Univer na plafonu

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Univer na plafonu

Post by Sasa »

Treba mi savjet kako zakaciti slajfne univera siroke 15 cm na plafon (betonska ploca) .
Ne znam kakvu konstrukciju da napravim a da ona bude minimalno vidna.
Vertikalno je sirina od 15 cm, a rastojanje izmedju njih je 10 cm.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Možeš na šlajfne ukopati onu kačaljku za ram za slike, ne mogu naći sliku na netu, kao običan ravan metalni vezač, koji ima kanal za glavu šrafa , a na plafon utiplaš tiple 6mm i šraf 4*50 ili 4*60 i samo namakneš. To bi držalo kao šašavo, jedino bi morao malo da se pomučiš oko preciznog razmeravanja rupa za tiplove, mada ni to nije neki problem, samo preneseš meru sa šlajfne...

Sa tim možeš zakačiti šlajfnu i sa čela i sa boka, jer te nisam baš razumeo kako bi bile pozicionirane na plafonu?
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Zalepi to ;)
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Lepak cudo cini
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako sam ja dobro shvatio, te lajsne bi bile bokom okacene o plafon, i rastojanje izmedju njih da bude 10 cm.
Jedino nisi napisao koliko su dugacke, pa mozda ova moja ideja ne pije vodu.

OSB ili univer ili mdf ili bilo kakva ploca, moze i prilicno tanka, dimenzija kolike ti vec odgovaraju za lakse podizanje i kacenje, ofarbas u koju vec boju hoces.
Zasrafis te lajsne od univera na plocu, plocu utiplas u plafon, srafove zamazes istom boom kojom je farbana ploca.
Slozis vise takvih ako ti treba veca povrsina.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mbole wrote:Jedino nisi napisao koliko su dugacke, pa mozda ova moja ideja ne pije vodu.
ako bude vode, popice :)

sve zavisi od situacije i materijala zidova i plafona, mozda se mogu kaciti i za zidove ili poput spustenih plafona. U svakom slucaju, prvo treba nivelisati i koncem sa bojom obeleziti po zidovima najnizi nivo.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Treba da su spustene nekih tridesetak cm od plafona, a duzina ima raznih 30-160cm.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako ih spustas, onda mora nekakva podkonstrukcija.
Duzina je OK za razne varijante, to jest ni jedan "panel" ne bi trebalo da je pretezak za manipulaciju.

Ako ne mora da bude otvoreno ka plafonu, onda ova varijanta sa plocama radi.
Ako mora, onda mi jedino letve padaju napamet. Da bi se manje videle, uskladi boju letvi i plafona, recimo crn plafon i crne letve bi trebalo da se maltene ne vide ako su slajfne univera neke svetle boje. Jos letve stavis na kant, em bolje nose, em se manje vide.

Za kacenje bilo koje od ovih konstrukcija o plafon, ja bih pogledao one "visilice" koje koriste za spustene plafone, ko sto pomenu pezzo. Prilicno se jednostavno ugradjuju (jedan tipl u plafon, kuka na donjoj strani) i lako podesavaju.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ako je 160 cm od zida do zida, onda jednostavno na zidove utipluje L profile (dosta 30x30mm) i kroz njih usrafi odozgo. Sad mozda pricam na pamet jer je skrt na recima da objasni tacnu situaciju, alisnaci ce se, ne sumnjam.
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

ima one strune sto se koriste za spustene plafone kad mnogo strci jedna podkonstrukcija u odnosu na drugu utipluje se gore na zadnj stranu tj gornju u ovm slucaju usrafis i strunicom ih povezes
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

A da kupi visilice za plafone? Zasto da se muci covek
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Moglo bi nesto i sa navojnim sipkama ali visilice za plafone su jednostavne, lako dostupne i jeftine
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

maricaiivica wrote:Moglo bi nesto i sa navojnim sipkama ali visilice za plafone su jednostavne, lako dostupne i jeftine
slazem se ali se ipak vide i navojne sipke i visilice za plafon zato sam dao ideju za strunice
efekat je super jer deluje da bukvalno lebdi u vazduhu
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa moze to i da visi, ali ce da landara i na maloj promaji. Ljuljaju se i konstrukcije visecih plafona sve dok se ne fiksiraju za zidove. Sta je za koga "super" je relativno...
Post Reply