List za sečenje iverice

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
brainless
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 07 Mar 2014 11:19
Location: Zrenjanin

List za sečenje iverice

Post by brainless »

Pozdrav! Dugo sam na forumu, ali uglavnom čitam. Zanima me, (iako ima dosta tema koje se koliko-toliko bave time) koji je najbolji list za cirkular za sečenje iverice (ili šperploče).

Mislim na oblik zuba, gustinu zuba, kao i brend. Ja trenutno imam wolcraft list za ivericu (koji sam dobio na poklon) i on se pristojno pokazao. Da li ima smisla davati velike pare, hoće li rezultat biti mnogo bolji?
Već 10 godina početnik.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Neznam o kojem alatu ovdje pricamo tocno, ali prosjecna cijena lista pile od CMT proizvodaca se krece od 220-320kn ... ja bi razmislio mozda o ostrenju ovog lista koji imate. Ukoliko vam je do sada to bilo zadovoljavajuce a neradite neke vece projekte. Znam da je kod nas ostrenje pila za manje od 20 zuba, 2kn po zubu ako je vise onda je 1.3kn-1.5kn po zubu. Imao sam jedan list od makite koji od prvog dana nije rezao nikako i dao sam covjeku da to naostri za punih 30kn mogu rec da ga dosta cesto koristim kad treba prerezat OSB plocu, neki tvrdi materijal, iskrojio sam cijelu krovnu gradu s tim istim, i jos uvijek solidno radi.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

Kao što je rekao borism, hudek ima od cmt-a pile baš za iveral. Meni i sa gornje strane još uvijek malo krza iako bi trebao biti čisti rez ali moguće da je do cirkulara, imam neki stari ručni zeleni bosch. Možda osovina pleše 0,1-0,2mm pa zato ne reže čisto.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imam iskustvo samo sa Freudom, i samo na speru, ali nemam bas nikakvog problema. Po onome sto sam video, Freud pravi bolje testere za te namene od CMT, uglavnom su karbidi veci, a ni ostalo nije nista losije.

Kod nas Freuda drze Gavro group i Veki alati, a CMT Filos iz Cacka, i Total Group iz Zemuna.

Oznaka testere koju koristim je LU1D, sa 80 zuba, precnik 250mm. Ima ovde nekih koji imaju istu, sa 100 zuba, alimi se sve cini da je ne koriste.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

brainless wrote:Pozdrav! koji je najbolji list za cirkular za sečenje iverice (ili šperploče).

Mislim na oblik zuba, gustinu zuba, kao i brend.
Skini katalog i u njemu imas nacrtane oblike zuba i ostale podatke za razne vrste listova prema nameni:
http://totalgroup.rs/srp/proizvodi-alati.html
Post Reply