Kombinacija: iveral-drvo

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
mfrank
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 30 Oct 2016 07:40
Location: Rijeka

Kombinacija: iveral-drvo

Post by mfrank »

Duz zida od 4m napravio bi 4 neovisna ormarica s policama, svaki sirine po m, visine cca 90cm. Korpus od iverala, a na gornju stranicu iverala ucvrstio bi drvo. Drvo je u stvari poklonjen mi parket - nije laminirani/slojeviti, vec drvo po citavom presjeku, dxsxv=cca 100x20x1,5cm, sa utor-pero spojem.
Pitanjca:
1. Da li ce drvo "raditi" drugacije od iverice s obzirom na oscilacije u temperaturi, vlaznosti isl.; postoji li rjesenje; da li koristiti fleksibilan nacin pricvrscivanja koji omogucava neovisan "rad" drva u odnosu na ivericu - koji (mislio sam samo par vijaka zasarafit kroz u smjeru iverica -> drvo odozdo)?
2. Nemam pretjerano iskustva u stolariji, pa mi je i tesko predociti si krajnji rezultat - iverica 18mm, gabariti kako je spomenuto, krem/bez boja; parket cca 1,5cm, u lazuri crvenkasto-smeda - hoce li to valjati? :-)
3. Da li je nuzan cokl (radi cim nizeg ormarica, napravio bi bez, da se korpus donjom stranom oslanja na pod)?
4. Gonju drvenu povrsinu bi kompletirao lijepljenjem spoja, odrezao na pribliznu velicinu, ucvrstio za ivericu, i eventulani visak materijala poravnao glodalom s vodecim lezajem (nadam se da je lezaj mrvu veci od glodala, da se ne osteti iverica). Ima li koji pametniji nacin?
Hvala svima!
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Moji su imali kuhinju sa frontovima-vratima iverica -drvo 20 godina i nista se nije pomerilo a da se vizuelno uoci ...
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

mfrank wrote:Duz zida od 4m napravio bi 4 neovisna ormarica s policama, svaki sirine po m, visine cca 90cm. Korpus od iverala, a na gornju stranicu iverala ucvrstio bi drvo. Drvo je u stvari poklonjen mi parket - nije laminirani/slojeviti, vec drvo po citavom presjeku, dxsxv=cca 100x20x1,5cm, sa utor-pero spojem.
Pitanjca:
1. Da li ce drvo "raditi" drugacije od iverice s obzirom na oscilacije u temperaturi, vlaznosti isl.; postoji li rjesenje; da li koristiti fleksibilan nacin pricvrscivanja koji omogucava neovisan "rad" drva u odnosu na ivericu - koji (mislio sam samo par vijaka zasarafit kroz u smjeru iverica -> drvo odozdo)?
2. Nemam pretjerano iskustva u stolariji, pa mi je i tesko predociti si krajnji rezultat - iverica 18mm, gabariti kako je spomenuto, krem/bez boja; parket cca 1,5cm, u lazuri crvenkasto-smeda - hoce li to valjati? :-)
3. Da li je nuzan cokl (radi cim nizeg ormarica, napravio bi bez, da se korpus donjom stranom oslanja na pod)?
4. Gonju drvenu povrsinu bi kompletirao lijepljenjem spoja, odrezao na pribliznu velicinu, ucvrstio za ivericu, i eventulani visak materijala poravnao glodalom s vodecim lezajem (nadam se da je lezaj mrvu veci od glodala, da se ne osteti iverica). Ima li koji pametniji nacin?
Hvala svima!
Pitanja:
1. na tu duzinu ce sigurno raditi, u tvojem slucaju nebi nista sarafio za nista danas/sutra ako to sve budes rastavio ostat ce ti rupe s gornje strane na ormaricima, po meni mozda najbolji nacin bi bio kad bi se napravio spoj utor pero na prednjoj i zadnjoj strani, uzmes jednu novu dasku od 4m i njoj isto napravis utor/pero. Daske ce se moc siriti a tebi nece biti vidljiv taj spoj s prednje strane. Stavio bi tipl s gornje strane na recimo svakih 5-8 letvica tek toliko da nikud ne bijezi.
2. Prije nego sve odradis uzmes par komada i obojas cisto da dobijes dojam, stavis ih u sobu gdje ce to biti.
3. ja nebi na sam pod stavljao ormaric.
4. kao sto sam u prvom dijelu napisao, bolje uzet jednu dasku, da ti sakrije cela izgledat ce ljepse i ujednaceno.

