod ovim ozbiljnije, vjerujem da je Mbole mislio na bar 300tinjak ploča godišnje. Ako planiraš raditi po dvadesetak kuhinja na godinu, bolje ti je da ti režu na stovarištu. Em ti je ozbiljna investicija, em moraš vraćati komade na kantanje.

Peglu sam počeo izbjegavati gdje god da mogu - kvalitetnu traku je teško naći. Možda je kod tebe drugačije.

Zašto potezni cirkular? On mi je nekako najbespotrebniji pri radu sa pločastim materijalom.

Zašto dlijeta za pločasti materijal?
User avatar
AmTima
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Apr 2019 20:27
Location: Pljevlja,Crna Gora.

Post by AmTima »

sasasasa wrote:
mbole wrote:Udaj nekome taj bosch pbd, i kupi za slicne pare vecu kinesku. Bolja je, i za razliku od boska, nedostaci mogu da se srede.

Ako krenes ozbiljnije da se bavis plocastim materijalom, horizontalni formatizer neka ti bude prva investicija.
Pod ovim ozbiljnije, vjerujem da je Mbole mislio na bar 300tinjak ploča godišnje. Ako planiraš raditi po dvadesetak kuhinja na godinu, bolje ti je da ti režu na stovarištu. Em ti je ozbiljna investicija, em moraš vraćati komade na kantanje.

Peglu sam počeo izbjegavati gdje god da mogu - kvalitetnu traku je teško naći. Možda je kod tebe drugačije.

Zašto potezni cirkular? On mi je nekako najbespotrebniji pri radu sa pločastim materijalom.

Zašto dlijeta za pločasti materijal?
Mozda me nisi najbolje razumio,za sad bi mi prioritet bio rad sa plocastim materijalima ali ne bih bjezao ni od jednostavnijih drvenih elemenata dok ne nabavim ozbiljnije masine za obradu drveta taj cirkular i dlijeta kao neki osnovni set opreme.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Potopni crikular pod obavezno, od kad sam ga kupio to je alat s kojim najvise radim kuhinje, izrezivanje rupa za sudopere i ostalo je u najmanju ruku 3 puta brze a o preciznosti da nepricam, nikad nerezem blizu pilom vec zavrsim 2 cm prije kraja i onda malo ubodna i to je to. Druga stvar je da mi ljudi puno traze okrugle sudopere i GTV utikac s klik otvaranjem, prodao veliku glodalicu i kupio malu makitinu s CMT-ovim glodalom i napravio par sablona NE USPOREDIVO brze, da moram rezat krug s ubodnom rade sjednem u auto i odem po alat ako sam ga zaboravio.

Jedna od vrlo kvalitetnih sablona je kao u ovom videu
https://www.youtube.com/watch?v=q7h8KVXgkLA

jos jedna (na 8:00 je lijepo prikazano) - ukoliko znam da mi je potrebno od glodala dodatnih 25mm onda ubacim na samu plocu za kuhanje sa svih strana i dobijem tocno gdje ide alat :)
https://www.youtube.com/watch?v=VU3IHPgov3M


u tom slucaju potponi cirkular bi se mogao izbaciti, ali u zadnje tri kuhinje zidovi nisu ravni i moram svaki element mjeriti i rezati od zadnjeg zuba koji mi je 2cm kako bi dobio prednju stranu ravno i jednaku, ekstremna zajebancija ali ako hoces da ti sve bude savrseno, suti i trpi. A da nepricam o radnim plocama i zidovima di bijeze po 3-4cm, a sam sebe zajebem pa napravim element od 56cm umjesto krace.

Moj neki redoslijed:
-jedna kvalitetnija busilica s 2 baterije
-rucni alat, pila, sarafcigeri, 2-3 seta bitova
-wolcraft sablona za tiplanje, zna se dogovoti da mi ovo dobro dode u nekim situacijama
-kvalitetni boreri 3-4-5-8-10, i hrpa ovih nekvalitetnih za kojekakvo busenje, jedan kvalitetniji 35mm borer
-sablona za ekscentre, sablona kao iz videa preko koje uzmete mjere i odmah pozicionirate za rupu
-kofer za alat
-mala ubodna pila
-za prvu ruku bilo kakav rucni cirkular pa makar i parkside uz letvu, brze reze nego ista drugo
-kekserica moze polovna ( s prvim poslom kad zaradis lovu kupiti odmah drugu) - Kasno procitao prvi oglas tako da ovo onda zanemariti :)

-stege svakako, koliko to sam procjenis

A dalje bi isao redom:
-preklopni cirkular, za lajsne i skracivanje kracih komada (list za aluminij nebi bilo lose imat)
-potpona pila s sinom
-glodalica s par dobrih glodala
-usisavac prijenosni
-torna busilica
-dodatne aku busilice

Sto se tice kantiranja nista pegla, to sam prestao raditi i cak ponudim ljudima kantiranje sve u ABS osim Ladica, razlog broj jedan kad busim rupe gdje je melamin, 5 od 10 izbije van i onda imas sranje, gubis vrijeme na frezenkanje. Ako nista drugo taj dio koji tebi olaksa posao da se nemoras bavit glupostima ne naplatis vise nego ostavis cijenu 1=1 samo da kasnije bude kvalitetnije.
Last edited by borism25 on 01 May 2019 00:50, edited 1 time in total.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

AmTima wrote:Usisivac ok ali cirkular mi ne djeluje kao neophodan za pocetke sa plocastim materijalom.Za drvo i kasniji rad ok.
Ne mora nuzno biti potopni moze i obicni ali obavezno mora imati vodilicu. Kad odradis nekoliko kuhinja bez cirkulara pa onda nekoliko uz mogucnosti koje ti on pruza onda ces vidjeti cemu cirkular u montazi namjestaja sluzi. Ja bez njega nisam u stanju odraditi projekt i svakome :tummenupp: ko radi bez njega :)
User avatar
AmTima
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Apr 2019 20:27
Location: Pljevlja,Crna Gora.

