Kuhinja i njeni problemi

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Kuhinja i njeni problemi

Post by borism25 »

Pozdrav svima, imam par pitanja vezano za kuhinju.

1. Do sada sam radio samo s L nosacima i manje vise sam sve kacio na njih, trenutno imam kuhinju koju bi trebao okaciti na nosecu letvu. Ono sto me najvise zanima dali je inace pravilo da se postavi letva cijelom duzinom i kace ormarici na nju ili se reze za svaki element posebno. Po svakoj logici ako radim sinu / letvu iz komada morao bi na svakom gornjem urezat malo zbog sine, muka mi odmah od same pomisli :tillfreds:.

2. Prvi put sad imam u visokom elementu ugradivanje pecnice pa me zanima koji prostor je iza dovoljan za odzraku, 50 - 60mm? Koliko je vazno postavljanje donje rešetke kod dijela di je pecnica (dio di ide blenda). Dali je dovoljno staviti ivericu od 25mm na kojoj ce stojati pecnica te staviti 4 L profila od dolje cisto kao sigurnost. Visoke elemente cu raditi na nacin da mi je donja ploca debela 25mm zbog tezine da mi se nakon nekog vremena ne napravi brijeg na sredini, te uvuc lesonit na 2cm od zadnjeg dijela.

3. Trenutno još jedna stvar koja me kopka dali na gornjim ormaricima sakrivati dno zbog lesonita, na koji nacin vi to radite, bocne stranice mi imaju falc na 17-20mm a gornju i donju plocu skracujem za 20mm i u nju stavljam sarafe s ravnom glavom. Evo i slika skice:

Image Image Image

Hvala svima unaprijed :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Jedan levi i jedan desni bok treba da budu dublji, da sakriju sinu.
Uradi falc i na dnu pa lesonit zavuci odozgo.
Ispod rerne je dovoljno da plocu zasrafis sa 4 srafa...mozes i vinklice,...
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Ako ti korpus ide na ravan zid onda moras jos dodatno korpus obraditi da ajmo tako reci "u sebe" prihvati i sinu, ako pak korpus ide preko plocica onda nemoras taj korak jer ce ti element se taman poravnati preko plocica i sine. Osim ako rezes sinu posebno za svaki element, al to je pak jaca bedastoca (pardon ako netko tako radi)

Kao sto je kolega rekao nemoj zaboraviti i dno i vrh korpusa obradjivati za lesonit, makar nije bas bas potrebno ali po meni je bolje. Uglavnom ja u sirokom luku izbjegavam sinu ako je ikako moguce te sam do sada samo dva ili tri projekta na taj nacin radio.

Rolove stavim na plocu od 18-19 mm zavisi koji materijal koristis usarafim sa 4 sarafa 4 x 50 sa svake strane i to drdi bez problema. Do sad niti jedan pao, a nadamo se da ni nece :skratta:
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

1. Tu su ti kolege vec objasnile sta i kako :)
2.Za prostor za ventilaciju najbolje je da pogledas sta proizvodac nalaze u uputstvu za ugradnju, za ventilacionu resetku zavisi i pozicija na kojoj se nalazi element sa rernom i dali ide do plafona ili ne no visak ventilacije nikako nece skoditi.
Iverica od 25mm ce biti dovoljna i jos pri tom osigurana L profilima samo element napravi tako da ti bocne stranice nalezu na dno a ne da ga preklapaju.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

djuro2 wrote:Ako ti korpus ide na ravan zid onda moras jos dodatno korpus obraditi da ajmo tako reci "u sebe" prihvati i sinu, ako pak korpus ide preko plocica onda nemoras taj korak jer ce ti element se taman poravnati preko plocica i sine. Osim ako rezes sinu posebno za svaki element, al to je pak jaca bedastoca (pardon ako netko tako radi)

Kao sto je kolega rekao nemoj zaboraviti i dno i vrh korpusa obradjivati za lesonit, makar nije bas bas potrebno ali po meni je bolje. Uglavnom ja u sirokom luku izbjegavam sinu ako je ikako moguce te sam do sada samo dva ili tri projekta na taj nacin radio.

Rolove stavim na plocu od 18-19 mm zavisi koji materijal koristis usarafim sa 4 sarafa 4 x 50 sa svake strane i to drdi bez problema. Do sad niti jedan pao, a nadamo se da ni nece :skratta:
Å ta su rolovi? Nisam nikad cuo taj naziv :)

Ako obradim gornju i donju stranu za lesonit kako bi onda stavio saraf da nalegne dobro? Tu sam se malo izgubio...

Jos jedna stvar, u mojem slucaju s druge strane je zid koji se grije no recimo da je vanjski zid kuce, koja je lose izolirana ako zatvorim gornju i donju plocu na elementu zrak ce biti potpuno zarobljen, dali bi u tom slucaju bilo bolje da ostane uvuceno prema unutra (2cm) tako da postoji "cirkulacija zraka"? Samo razmisljanje o nekim stvarima koje bi se mogle pojaviti danas sutra.
Last edited by borism25 on 25 Jul 2018 12:36, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sigurno bi bilo bolje da vazduh moze da cirkulise.
Ali onda ce se videti "rupa", a znas da domacice mnogo vise interesuje "da izgleda" nego da je kako treba. Taman ako ubudja ima izgovor da kroz par godina trazi novu kujnu :)
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

ja "dno" za pecnicu stavljam obicnu ivericu 18mm. spajam ju sa bokovima sa svake strane sa 4 tiple i 2 konfirmata. do sada nitko nije javio da mu je propala pećnica :)
Možeš još i staviti 4 kutnika ispod ako želiš. ja sa stražnej strane ostavljam 5cm za ventilaciju.
mislim da ti nije potrebno stavljati dno od gornjih elmenata 25mm.
Kako ćeš montirati taj visoki element?on ide na radnu ploču?
Jer jedan čovjek mi se požalio da mu se objesio element u kojem je pećnica. Ja se čudom čudim, kako to misli. I "majstor" mu je visoki element za pećnicu objesio na zid a ispod ugurao perilicu. to je sad palo za pola cm i sjelo na perilicu. Ne znam kako je itko mogao napraviti takvo rješenje.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Visoki element ide dole na nogice i prislonit cu ga na gornje i donje elemente, spojit samo bokove sarafima da su jedna uz drugog.
Post Reply