evo i koja slika
Image Image Image Image Image
Last edited by borism25 on 29 Dec 2017 11:14, edited 1 time in total.
User avatar
mfrank
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 30 Oct 2016 07:40
Location: Rijeka

Post by mfrank »

borism25 wrote:1. na tu duzinu ce sigurno raditi, u tvojem slucaju nebi nista sarafio za nista danas/sutra ako to sve budes rastavio ostat ce ti rupe s gornje strane na ormaricima, po meni mozda najbolji nacin bi bio kad bi se napravio spoj utor pero na prednjoj i zadnjoj strani, uzmes jednu novu dasku od 4m i njoj isto napravis utor/pero. Daske ce se moc siriti a tebi nece biti vidljiv taj spoj s prednje strane. Stavio bi tipl s gornje strane na recimo svakih 5-8 letvica tek toliko da nikud ne bijezi.
2. Prije nego sve odradis uzmes par komada i obojas cisto da dobijes dojam, stavis ih u sobu gdje ce to biti.
3. ja nebi na sam pod stavljao ormaric.
4. kao sto sam u prvom dijelu napisao, bolje uzet jednu dasku, da ti sakrije cela izgledat ce ljepse i ujednaceno.

evo i koja slika
[url]https://thumb.ibb.co/cSNx9w/wedge_floor_tongue_groove.jpg[/url] [url]https://thumb.ibb.co/nnTR2G/lz4sc1q.jpg[/url] [url]https://thumb.ibb.co/mJEoGb/tongue_and_groove_clipart_1.gif[/url] [url]https://thumb.ibb.co/iWZoGb/tongue_and_groove_lead.gif[/url] [url]https://thumb.ibb.co/dtqjpw/breadboardspline1.jpg[/url]
1. C/P: "spoj utor pero na prednjoj i zadnjoj strani" -> kojoj prednjoj? Mislis spoj utor pero na bocnim stranama korpusa u iverici, pa da u to ulozim daske? Ali onda mogu "radit" samo duz sirine ormara, ali ne i duzine istog. Posto je duzina veca mjera, vjerojatno je tu i veci "rad", pa ce i izvitoperit korpus.
Imam dojam da si dao rjesenje, ali ne mogu ga prokljuvit - molim te dodatno pojasnjenje kako to izvest. THX
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Kad stavis ormar do ormara, dobijes duzinu od 4m. na vrh tj. gornju stranu ovih "ormara" slozis letve utor pero, no trebalo bi dodatno propustiti kroz stroj da se i na celima tj prednjoj i zadnjoj strani napravi pero, a dasku od 4m dovedes na istu debljinu samo sto napravis utor. U ovom crtezu sam ti oznacio u bojama da se lakse moze skuziti. Zeleno su dugacke letve od 4m koje imaju u sebi utor, i one su na prednjem dijelu vece za 2cm u slucaju da ces i na prednjem dijelu di se kantira staviti puno drvo.

Image Image Image Image Image
User avatar
mfrank
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 30 Oct 2016 07:40
Location: Rijeka

Post by mfrank »

Hehe, citajuci sam i mislio da si ovako mislio :-) Malo me zbunilo jer spominjes bez vijaka, a ipak i ove duge letve treba ucvrstit za korpus. Ne znam pravila struke, ali cini mi se estetski prihvatljivijim da su letve duz ormara, a ne poprijeko, mhm...
Hvala jos 1x na rjesenju, brzini i trudu!!!
Naisao i na neke Z nosace koji vezu plocu s korpusom, a dovoljno su fleksibilni da dopuste relativan rad jednog u odnosu na drugi materijal.
Post Reply