Kameni furnir i ostale stvari idealne za ubijanje vremena

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Kameni furnir i ostale stvari idealne za ubijanje vremena

Post by daleko »

Da krenemo
Reših da napravim uzorke sa kamenim furnirom.
Raspitao sam se šta je to za materijal I saznao. To je prirodni slanec ( nemam pojma kako sve zove na našem) koji je zalepljen na podlogu napravljenu kombinacijom smole i staklovlakna. Debljina je od 0.8 do 2 mm. A dimenzije lista ovde su 1210 x 610 mm.
Prvi korak sečenje može da se radi cirkularom sa vidija testerom, brusilicom....
Obavezna stvar pre lepljenja je premazivanje nekom takozvanom zaštitom. Po preporuci proizvodjača sam koristio
firme SOPRO proizvod ipregant za prirodni kamen ( u prevodu).
Å to se tiče lepka može bilo koji klase D2. Sam proces furniranja je isti ko sa običnim furnirom. Namaži po dva puta one površine, sačekaj da se osuši ,zalepi i utrljaj dobro.
Ako se koristi presa preporučuju temperaturu 70 stepeni I vreme tri minuta. I izmedju prese I fasade obavezna guma debljine 12 mm. ( savet proizvodjača).
Ja sam to ručno lepio onako po starinski. Nalepio I ostavio preko noći.
E sad o kantovima. Furnir sam iseko po 5 cm većih dimenzija da bih savio na kantove. Sam proces savijanja je vrlo prost. Grejanje fenom I polako savijanje. Višak sa zadnje strane se lako skine šlajfericom...
E sad meni se lično takav način kantovanja uopšte ne svidja. Suviše se vidi radijus po ivicama. Moje shvatanje je da kamen mora biti oštrih ivica. I još prilikom savijanja čuje se pucketanje u delovima gde je furnir deblji. Ne otpada ništa al me brine taj zvuk lomljenja.
Jedan komad sam uradio po svome. Namazao lepo neostikom zalepio, doveo na tačnu meru, zakantovao sa strane trakama i polako sa puno strpljenja obradio ugao šmirglom. Po meni je tako mnogo lepše.
Furnirao sam mdf koji sa jedne strane ima nalepljenu plasiku. To mi je zadnja strana. Oće da se iskrivi ako nema neki kompezacioni materijal sa zadnje strane.
Pored kamenog furnira koji sam koristio ovde prodaju I na osnovi od platna koji se koristi za oblaganje zidova umesto tapeta.( on je većih dimenzija I može da se smota u rolnu)
I još prodaju providni kameni furnir za izradu lampi I tako tih stvari.
Cena ovog što sam koristio je oko 25 eura za list
Last edited by daleko on 03 Feb 2019 00:44, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Hvala ti na opisu i uputama. Kako ti se čini, da li ga se može, osim za zidne obloge i fronte, koristiti i za gornje plohe komoda i sl?
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Razmišljao sam o tome. Postoje sredstva kojim sve premazuje ako se koristi kao radna ploča. Mada lično ne kapiram smisao kome je potrebna kuhinja ili sto sa neravnom pločom. Ploča komode Može I da prodje
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

daleko wrote:Ploča komode Može I da prodje
Može, ako ti je lepši kič od prirodnog i jeftinijeg kamena.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Nebitno je šta se nama svidja. Važan je dizajner koji zna lepo da nagovori klijenta. Å to skuplji materijal majstoru bolje
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Kada kant zalepis kako si opisao, da li boja i struktura tog nosaca kamena budu upadljivi, ta njegova debljina koja se vidi?
Da li bi mogao da tu slajfnu zalepis na npr 4mm mdf pa da se ugeruju frezerom furniri? Tada bi dobio presvucen materijal na kome je spoj sakriven
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Kad se ubiju uglovi jedva da se primećuje. Jos uvek razmisljam o varijanti zalepiti kantove,poravnjati, a zatim isfurnirati komad. No sad nemam vremena a i ne kupuje mi se kamen. Kad bude neki poso sa njim onda ću dalje da probam. Za sada uradio par uzoraka za salon namestaja i dovoljno je. Mozda je najjednostavnije savijati na kantove kako proizvodjač preslaže. Mada ne izgleda baš originalno
Probaću i sa gerovanjem kad budget imao vremena
Last edited by daleko on 03 Feb 2019 13:29, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

U HR Elgrad prodaje od ovih: http://www.decolan.co/2017/06/15/decost ... -finishes/

Oko 75 €/m2
Last edited by BILJEŽNIK on 04 Feb 2019 18:48, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ovde ih vala ima bar desetak raznih proizvodjača I kod svakog 2 do 5 raznih mateijala za osnovu, I na svakoj od tih osnova po par destina dezena kamena. Tako da sam se sav pogubio. Mislim da mi je najbolje raditi nešto normalno. Uzorci su u prodavnici pa kad bude neko naručio onda ću se ponovo vratiti temi.
Najveća fora je u tehnologiji furniranja. Poslušao sam distributera i ispalo je sve normalno. Slučajno sam počeo razgovor o tome sa zastupnikom drugog proizvodjača I ispade da sam totalno promašio u vezi nanošenja zaštite i lepka. Naime po njihovom prvo treba zalepiti kamen na mdf a zatim premazati zaštitom, a lepak isključivo za nastavljanje garniza poliuretanovih.(lepak za dužinsko nastavljanje garniza iz poliuretana) . Neznam odakle im ideja za taj lepak
Post Reply