Post by AmTima »

djuro2 wrote:
AmTima wrote:Usisivac ok ali cirkular mi ne djeluje kao neophodan za pocetke sa plocastim materijalom.Za drvo i kasniji rad ok.
Ne mora nuzno biti potopni moze i obicni ali obavezno mora imati vodilicu. Kad odradis nekoliko kuhinja bez cirkulara pa onda nekoliko uz mogucnosti koje ti on pruza onda ces vidjeti cemu cirkular u montazi namjestaja sluzi. Ja bez njega nisam u stanju odraditi projekt i svakome :tummenupp: ko radi bez njega :)
Svakako planiram oba da nabavim vjerujem da ce mi se kroz posao mnogi alati nametati kao logicna i neophodna resenja kao sto si ti uvidio to za cirkular 😊
User avatar
AmTima
Šegrt
Posts: 23
Joined: 29 Apr 2019 20:27
Location: Pljevlja,Crna Gora.

Post by AmTima »

borism25 wrote:Potopni crikular pod obavezno, od kad sam ga kupio to je alat s kojim najvise radim kuhinje, izrezivanje rupa za sudopere i ostalo je u najmanju ruku 3 puta brze a o preciznosti da nepricam, nikad nerezem blizu pilom vec zavrsim 2 cm prije kraja i onda malo ubodna i to je to. Druga stvar je da mi ljudi puno traze okrugle sudopere i GTV utikac s klik otvaranjem, prodao veliku glodalicu i kupio malu makitinu s CMT-ovim glodalom i napravio par sablona NE USPOREDIVO brze, da moram rezat krug s ubodnom rade sjednem u auto i odem po alat ako sam ga zaboravio.

Jedna od vrlo kvalitetnih sablona je kao u ovom videu
https://www.youtube.com/watch?v=q7h8KVXgkLA

jos jedna (na 8:00 je lijepo prikazano) - ukoliko znam da mi je potrebno od glodala dodatnih 25mm onda ubacim na samu plocu za kuhanje sa svih strana i dobijem tocno gdje ide alat :)
https://www.youtube.com/watch?v=VU3IHPgov3M


u tom slucaju potponi cirkular bi se mogao izbaciti, ali u zadnje tri kuhinje zidovi nisu ravni i moram svaki element mjeriti i rezati od zadnjeg zuba koji mi je 2cm kako bi dobio prednju stranu ravno i jednaku, ekstremna zajebancija ali ako hoces da ti sve bude savrseno, suti i trpi. A da nepricam o radnim plocama i zidovima di bijeze po 3-4cm, a sam sebe zajebem pa napravim element od 56cm umjesto krace.

Moj neki redoslijed:
-jedna kvalitetnija busilica s 2 baterije
-rucni alat, pila, sarafcigeri, 2-3 seta bitova
-wolcraft sablona za tiplanje, zna se dogovoti da mi ovo dobro dode u nekim situacijama
-kvalitetni boreri 3-4-5-8-10, i hrpa ovih nekvalitetnih za kojekakvo busenje, jedan kvalitetniji 35mm borer
-sablona za ekscentre, sablona kao iz videa preko koje uzmete mjere i odmah pozicionirate za rupu
-kofer za alat
-mala ubodna pila
-za prvu ruku bilo kakav rucni cirkular pa makar i parkside uz letvu, brze reze nego ista drugo
-kekserica moze polovna ( s prvim poslom kad zaradis lovu kupiti odmah drugu) - Kasno procitao prvi oglas tako da ovo onda zanemariti :)

-stege svakako, koliko to sam procjenis

A dalje bi isao redom:
-preklopni cirkular, za lajsne i skracivanje kracih komada (list za aluminij nebi bilo lose imat)
-potpona pila s sinom
-glodalica s par dobrih glodala
-usisavac prijenosni
-torna busilica
-dodatne aku busilice

Sto se tice kantiranja nista pegla, to sam prestao raditi i cak ponudim ljudima kantiranje sve u ABS osim Ladica, razlog broj jedan kad busim rupe gdje je melamin, 5 od 10 izbije van i onda imas sranje, gubis vrijeme na frezenkanje. Ako nista drugo taj dio koji tebi olaksa posao da se nemoras bavit glupostima ne naplatis vise nego ostavis cijenu 1=1 samo da kasnije bude kvalitetnije.
Hvala puno na detaljnom odgovoru i savjetima kolega.Videe cu pogledati cim budem imao vremena.Hvala jos jednom 😊
Post Reply